Leczenie endodontyczne zębów

Leczenie endodontyczne określane jest potocznie jako leczenie kanałowe zęba. To szczególny rodzaj zabiegu wykonywany przez stomatologa. Polega on na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych, dokładnym opracowaniu i wypełnieniu oczyszczonych kanałów specjalnie do tego przeznaczonymi materiałami. Po takim zabiegu ząb jest martwy, pozbawiony naczyń krwionośnych i nerwów, a w związku z tym również bardziej kruchy niż reszta zębów. Może jednak posłużyć pacjentowi jeszcze wiele lat.

Leczenie kanałowe zębów jest nieco bardziej skomplikowane niż zwykłe wypełnienie ubytku. Wiele osób uważa, że jest to zabieg nieprzyjemny czy wręcz bolesny. Warto jednak wiedzieć, że obecnie rynek stomatologiczny oferuje całą gamę znieczuleń, dzięki czemu stomatolog może leczyć nasze zęby całkowicie bezboleśnie. Niemniej leczenie kanałowe jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, a także wymaga użycia profesjonalnego sprzętu i specjalistycznych materiałów, przez co wzrasta również jego cena.

Leczenie kanałowe zębów

Zanim dentysta rozpocznie leczenie endodontyczne, przeprowadza wywiad z pacjentem i zleca badanie radiologiczne. Obejrzenie zdjęcia rentgenowskiego pozwala rozpoznać problem i wstępnie ocenić stan kanałów korzeniowych. Po dokładnym zapoznaniu się ze zdjęciem stomatolog może rozpocząć leczenie. Na początku podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg będzie przebiegał bezboleśnie. W kolejnym kroku dentysta otwiera zęba, usuwa próchnicę i wykonuje dojście do kanałów korzeniowych. Następnie usuwa miazgę z komory i kanałów, poszerza je za pomocą specjalnych pilników i dezynfekuje specjalnym roztworem, który usuwa bakterie i pozostałą miazgę.

Podczas zabiegu stomatolog sprawdza długość kanałów endometrem, co umożliwia ich dokładne opracowanie. Tu warto wspomnieć, że stomatolog, jeśli to konieczne, może zdecydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem. Zazwyczaj dzieje się tak w sytuacji, gdy kanały są zagięte lub zakręcone, przez co trudniej jest je dokładnie oczyścić. Po zdezynfekowaniu i opracowaniu dentysta osusza kanały i wypełnia je bardzo szczelnie specjalnym biokompatybilnym materiałem, który ma zapobiec kolejnym zakażeniom. Przeważnie na kolejnej wizycie ząb zostaje odbudowany tradycyjnym wypełnieniem lub uzupełnieniem protetycznym. Efekty swojej pracy stomatolog weryfikuje na kolejnym zdjęciu rentgenowskim.

Zabiegi endodontyczne w klinice Piosik Stomatologia są w 90% przypadków skuteczne. Jednak stomatolog nie może dać pacjentowi 100% gwarancji powodzenia. Wszystko zależy od budowy korzeni, rozległości zakażenia, odporności naszego organizmu. Czasami zdarza się, że leczenie się nie uda i konieczny jest powtórny zabieg. Dzieje się tak, kiedy kanały korzeniowe zostały zbyt cienko wypełnione lub kiedy przy wierzchołku korzenia zęba widać niepokojące zmiany. W znacznej części przypadków powtórne leczenie kanałowe zęba zapobiega nawrotom chorób. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ponowny zabieg może trwać dłużej niż pierwotny. Stomatolog ponownie otwiera ząb, usuwa stary materiał, czyści cały korzeń, a następnie aplikuje odpowiednie wypełnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here