Lekarz rodzinny

Odpowiedni wybór lekarza rodzinnego to jeden z podstawowych czynników dających nam pewność, że w sytuacji choroby członkowie naszej rodziny będą otoczeni właściwą opieką i w razie potrzeby, skierowani do odpowiedniej placówki, takiej jak poradnia specjalistyczna Łódź czy szpital.

Zaufanie to priorytet.

Lekarz rodzinny to nie tylko osoba, która zajmuje się leczeniem naszej rodziny; aby to robić dobrze musi on znać uwarunkowania panujące w danym domu, a także orientować się w relacjach pomiędzy poszczególnymi mieszkańcami. Lekarz zajmujący się rodziną ma wiedzę o niedomaganiach poszczególnych osób, ich skłonnościach, słowem wie wszystko o potrzebach i niebezpieczeństwach chorobowych. Dlatego właśnie priorytetową sprawą jest, by darzyć swojego lekarza rodzinnego pełnym zaufaniem, móc powierzyć mu najbardziej krępujące sekrety. Wówczas może zająć się naszym leczeniem w sposób kompleksowy i skutecznie doradzać w kwestiach zdrowotnych.

Z jakimi problemami udajemy się do lekarza rodzinnego?

Zgodnie z nazewnictwem lekarz rodzinny to inaczej lekarz pierwszego kontaktu, zatem do niego trafiamy z każdą dolegliwością w pierwszej kolejności. W większości przypadków są to najczęściej spotykane dolegliwości takie jak przeziębienie czy grypa. Konsultacja z lekarzem rodzinnym ukierunkowana jest na zdiagnozowanie problemu, udzielenie właściwej porady medycznej, podjęcie stosownego leczenia, a w razie potrzeby skierowanie na odpowiednie badania, czy też do właściwego specjalisty. Z tego powodu lekarz rodzinny powinien posiadać szeroką wiedzę z wielu dziedzin medycyny, by móc właściwe ocenić sytuację zdrowotną pacjenta.

Jak dokonać wyboru?

Na rodzinnego możemy wybrać dowolnego lekarza, warunkiem jest podpisanie przez niego kontraktu z NFZ, nie obowiązują tu zasady rejonizacji. Z konsultacji możemy zacząć korzystać po wypełnieniu stosownego formularza w przychodni, w której dany lekarz przyjmuje. Warto przed dokonaniem wyboru zasięgnąć informacji i poszukać rekomendacji, na przykład na portalach internetowych, by upewnić się, czy lekarz, który ma nas otoczyć opieką, jest osobą polecaną przez innych pacjentów.

Pamiętajmy, że dokonany wybór nie zamyka nam drogi do zmiany lekarza pierwszego kontaktu w sytuacji, gdybyśmy nie byli zadowoleni z jego opieki medycznej. Dwukrotnie w ciągu roku pacjent ma prawo do bezpłatnego dokonania takiego wyboru, w przypadku kolejnych zmian trzeba uiścić stosowna opłatę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here