Oponiaki należą do łagodnych guzów mózgu. Najczęściej mają one podłoże genetyczne, ale czynnikiem ryzyka ich wystąpienia może być także wpływ hormonów płciowych. Objawy guza mózgu w łagodnej postaci to np.: bóle głowy, zaburzenia wzroku czy napady padaczkowe.
Łagodny guz mózgu – jak powstaje?
Łagodne nowotwory mózgu to oponiaki. Powstają najczęściej z komórek opony pajęczej i charakteryzowane są jako rak o najniższym stopniu złośliwości. U większości pacjentów oponiak mózgu może zostać całkowicie usunięty. Łagodne guzy najczęściej występują w okolicy kości klinowej, siodła tureckiego oraz sierpa mózgu. Oponiaki mózgu rozpoznaje się u osób pomiędzy 40. a 70. rokiem życia.
Oponiaki mózgu – objawy
Objawy oponiaka mózgu zależą głównie od jego lokalizacji. Pacjenci z oponiakiem najczęściej skarżą się na bóle głowy, drętwienie twarzy, ograniczony zakres ruchów po jednej stronie ciała, a także zaburzenia: wzroku, słuchu, węchu, czucia oraz nerwów czaszkowych. W wyniku rozwoju guza mózgu można również odczuwać wzrost ciśnienia w czaszce i cierpieć na napady padaczkowe. Padaczka rozwija się stopniowo, a jej symptomy zwiększają intensywność wraz ze wzrostem ucisku nowotworu na mózg. Napady padaczkowe są wynikiem podrażnienia tkanki nerwowej, które bardzo trudno leczy się za pomocą leków. Guz rozwija się powoli i zdarza się, że przez wiele lat nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Diagnostyka raka polega na wykonaniu tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.
Oponiak mózgu – leczenie
Leczenie łagodnych guzów mózgu polega na ich operacyjnym usunięciu. Po wykonaniu niezbędnych badań lekarz ocenia umiejscowienie i rozmiar guza, a także stopnia zaburzenia pracy nerwów czaszkowych. Zdarza się, że całkowite usunięcie nowotworu może doprowadzić do upośledzenia sprawności osoby chorej. W takich przypadkach neurochirurg podejmuje decyzję o częściowym usunięciu guza, a także opony twardej, co zmniejsza ryzyko nawrotu przypadłości. Całkowite usunięcie guza bywa niemożliwe również przez trudne warunki operacyjne wynikające np. z umiejscowienia nowotworu lub wrastania go w żyły czaszki. U niektórych pacjentów zabieg chirurgiczny poprzedzony jest embolizacją naczyń nowotworu, czyli zamykaniem światła naczyń, które zaopatrują guz. Zabieg rozpoczyna się nakłuciem tętnicy i wprowadzeniem do wnętrza guza cewników, które wypełnia się specjalnymi spiralami, które zamykają jego światło. Po operacji, jako leczenie uzupełniające, stosuje się chemioterapię oraz radioterapię.
Łagodny guz mózgu – rokowania
Oponiaka mózgu można całkowicie wyleczyć, jeżeli podczas operacji chirurgicznej uda się go całkowicie usunąć. Wznowy nowotworu mogą wynikać z pozostawienia w mózgu komórek nowotworowych, których nie można było usunąć, w obawie przed upośledzeniem sprawności osoby operowanej lub trudnego umiejscowienia się guza. Mogą one pojawić się około 6-7 lat po operacji i zazwyczaj przebiegają bez charakterystycznych objawów. W skrajnych przypadkach zdarza się, że oponiak mózgu doprowadza do przerzutu na płuca.