Choroby i różnego rodzaju nieprawidłowości mogą dotyczyć także rzęs. Choć rzadko poświęcamy czas na pielęgnację tych maleńkich włosków, warto wiedzieć, jak radzić sobie w przypadku popularnych zaburzeń w ich wzroście.
Więcej wiemy na temat chorób skóry głowy, ponieważ mają one znaczący wpływ na kondycję naszych włosów. Leczymy łupież, łojotokowe zapalenie skóry, łysienie itp. W przypadku rzęs nieprawidłowości dotyczą najczęściej długości, grubości, liczby lub umiejscowienia włosków. Są mniej kłopotliwe i pojawiają się rzadziej.
Nieprawidłowości dotyczące rzęs możemy podzielić na:
– wady rozwojowe rzęs, które są dziedziczone i mają charakter wrodzony,
– nabyte nieprawidłowości, które pojawiają się np. wraz z wiekiem.
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju problem z rzęsami mamy, najlepszym rozwiązaniem jest domowa kuracja wzmacniająca rzęsy. Dostępne na rynku odżywki do rzęs coraz częściej zawierają nie tylko składniki upiększające, ale również łagodzące podrażnienia, odbudowujące, nawilżające i stymulujące wzrost. W przypadku większości zaburzeń we wzroście rzęs liczy się przede wszystkim jakość i kompozycja składników, ponieważ to przekłada się na intensywność działania. Warto wybierać odżywki rozsądnie, kierując się opiniami konsumentów.
Najczęstsze choroby rzęs to:
– dwurzędowość rzęs, czyli wzrost dodatkowego rzędu włosków,
– zmierzwienie rzęs, czyli przerzedzanie i plątanie włosków,
– trichomegalia, czyli nadmierny i niekontrolowany wzrost rzęs,
– przemieszczanie rzęs, czyli wzrost włosków w różnych kierunkach,
– łysienie rzęs, czyli nadmierne wypadanie włosków,
– kompulsywne wyrywanie rzęs,
– wrodzony brak rzęs.
Czy odżywki do rzęs pomogą na każdy problem z rzęsami? Powinny, jeśli tylko stosowane są zgodnie z zaleceniami. Oczywiście nie w każdym przypadku uda się z ich pomocą całkowicie rozwiązać problem, ale warto wiedzieć, że w każdym przypadku stanowią świetne wsparcie w leczeniu. Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa i ma ogromne znaczenie. Jeśli jednak nie wystarcza, można starać się minimalizować nieprawidłowości rzęs np. laseroterapią, elektrolizą, diatermią oraz podobnymi zabiegami leczniczymi.