Podolog, jako specjalista od stóp

0
1600

Podolog jest osobą specjalizującą się w diagnozie i leczeniu zmian skórnych, jak również płytki paznokciowej na stopach (w niektórych przypadkach także na dłoniach). W Polsce profesja ta nie podlega jednak pod kategorię medyczną, a pod dział kosmetologii, jednak pomimo tego, w roku 2015 wpisany został do rejestru zawodów paramedycznych.

Podologia to nauka o kończynach dolnych

Podologia, zgodnie z definicją, jest dziedziną medycyny, obejmującą diagnozę i proces leczenia wszelkich chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Operacje wykonywane w ramach tej dziedziny mają różnoraki charakter i wymagają posiadania wiedzy z zakresu m.in. diabetologii, dermatologii, chirurgii oraz opatrywania ran. Lista wykonywanych zabiegów w ramach Dolnośląskiego Centrum Zdrowej Stopy znajduje się na stronie www.wroclaw-podolog.pl. Osoby praktykujące tę profesję, bardzo często zajmują się profilaktyką oraz leczeniem sportowców, narażonych na kontuzje dolnych kończyn.

Czym jest zabieg podologicznym?

Podolog w ramach swoich obowiązków wykonuje szereg zabiegów, mających na celu usunięcie danych schorzeń bądź profilaktyczne zabezpieczenie stóp przed przyszłymi chorobami. Usługi takie jak usuwanie odcisków i modzeli, rekonstrukcja paznokcia, usuwanie brodawek wirusowych czy plastyka opuszczka to część z zabiegów wykonywanych przez podologów we Wrocławiu. Ponad to, pacjentom proponowane są specjalistyczne wkładki ortopedyczne, jak również inne badania oferowane w ramach diagnozy stóp, m.in. badanie mykologiczne, bakteriologiczne czy histopadologiczne.

Leczone schorzenia w gabinecie podologicznym

Z usług oferowanych przez tego specjalistę, korzystają najczęściej pacjenci dotknięci chorobami układu ruchowego, skóry oraz cukrzycą. Ponad to, zajmuje się on również leczeniem osób zmagających się ze schorzeniami takimi jak:

  • wrastające paznokcie
  • odciski
  • nagniotki
  • infekcje grzybicze
  • infekcje wirusowe
  • infekcje bakteryjne
  • brodawki wirusowe
  • odklejanie się płytki paznokciowej

W przypadku zaobserwowania objawów jednej z ww. chorób, należy natychmiast udać się do odpowiedniego specjalisty, który profesjonalnym podejściem zdiagnozuje przyczynę choroby i w poprawny sposób przeprowadzi proces leczenia. Warto w takim przypadku umówić się na wizytę w serwisie wroclaw-podolog.pl.

Jak wygląda profesjonalne badanie?

Badanie podologiczne wykonywane przez specjalistę, opiera się na zebraniu możliwie największej ilości informacji o trybie życia prowadzonym przez pacjenta oraz przebytych kontuzjach. Wywiad bardzo często jest wystarczającym sposobem do postawienia diagnozy. Po wstępnej rozmowie, wykonywane jest badanie tzw. podobaroskopem, ukazujące rozmieszczenie ciężaru ciała na każdą stopę oraz ukazującą miejsce środka ciężkości. Specjalista dopasowuje przeprowadzane obserwacje pod kątem przypadłości, z którą przychodzi do niego pacjent, co pozwala na skuteczne wykrycie przyczyny danego schorzenia, w celu jej szybkiej neutralizacji. Podolog oferuje profesjonalną pomoc również w zakresie profilaktycznym, aby zapobiec powstaniu wszelakich dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here