Pierwsza kąpiel noworodka to wielkie przeżycie nie tylko dla małego człowieka, ale przede wszystkim dla jego rodziców. Obecnie istnieje jednak wiele udogodnień, które pozwalają na to, by to wydarzenie było o wiele mniej stresujące. Istnieje również kilka zasad ułatwiających wykonanie tej czynności. O czym warto pamiętać przy kąpieli noworodka?

Temperatura i środek myjący

Temperatura wody, w której będzie kąpany noworodek nie powinna przekraczać trzydziestu siedmiu stopni Celsjusza. Warto by sama kąpiel była krótka, niekiedy wystarczy jedynie pięć minut. Jeśli jest taka potrzeba, należy użyć odpowiedniego środka myjącego. Niektóre noworodki mają bardzo delikatną skórę. W takim przypadku nie można zastosować standardowego mydła, które często działa drażniąco. W celu delikatnego umycia dziecka można wykorzystać krochmal, taki jak na przykład NINIO BIOlife. Użycie gotowego produktu jest szybsze niż samodzielne przygotowywanie krochmalu. Jeśli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry warto stosować nie tylko krochmal, ale także odpowiednie kremy nawilżające, które należy wmasowywać w skórę dziecka po umyciu.

Kąpiel noworodka

Niezbędnymi akcesoriami do kąpieli dziecka są wanienka i ręcznik. Wanienka może być wyposażona w czujnik temperatury. Jeśli takiego nie posiada, konieczne jest użycie termometru. Niezbędne są również waciki do przemywania i osuszania okolic oczu dziecka. By noworodek nie bał się wody niezbędne jest powolne oswajanie go z nową sytuacją. Nie należy wkładać go szybko, a powoli zanurzać nóżki i tułów. Jednocześnie należy pamiętać, by główka dziecka była oparta na przedramieniu opiekuna i by nie uległa ona zanurzeniu. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć maluszka. Należy pamiętać o przemyciu oczu solą fizjologiczną oraz o zastosowaniu kremu przeciwko odparzeniom przed założeniem pieluszki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here