Postęp w dziedzinie kosmetologii i medycyny estetycznej pozwala na skuteczne pozbycie się niedoskonałości czy spowolnienie procesów starzenia się. Dzięki współczesnym metodom możemy cieszyć się doskonałym wyglądem nawet w późnym wieku. Niektóre zabiegi są bezpieczne i bezbolesne, niektóre wręcz przeciwnie. Jedną z najbardziej inwazyjnych i bolesnych operacji jest odsysanie tłuszczu, czyli liposukcja. Czy warto jednak zdecydować się na ten zabieg?

Na czym polega i jak wygląda zabieg odsysania tłuszczu? 

Liposukcja to zabieg odsysania tłuszczu i ewentualnego wszczepienia go w inną partię działa. Tłuszcz można odessać niemal z każdej części ciała, m.in.: brzucha, bioder, podbródka, ud, ramion, piersi czy łokci. Wykonuje się go w celu zlikwidowania komórek tłuszczowych.

„Podczas zabiegu umieszcza się w małych rozcięciach skóry tzw. kaniule (wenflony), przez które, po rozbiciu tkanki tłuszczowej, odsysany jest tłuszcz. Jednorazowo można odessać maksymalnie do 3 litrów tłuszczu, jednak ze względów bezpieczeństwa najczęściej jest to ok. 1,5 l” – podkreśla ekspert z serwisu tourmedica.pl.

Zabieg ten można wykonać kilkoma metodami, m.in.: techniką Tumescent, metodą ultradźwiękową, Vaser Lipo czy laserową. O doborze odpowiedniej metody decyduje chirurg plastyczny, który będzie przeprowadzał operację. 

Droga na skróty? 

Liposukcja kusi wiele kobiet łatwym uzyskaniem wymarzonej sylwetki, bez diet czy katorżniczych ćwiczeń. Jednak należy pamiętać, że operacja ta wcale tak nie działa. Usunięte komórki tłuszczowe na pewno się nie odrodzą, jednak istnieje spora szansa, ze w ich miejsce powstaną nowe. Dlatego bardzo ważne jest, aby po zabiegu liposukcji rygorystycznie przestrzegać diety i regularnie ćwiczyć. W przeciwnym wypadku nowe komórki tłuszczowe rozwiną się i zagnieżdżą w miejsce tych usuniętych, powodując wyjątkowo nieestetyczne zniekształcenia sylwetki. Trzeba mieć również świadomość tego, że zabieg ten jest niezwykle bolesny. Ból, opuchlizna i zasinienia mogą utrzymywać się nawet kilkanaście tygodni po wykonanym zabiegu, a przez pierwszy miesiąc, cały czas nosi się specjalny kombinezon, który przylega do ciała. Dopiero jego ściągnięcie umożliwi ocenę, czy zabieg się powiódł czy należy dokonać korekty. Może warto więc na początek pomyśleć o diecie i karnecie na siłownię? 

Liposukcja – zabieg nie dla każdego

Jeżeli jednak ćwiczenia i diety nie przynoszą zamierzonych efektów, kobiety coraz częściej decydują się na drogę na skróty. Wystarczy tylko znaleźć dobrego chirurga i mieć świadomość konsekwencji swoich decyzji. Jednak odsysanie tłuszczu to nie zabieg dla każdego. Nie można go wykonywać u osób z chorobami układu oddechowego i układu krążenia. Nie wykonuje się również zabiegu na osobach z zaburzoną krzepliwością krwi, z nieregulowaną cukrzycą, nadczynnością tarczycy czy żylakami. Poleca się go natomiast osobom cieszącym się wyjątkowym zdrowiem, o odpowiedniej wadze ciała, z elastyczną skórą oraz osobom z nadmiarem tkanki tłuszczowej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here