Kumkwaty to małe, żółte, nieraz pomarańczowe owoce cytrusowe o lekko kwaśnym miąższu i słodkiej skórce. Kumkwaty to przede wszystkim źródło witaminy C, a także A i B2. Niestety kumkwaty są mało popularnymi owocami w naszym kraju, pomimo tego, iż wykazują wiele pozytywnych korzyści dla naszego zdrowia.
Minerały
Kumkwaty to źródło żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Minerały te mają korzystny wpływ na układ krążenia. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowego rytmu serca oraz właściwego ciśnienia krwi.
Błonnik pokarmowy i białka
Kumkwaty zawierają zarówno błonnik jak i białka, które wspierają pracę układu trawiennego. Dzięki błonnikowi pokarmowemu będziemy czuli się syci na dłużej, a to wspomaga odchudzanie.
Przeciwutleniacze
Kumkwaty to bogactwo antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, a także przyczyniają się do wzmocnienia naszego układu odpornościowego.
Flawonoidy
Kumkwaty zawierają flawonoidy, a dokładnie taninę, luteinę oraz karotenoidy, które hamują rozwój komórek nowotworowych.
Kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6
Kumkwaty to źródło kwasów tłuszczowych omega – 3 i omega – 6, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu krążenia, a także przeciwdziałają udarom mózgu.
Łagodzą objawy przeziębienia
Kumkwaty rozrzedzają śluz oraz łagodzą ból gardła, dlatego mogą pomóc uporać się z objawami przeziębienia bądź grypy.
Piękna skóra
Bogactwo składników odżywczych zawartych w kumkwatach sprawia, iż ich spożywanie pozytywnie wpływa na kondycję naszej skóry. Jedzenie tych owoców przyczynia się do uelastycznienia skóry oraz zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek.
Odchudzanie
Jeden kumkwat ma zaledwie 7 kalorii. Owoce te nie zawierają tłuszczu ani sodu, natomiast mają dużo składników odżywczych, dlatego to idealny produkt dla osób przestrzegających zasad zdrowej diety oraz dbających o linię.
Silne kości
Kumkwaty to źródło wapnia, który niezbędny jest dla prawidłowego funkcjonowania kości i zębów. Dzięki temu, spożywanie kumkwatów zmniejsza ryzyko chorób ze strony układu kostno – stawowego, np. osteoporozy.
Mniejsze ryzyko kamieni nerkowych
Wysokie stężenie kwasu cytrynowego sprawia, iż spożywanie kumkwatów pozytywnie wpływa na pracę nerek, przez co zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych.