Objawy pokrzywki naczyniowej, inaczej pokrzywkowego zapalenia naczyń, to charakterystyczne zmiany widoczne na skórze. Mogą one towarzyszyć wielu poważnym chorobom.
Czym jest pokrzywka naczyniowa?
Pokrzywkowe zapalenie naczyń, inaczej pokrzywka naczyniowa, to schorzenie, które zaliczane jest do szerokiej grupy pokrzywek (łac. urticaria).
W przebiegu pokrzywki naczyniowej dochodzi do nadwrażliwości układu immunologicznego, czyli odpornościowego. Przyczyną jest stan zapalny tkanki łącznej wywoływany przez autoprzeciwciała, czyli przez przeciwciała wytwarzane przez organizm i skierowane przeciwko jego tkankom, a dokładnie naczyniom krwionośnym.
Zapalenie naczyń tego typu najczęściej dotyka młodych kobiet. To właśnie w tej grupie najczęściej dochodzi do pojawiania się chorób tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym.
Jak rozpoznać pokrzywkę naczyniową?
Objawy pokrzywki naczyniowej są łatwe do rozpoznania. Charakterystycznym symptomem jest tak zwany bąbel pokrzywkowy, potocznie określany także jako pokrzywka.
Bąbel pokrzywkowy posiada formę wyraźnie odgraniczonej plamy na skórze, najczęściej w kolorze różowawym. Jest silnie swędzący i może piec. Pojawia się nagle i zanika bez pozostawiania śladów.
Mogą pojawić się też inne objawy, do których zalicza się między innymi:
– bóle kostne, stawowe i mięśniowe
– stany podgorączkowe
– uczucie zmęczenia i rozbicia
– powiększenie węzłów chłonnych
– problemy z oddychaniem
Jakim chorobom towarzyszą objawy pokrzywki naczyniowej?
W zdecydowanej większości przypadków pokrzywka naczyniowa jest objawem towarzyszącym innym schorzeniom. W związku z tym jej wystąpienie nie powinno być lekceważone i powinno ono skłaniać do dogłębnej diagnostyki.
Wśród schorzeń, przy których może pojawić się pokrzywkowe zapalenie naczyń, znajdują się między innymi:
– toczeń rumieniowaty układowy
– zespół Sjorgena
– białaczka
– chłoniak
– wirusowe zapalenie wątroby typu B i C
– gammapatia IgG, IgM
Warto jednak zaznaczyć, że pokrzywka tego typu może także pojawiać się jako wynik alergii na leki, na przykład na penicylinę, przez nadmierny wysiłek fizyczny, przy przebywaniu w skrajnie niskich i wysokich temperaturach. Przy jej powtarzającym pojawianiu się zalecana jest jednak diagnostyka w kierunku powyższych chorób.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.