odchudzanie

Proces odchudzania stanowi konieczność dla wielu osób, na przykład ze względów zdrowotnych. Zbyt wysoka waga przyczynia się do takich schorzeń jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Dla niektórych z nas jest to raczej kwestia wyboru – wielu modeli i modelek zaczyna się odchudzać, ponieważ agencje, w których są zatrudnieni, wymaga od nich niższej wagi i sylwetki szczuplejszej niż w chwili zaangażowania ich. Niezależnie od naszej motywacji do zrzucenia zbędnych kilogramów, na naszej drodze do wymarzonej sylwetki możemy napotkać wiele trudności.

Pierwsza z nich wiąże się z ogólną zmianą stylu życia na zdrowszy, na przykład w ramach postanowień noworocznych. Chodzi mianowicie o rzucenie palenia. Palenie papierosów wpływa na nasz apetyt oraz przemianę materii, działając korzystnie dla naszej sylwetki. Wywiera jednak negatywny wpływ na wiele sfer naszego życia – poczynając od zdrowia, a kończąc na finansach. Zatem oczywiste jest, że wielu palaczy decyduje się zerwać z nałogiem. Jeżeli jednak w tym samym czasie będą próbowali się odchudzać, ich droga będzie dużo trudniejsza. Zdaniem ekspertów rezygnacja z wyrobów tytoniowych może skutkować wzrostem wagi o nawet 5 kg.

Kolejną przyczyną nieudanego odchudzania są aspekty zdrowotne. Ulotki wielu leków, między innymi antydepresantów, wskazują wśród skutków ubocznych wzrost apetytu, a tym samym wzrost wagi. Najczęściej słyszy się o tyciu w kontekście glikokortykosteroidów, popularnie zwanych sterydami. Mają one bardzo szerokie spektrum działania. Są one podawane w przypadku astmy oskrzelowej czy tocznia, a zatem chorób związanych z przewlekłymi stanami zapalnymi.

Tycie może być spowodowane również zaburzeniami hormonalnymi, na przykład niedoczynnością tarczycy, która jest spowodowana niedoborem hormonów tarczycy. Najczęściej występującym zaburzeniem pracy tego gruczołu jest choroba Hashimoto. W przypadku tego schorzenia wzrost wagi idzie w parze z innymi komplikacjami zdrowotnymi, takimi jak osłabienie, uczucie zimna, sucha skóra.

Efekt jo-jo to cykliczne chudnięcie i przybieranie na wadze, często towarzyszące procesowi odchudzania. Towarzyszy wybieraniu zbyt restrykcyjnych diet w miejscu trwałej zmiany nawyków. Taką pozytywną zmianą może być na przykład zastąpienia jednego – dwóch dużych posiłków kilkoma o mniejszej objętości, co korzystnie wpływa na metabolizm.

Trudności w odchudzaniu lub tycie po zakończeniu diety mogą mieć również podłoże psychiczne. Negatywnym nawykiem, utrudniającym odchudzanie, jest spożywanie „comfort food” („uspokajającego jedzenia”), czyli po prostu zajadanie stresu. Badania wykazały, że, wbrew pozorom, nie chodzi tu o konkretny rodzaj jedzenia, na przykład orzechy, krakersy czy chipsy, ale sam fakt spożywania dowolnego produktu, dzięki czemu jesteśmy czymś zajęci i nie koncentrujemy się na problemach.

Spożycie nadmiernych ilości jedzenia wiąże się również z zaburzeniami psychicznymi – kompulsywnym objadaniem się, polegającym na przyjmowaniu niekontrolowanych ilości pokarmów w krótkim czasie, oraz bulimią, polegającą na napadach niekontrolowanego objadania się, połączonych z lękiem przed przytyciem. W leczeniu tych zaburzeń, co skutkuje większą kontrolą nad wagą, kluczowa jest psychoterapia.

Źródło: https://dietetyk.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here