Morfologia, to chyba najbardziej popularne badanie. To nic innego jak ogólne badanie krwi. W każdym przypadku wyniki morfologii należy porównać z właściwymi normami. Morfologia jest takim badaniem krwi, które pokazuje poszczególną zawartość różnych komórek krwi. Należy pamiętać, że morfologia to liczba erytrocytów oraz leukocytów, płytek krwi oraz hematokryt. Krwinki czerwone, krwinki białe, czyli wszystkie elementy, które biorą udział w ogólnej masie krwi. Stężenie hemoglobiny oraz twierdza się na postawie ogólnej liczy. Z wszelkich danych oblicza się średnią, kolejno poszczególny wynik badania.
Kilka słów więcej o morfologii
W organizmie człowieka znajduje się 5 litrów krwi. Wiadomo, że krew pełni bardzo ważne funkcje. Podkreślmy, że rozprowadza tlen po organizmie, dodatkowo odprowadza dwutlenek węgla do płuc. Krew rozprowadza wszelkie substancje odżywcze, witaminy, a także hormony po naszym organizmie. Krew odpowiedzialna jest również na odprowadzenie od narządów wydalniczych substancji zbędnych, bądź szkodliwych. Dodatkowo bierze udział w obronie organizmy przed wszelkimi wirusami czy bakteriami. Krew utrzymuje stałą temperaturę ciała. Morfologia krwi zalicza się do najczęściej wykonywanego badania. To podstawowe badanie diagnostyczne. Morfologia krwi określa stan zdrowia poszczególnego pacjenta. Potrafi rozpoznać stan zapalny, infekcje czy inne procesy chorobowe. Morfologia to także poziom hemoglobiny, który pełni istotną kwestię.
Normy w badaniu morfologii
Wyróżnia się różne normy w przypadku badania morfologii. Wszystko jest uzależnione od laboratorium, w którym wykonujemy teksty. Jednak istnieją uniwersalne normy dla poszczególnych związków w naszym organizmie. W przypadku HCT, norma dla kobiet nie powinna przekraczać 50%. W przypadku mężczyzn, norma wynosi do 60%. Podwyższony wynik hematokrytu może być także spowodowany wysoką liczbą krwinek czerwonych. Może świadczyć o chorobach płuc, czy nawet nowotworach. Jego poziom może znacznie wzrosnąć, jeśli pacjent cierpli na biegunkę. Gdy mamy do czynienia z jego spadkiem, możemy podać za sensowne argumenty: utratę krwi, zbyt dużą ilość wody w organizmie czy chorobę szpiku kostnego.
Czym tak naprawdę jest morfologia?
Morfologia to jedno z najbardziej podstawowych badań krwi. Określa ona stan naszego organizmu, zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. Morfologia powinna być wykonywana regularnie, w ten sposób możemy się uchronić przed wieloma chorobami. Badanie krwi powinno być wykonywane najlepiej na czczo. Natomiast czas od ostatniego posiłku powinien wynosić najlepiej osiem godzin. Morfologia polega na diagnostycznym pobraniu krwi. Jego analiza składa się z kodu liter oraz cyfr. To one oznaczają rodzaje krwinek oraz ich ilość. Badanie morfologii najczęściej obejmuje: RBC, WBC, PLT, HCT, MCV, MCH, MCHC. Bardzo istotna jest również hemoglobina, czyli Hb.A co oznaczają pozostałe skróty? To dobra informacja dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie potrafili odczytać badania morfologii. RBS, to erytrocyty, określane jako czerwone ciałka krwi. Ich mała ilość świadczy o anemii. Kolejne oznaczenie, a więc WBC to krwinki białe. Gdy w organizmie znajduje się ich zbyt mało, stan ten oznacza obniżoną odporność organizmy. W przypadku zwiększonej ilości, możemy mówić o infekcji, która toczy się w naszym organizmie. PLT, czyli płytki krwi, które są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. MCV oznacza objętość erytrocytu. HCT to wynik morfologii krwi względem objętości krwinek czerwonych. MCH oznacza masę hemoglobiny w poszczególnej krwince. MCHC określa stężenie hemoglobiny w krwinkach. Morfologia należy do ogólnych, a zarazem najbardziej podstawowych badań krwi. Dlatego każda osoba dorosła powinna wykonywać regularnie morfologię krwi. Bardzo duże znaczenie ma nasz wiek. Osoby starsze oraz w średnim wieku powinny wykonywać morfologię krwi regularnie, raz w roku. Natomiast osoby młode, dla własnego spokoju, raz na dwa lata.