Płatki śniadaniowe

Płatki z jogurtem, mlekiem, a nawet dodane do porannego koktajlu. To pomysł na zdrowe, sycące śniadanie, która doda energii na cały dzień, za to nie przysporzy zbędnych kalorii. Na pewno? Na sklepowych półkach znajdujemy mnóstwo płatków śniadaniowych, także tych rekomendowanych do spożywania przez dzieci.

Możemy wybrać płatki owsiane, kukurydziane, żytnie, ryżowe, gryczane i nie tylko. Które z nich są najlepsze? Czym się kierować przy wyborze, by mieć pewność, że śniadanie poza smakiem zaoferuje walory odżywcze?

Skład płatków śniadaniowych – tego unikaj!

Najwięcej powie nam skład zawarty na opakowaniach płatków. Przede wszystkim uwagę trzeba zwracać na zawartość cukrów lub innych składników słodzących. Jeśli są one wymienione, już wiemy, co omijać szerokim łukiem. Podobnie rzecz się ma z dodatkami soli, aromatów czy barwników, które kompletnie nie są potrzebne do przygotowania zdrowego śniadanie z dodatkiem płatków.

W marketach kuszą kolorowe opakowania, a apetyt podnoszą ciekawe połączenia smaków. Niech to nas jednak nie zmyli. Czekoladowe płatki kukurydziane lub zbożowe kuleczki z miodem i witaminami dostarczą pustych kalorii i składników, których nasz organizm nie lubi. Zamiast tego lepiej wybrać płatki jaglane, owsiane, ryżowe lub orkiszowe, choć dla smakoszy znajdą się także inne propozycje. Walorów odżywczych możemy być pewni wybierając z oferty sklepu https://sklepagnex.pl/.

Czego jeszcze unikać? Wyrażenia „błyskawiczne”. Te najzdrowsze i faktycznie wartościowe płatki śniadaniowe wymagają nieco czasu, by je przygotować. Nie wystarczy nasypać do miski i zalać mlekiem. Zwykle to kwestia kilku minut gotowania, ale ten czas jest wart smaku i składników, które dostarczymy do organizmu wraz z takim śniadaniem.

Najzdrowsze płatki śniadaniowe to?

Płatki owsiane mogą się pochwalić wysoką zawartością błonnika, w nim obecności beta-glukanów. W żadnych innych płatkach nie znajdziemy ich aż tyle, co w owsianych. Ponadto owies uznaje się za jedno z najzdrowszych zbóż. Jeśli przygotujemy śniadanie z płatków owsianych, możemy liczyć na dostarczenie organizmowi wspomnianego błonnika, białka i węglowodanów. Skorzystamy również z 7 aminokwasów egzogennych, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów.

Tak zwanym zbożem profilaktycznym określa się żyto, z którego wytwarzane są płatki żytnie. Decydując się na nie, dostarczymy podczas śniadanie nie tylko błonnik, ale i lignany o właściwościach antybakteryjnych i antyoksydacyjnych. Do kompletu zdrowego pierwszego posiłku dołożymy związki fenolowe, kwas foliowy oraz ważne dla organizmu minerały.

Płatki jaglane pozwolą nam zadbać o właściwą podaż witaminy E, nazywanej witaminą młodości. Swój przydomek zawdzięcza ona bardzo ważnej roli – skutecznej walce z wolnymi rodnikami, co owocuje spowolnieniem procesów starzenia się organizmu. W płatkach jaglanych znajdziemy ponadto witaminy z grupy B, minerały oraz lecytynę.

Zdrowe śniadanie z płatkami? To możliwe! My już wybraliśmy swój zestaw na nadchodzący tydzień, a Wy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here