Objawy i diagnoza oraz leczenie ekstruzji łąkotki

Ekstruzja łąkotki to budząca niepokój i niełatwa do zapamiętania nazwa schorzenia występującego w obrębie stawu kolanowego, która wielu pacjentom nic nie mówi.. Warto dowiedzieć się czym jest to schorzenie i jak je leczyć, po to w przypadku powstania zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu kolanowego móc szybko na nie zareagować i niezwłocznie zgłosić się do lekarza po pomoc. 

Ekstruzja łąkotki oznacza pęknięcie lub przemieszczenie łąkotki. Przypadłość ta wiąże się z bólem i dyskomfortem, dlatego po wystąpieniu takich właśnie dolegliwości, należy zacząć szybko działać. Nie popełniajmy błędu większości Polaków i nie unikajmy profilaktyki i leczenia. Warto prawidłowo dbać o swoje zdrowie! Dowiedz się więcej o ekstruzji łąkotki i sprawdź jakie są jej przyczyny występowania oraz jak przebiega leczenie.

Czym jest ekstruzja łąkotki

Ekstruzja łąkotki jest jednym z wielu możliwych rodzajów uszkodzenia łąkotki, która znajduje się w obrębie stawu kolanowego. Ekstruzja, czyli inaczej wysunięcie lub pęknięcie łąkotki, może nastąpić w wyniku urazu mechanicznego, choroby zwyrodnieniowej lub pojawić się u pacjentów po przeszczepach łąkotek. Zachorowanie zdecydowanie częściej występuje wśród kobiet niż u mężczyzn. 

Dzięki postępowi medycyny, ekstruzję łąkotki można z łatwością potwierdzić lub wykluczyć przy pomocy badania USG. Gdy obraz wykonany przez lekarza pokaże, że łąkotka jest wysunięta na zewnątrz szpary stawu, oznacza to, że mamy do czynienia właśnie z ekstruzją.

Leczenie ekstruzji łąkotki

Pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarzy specjalistów z podejrzeniem występowania ekstruzji łąkotki, czyli chorobą zwyrodnieniową, chcą głównie zmniejszyć dotkliwe objawy bólowe i zahamować postęp choroby. 

W zależności od przyczyn powstania ekstruzji łąkotki, terapia składa się z różnych etapów. W większości przypadków leczenie zasadnicze składa się z wdrożenia planu zmodyfikowanej aktywności fizycznej oraz planu redukcji masy ciała. Szczególnie polecany przez lekarzy jest ruch w odciążeniu, zwłaszcza jazda na rowerze, która pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Wśród innych metod i form terapii polecanych w leczeniu ekstruzji łąkotki znajdują się: ćwiczenia, które wpływają na zachowanie ruchu i siły mięśniowej, blokady sterydowe, które redukują zapalenie i zmniejszają wysięk i ból, kwas hialuronowy, który znosi uczucie sztywności i trzeszczeń stawowych oraz czynniki wzrostu i komórki macierzyste, które stymulują regenerację.

Jeżeli podejrzewasz u siebie wystąpienie ekstruzji łąkotki, nie zwlekaj z pójściem do lekarza i podjęciem natychmiastowej terapii. Najlepiej skieruj się od razu do wykwalifikowanej kadry lekarzy specjalistów z chirurgia-kolana.pl , którzy wypracowali przez lata najskuteczniejsze metody leczenia najróżniejszych chorób kolana. Stosowany przez zespół spójny proces diagnostyki i leczenia pozwala na znaczące skrócenie czasu choroby do absolutnego minimum. 

Ponadto, na stronie Chirurgii Kolana możesz zapoznać się z materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi, dotyczącymi chorób kolana i metod operacyjnych, w celu zrozumienia niektórych zagadnień związanych z tą tematyką. Dowiedz się wszystkiego o ekstruzji łąkotki i podejmij leczenie, jeśli ten problem dotknął właśnie Ciebie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here