leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej inwazyjnych i długotrwałych procedur leczenia stomatologicznego. Pacjentom zabieg ten kojarzy się głównie z bolesnością. Prawdą jest jednak, że współczesna technologia umożliwiła całkowicie bezbolesny zabieg leczenia kanałowego. Jak wygląda teraz i czy możliwe jest wystąpienie powikłań? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/leczenie-kanalowe-wskazania-do-zabiegu-przebieg-leczenia/ 

Leczenie kanałowe – czy możliwe jest wykonanie go podczas jednej wizyty? 

Leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej żmudnych procedur stomatologii. Wymaga bowiem kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. W pierwszej części zazwyczaj przeprowadzona jest tak zwana dewitalizacja zęba, czyli jego zatrucie. Proces ten polega na aplikacji substancji powodującej obumarcie miazgi. Zazwyczaj w tym celu stosuje się preparat o nazwie paraformaldehyd. Po usunięciu uszkodzonej, chorej czy martwej miazgi dentysta oczyszcza, kształtuje i wypełnia pozostałą przestrzeń. W trakcie zabiegu uszczelniony jest kanał korzenia.

Wady tradycyjnego leczenia endodontycznego 

Z pewnością do wad takiego zabiegu należy zaliczyć długotrwały czas procedury oraz konieczność ponowienia wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czas pomiędzy zatruciem zęba, a oczyszczeniem kanału z obumarłej miazgi wynosi około 2 tygodnie i wymaga co najmniej dwukrotnego odwiedzenia stomatologa. Ponadto, coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie procesu zatruwania miazgi na organizm. Związki stosowane do procesu zatruwania wykazują działanie toksyczne oraz mogą doprowadzić do martwicy otaczających tkanek. 

Obecnie dochodzi do kilku etapowego leczenia kanałowego, które proponuję leczenie kanałowe realizowane podczas jednej wizyty. Takie innowacyjne leczenie kanałowe trwa około dwóch godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. 

Powikłania po leczeniu kanałowym 

Leczenie kanałowe jest procedurą, która może przyczynić się do osłabienia struktury zęba oraz jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wynika to głównie z konieczności leczenia zęba w celu precyzyjnego usunięcia zainfekowanej miazgi.

Ściany komory oraz korzenie zębowe stają się coraz cieńsze, a nierzadko bywa tak, że ząb poddawany jest leczeniu kanałowym u i był wcześniej leczone zachowawczo. Wszystko to sprzyja zwiększonej kruchości zęba oraz podatności na jego uszkodzenia. 

Co więcej, ząb pozbawiony miazgi jest zatem pozbawiony poczucia mechanizmu chroniącego przed oddziaływaniem nadmiernych sił żucia. Brak sygnalizacji ze strony receptorów powoduje zbyt duży nacisk podczas żucia i sprzyja kruszeniu się zęba. 

Zobacz też: http://prowital.pl/ekstrakcja-zeba-kiedy-zab-powinien-zostac-wyrwany/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here