u ginekologa
fot. pexels.com

Pierwsza wizyta u ginekologa jest nieunikniona. Warto zapisać się na nią możliwie najwcześniej, czyli po dostaniu pierwszej miesiączki (około 12-15 roku życia) lub jeśli w tym czasie miesiączka się nie pojawi. Dowiedz się, jak przygotować się na taką wizytę, o czym pamiętać i co cię na niej czeka.

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-wyglada-wizyta-u-ginekologa/

Przed wizytą u ginekologa

Przygotowanie do wizyty rozpoczyna się tak naprawdę długo przed nią. Przygotowanie to dotyczy zebrania kilku ważnych informacji i przygotowania swojego ciała. Otóż idąc do ginekologa powinnaś wiedzieć (możesz sobie też to zapisać) kiedy dokładnie dostałaś pierwszą miesiączkę, ile ona trwała, jak się czułaś przed nią i po niej, jak przebiegała (czy była bolesna), a może coś cię w niej zaniepokoiło. Dodatkowo miej na uwadze wszelkie dolegliwości związane z drogami rodnymi, np. ból jajników, przebyte choroby itd. – oczywiście o ile te kwestie ciebie dotyczą. Zwróć też uwagę na leki, które przyjmujesz na stałe. Te informacje będą ci potrzebne podczas wywiadu, jaki na wizycie odbędzie z tobą ginekolog. 

Dodatkowo pamiętaj o tym, aby umyć miejsca intymne oraz stopy jeszcze w domu przed wizytą. Może cię zastanawiać dlaczego stopy. Otóż siedząc na ginekologicznym fotelu twoje stopy będą stosunkowo blisko twarzy lekarza, dobrze więc aby były one zadbane i nie miały nieprzyjemnego zapachu. Jest jeden wyjątek, kiedy wręcz nie zaleca się mycia miejsc intymnych przed wizytą. Jeśli zauważasz dziwny zapach i upławy z pochwy – wtedy zachowaj te objawy, aby pokazać je lekarzowi, ponieważ mogą być skutkiem jakiejś choroby czy zapalnego stanu.

Na wizycie u ginekologa

Jeśli jesteś przed pierwszą wizytą możesz czuć obawę i strach związany z tym, że nie będziesz wiedziała co zrobić i jak się zachować w gabinecie. Tego absolutnie się nie bój. Lekarz, do którego się zapiszesz powinien zapytać czy to twoja pierwsza wizyta i z pewnością wytłumaczy ci krok po kroku, co zrobić.

Tak w skrócie na pewno zaprosi cię do toalety, gdzie będzie czekała na ciebie spódniczka którą będziesz musiała ubrać, a zdejmiesz spodnie, ewentualnie spódnicę i rajstopy. Do tego będą czekały tam na ciebie specjalne jednorazowe kapcie. Tak przygotowaną lekarz pokieruje cię do dalszych badań – mogą to być badania na fotelu ginekologicznym lub na łóżku, np. usg.

Przeczytaj też: http://www.abcwnetrza.pl/jak-dbac-o-reczniki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here