Laryngolog dziecięcy

Lekarz laryngolog (a właściwie – zgodnie z nomenklaturą medyczną – otorynolaryngolog lub otolaryngolog) to specjalista, który zajmuje się diagnozą i leczeniem, a także profilaktyką schorzeń narządów w obrębie głowy i szyi – uszu, nosa, krtani i gardła. Można zwrócić się do niego także z problemami dotyczącymi zmysłu słuchu, węchu, smaku, a także w przypadku zaburzeń mowy albo równowagi. Laryngolog może objąć opieką osoby w każdym wieku, niemniej w Polsce wydzielona została specjalizacja otolaryngologa dziecięcego. Istnieją bowiem istotne różnice w budowie anatomicznej narządów twarzoczaszki u dzieci i dorosłych. Specyficzna jest także u najmłodszych struktura zachorowań na schorzenia laryngologiczne. I wreszcie laryngolog dziecięcy musi posługiwać się odpowiednimi metodami diagnostycznymi, a w swojej pracy wykazywać się umiejętnościami pedagogicznymi niezbędnymi w kontakcie z małymi pacjentami.

Czym zajmuje się laryngolog dziecięcy?

Otolaryngolog dziecięcy ma taki sam zakres kompetencji jak specjalista zajmujący się dorosłymi. W praktyce jednak najczęściej trafiają do niego mali pacjenci z takimi problemami, jak:

  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • nieżyty nosa,
  • angina (zapalenie jamy śluzowej gardła i migdałków podniebiennych)
  • przerost migdałka gardłowego lub/i migdałków podniebiennych,
  • przewlekłe lub nawracające zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • choroby gruczołów ślinowych (np. świnka),
  • nieprawidłowo zbudowane wędzidełko podjęzykowe,
  • niedosłuch, 
  • opóźniony rozwój mowy.

Do specjalisty z zakresu laryngologii dziecięcej można oczywiście zgłosić się także w przypadku innych, rzadszych u dzieci schorzeń, np. występujących w obrębie głowy lub szyi nowotworów albo torbieli. Lekarz służy też pomocą wówczas, gdy potrzebny jest drobny zabieg laryngologiczny, np. usunięcie ciała obcego z nosa albo podcięcie wędzidełka. Ponadto otolaryngolog dziecięcy może udzielać konsultacji z polecenia innych specjalistów (np. logopedy) oraz uczestniczyć w pracy interdyscyplinarnego zespołu (np. w leczeniu takich wad wrodzonych, jak rozszczep podniebienia).

Jak wygląda wizyta u otolaryngologa dziecięcego?

Podczas każdej – zwłaszcza pierwszej – konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z opiekunami dziecka, a zwykle także z małym pacjentem. Następnie dokonuje oględzin nosa, uszu, gardła i jamy ustnej. Wykorzystuje do tego celu odpowiedni wziernik (np. otoskop do oglądania uszu) albo urządzenie do badania endoskopowego – pozwalające obserwować obraz danej struktury na ekranie monitora. Często już na podstawie wyniku tego badania otolaryngolog dziecięcy jest w stanie postawić diagnozę i zalecić właściwą metodę leczenia.

Innego badania można spodziewać się w przypadku zgłoszenia problemów ze słuchem. Do ich rozpoznania laryngolog dziecięcy może wykorzystać audiometr. Istnieje kilka rodzajów tego typu urządzeń. Konkretną metodę badania (np.  wykorzystaniem techniki encefalografii) dobiera się z zależności od wstępnej diagnozy i możliwości współpracy z małym pacjentem. Po postawieniu diagnozy specjalista może skierować dziecko na odpowiedni zabieg laryngologiczny albo np. zalecić korzystanie z aparatu słuchowego.

Kiedy zgłosić się do specjalisty w zakresie laryngologii dziecięcej?

Na konsultację laryngologiczną najczęściej kieruje małego pacjenta lekarz pediatra, kiedy widzi potrzebę pogłębionej diagnostyki chorób, w których leczeniu specjalizuje się laryngolog dziecięcy. Nie ma jednak przeciwwskazań, by rodzic z własnej inicjatywy udał się do specjalisty, jeśli niepokoją go np. częste, przewlekłe infekcje u jego pociechy, chrapanie (zwłaszcza z objawami bezdechu sennego) albo takie zgłaszane przez dziecko problemy, jak szumy uszne czy zawroty głowy.

Okresowe wizyty w gabinecie laryngologii dziecięcej nie są konieczne. Specjalistę wystarczy odwiedzać w miarę potrzeb. Do konsultacji nie trzeba się w specjalny sposób przygotowywać – wystarczy mieć przy sobie dotychczasową dokumentację medyczną dziecka. By mały pacjent czuł się podczas wizyty komfortowo i chętnie współpracował z lekarzem, warto uprzedzić go, jak wygląda badanie laryngologiczne. Z najmłodszymi dziećmi można np. pobawić się w laryngologa przed pierwszą wizytą u specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here