Pomiar ciśnienia tętniczego uchroni Cię przed zawałem

Udar i zawał mięśnia sercowego to skutki podwyższonego ciśnienia tętniczego. Wiele osób nie wie, jakie ma ciśnienie i nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zaniedbania regularnych pomiarów. Pomiar ciśnienia tętniczego jest bezbolesny i zajmuje mało czasu. Wystarczy zakupić dobry ciśnieniomierz i badać swoje ciśnienie regularnie.

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze często nie daje żadnych objawów lub są one bagatelizowane. Chory zwykle dowiaduje się o tym, że ma nadciśnienie, przez przypadek podczas badań lekarskich. Wielu pacjentów mogłoby uniknąć przyjmowania środków farmakologicznych, które mają na celu wyrównanie ciśnienia, gdyby regularnie mierzyli ciśnienie.  

Czym jest ciśnienie tętnicze?

Nacisk krwi na ściany tętnic to najprostsza definicja ciśnienia tętniczego. Krew zaopatruje nasz organizm w tlen oraz składniki pokarmowe do komórek ciała. Później wraca do serca poprzez sieć żył. Ciśnieniomierze dokonują dwóch pomiarów: ciśnienia skurczowego (mięsień sercowy jest w fazie kurczenia się, a wartość ciśnienia jest najwyższa) i ciśnienia rozkurczowego (mięsień sercowy rozkurcza się, a wartość ciśnienia tętniczego spada).

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje ciśnieniomierzy elektroniczne i manualne. Ciśnieniomierz manualny zwany inaczej wskazówkowym składa się z zegara, rękawa, pompki oraz słuchawek. Mierzenie na nim ciśnienia wymaga wprawy. Ciśnieniomierz manualny dedykowany jest głównie personelowi medycznemu.

Ciśnieniomierz elektroniczny składa się z rękawa i przymocowanego do niego aparatu. Można dokonywać nim pomiaru ciśnienia bez specjalnego przeszkolenia.  W obrębie ciśnieniomierzy elektronicznych wyróżnia się dwa rodzaje: ciśnieniomierze naramienne oraz ciśnieniomierze nadgarstkowe. Jak sama nazwa wskazuje, ciśnieniomierz naramienny zakładamy na ramię w okolicy tętnicy ramiennej i tam dokonujemy pomiaru, natomiast ciśnieniomierz nadgarstkowy zakładany jest na nadgarstek. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest na pewno wygodniejszy i szybszy w użyciu, jednakże wykonywany nim pomiar ciśnienia nie jest tak precyzyjny, jak przy wykorzystaniu ciśnieniomierza naramiennego czy manualnego. Ciśnieniomierze elektroniczne zasilane są poprzez baterie lub zasilacze. Należy pamiętać o regularnym dbaniu o źródło zasilania, bo tylko wtedy pomiary będą precyzyjne. 

Ciśnieniomierze można kupować w sklepach medycznych, aptekach dyżurnych lub aptekach internetowych: https://www.aptekadyzurnastargard.pl/.

Jak przygotować się do pomiaru ciśnienia?

Pomiar ciśnienia należy wykonywać w pozycji leżącej lub siedzącej. Podczas badania, pacjent powinien oddychać równomiernie i starać się nie poruszać. Pół godziny przed pomiarem ciśnienia należy unikać wysiłku fizycznego. Pamiętaj o tym, żeby zapisać wyniki. Jeśli ciśnienie skurczowe wynosi 140 i więcej a rozkurczowe 90 lub więcej mogą to być objawy nadciśnienia tętniczego, dlatego przy takim wyniku pomiaru należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego pozwala szybko i we wczesnym stadium wykryć nieprawidłowości układu sercowo-naczyniowego oraz przeciwdziałać poważnym schorzeniom: zawałowi, udarowi czy miażdżycy. Szczególną kontrolę ciśnienia tętniczego powinny podjąć osoby z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy. Choroby te mogą być przyczyną nadciśnienia tętniczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here