Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów suchych

O gładkich, lśniących i pełnych blasku włosach marzy każda kobieta. Niestety prawdziwą zmorą większości pań są suche i zniszczone włosy, które skutecznie niweczą marzenia o idealnej fryzurze. Matowe, wyraźnie przesuszone, z tendencją do puszenia się i rozdwojonymi końcówkami włosy suche nie są powodem do dumy. Często są natomiast dowodem zaniedbań w zakresie pielęgnacji. Przyczyn odpowiedzialnych za złą kondycję jest naprawdę wiele. Na szczęście, dzięki zastosowaniu kilku prostych wskazówek, można odmienić wygląd włosów, poprawiając tym samym ich stan i własne samopoczucie. Jak przywrócić włosom zdrowy wygląd? Co będzie korzystne dla włosów suchych?

Ratunek dla włosów suchych i zniszczonych – dobre kosmetyki!

Jak już wspomniano, zła kondycja włosów może być następstwem działania różnych czynników. Do ich nadmiernego przesuszania się dochodzi na skutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych, niewłaściwej diety, ubogiej w składniki odżywcze, stosowania nieodpowiednich kosmetyków do stylizacji, częstej i niewłaściwie przeprowadzanej koloryzacji oraz innych mocno inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Kolejnym powodem jest też wspomniana już nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak, co dla włosów suchych jest równoznaczne z pogorszeniem ich stanu.

Niewłaściwa pielęgnacja, która dotyczy zarówno złego doboru kosmetyków, jak i źle przeprowadzanych zabiegów fryzjerskich, odgrywa ogromną rolę w pogarszaniu się kondycji włosów, które na skutek tych czynników stają się matowe, przesuszone i pozbawione blasku.

Zarówno zabiegi, jak i kosmetyki oraz preparaty myjące przeznaczone dla włosów suchych, powinny zawierać składniki, których działanie jest na tyle delikatne, że nie przyczynia się do uszkodzenia ich delikatnej struktury. Jakie preparaty będą odpowiednie dla włosów suchych? Przede wszystkim te, które zawierają naturalne składniki wzbogacone o substancje głęboko nawilżające, regenerujące i natłuszczające, np. kosmetyki z linii Sylveco. Im więcej naturalnych składników, tym lepiej. Szampony silnie oczyszczające dla włosów suchych z pewnością nie będą dobrym wyborem, gdyż zawierają składniki, które – poza oczyszczaniem skóry głowy z różnorodnych zanieczyszczeń – zmniejszają ilość wydzielanego łoju, odpowiedzialnego za naturalne nawilżenie i wygładzenie struktury włosa, prowadząc w rezultacie do przesuszenia.

Sztuka pielęgnacji włosów zniszczonych

Dla włosów suchych i zniszczonych równie ważny jak to, jakich kosmetyków używamy do codziennej pielęgnacji, jest sposób jej przeprowadzania. Poza szamponem produktem niezbędnym dla włosów suchych jest odżywka, która powinna być aplikowana po każdym myciu. W zależności od rodzaju wybranego produktu możemy ją spłukiwać lub nie. Dobrze, aby w jej składzie znalazły się substancje, które pomogą zdyscyplinować włosy, jednocześnie je pielęgnując. Przykładem tego rodzaju preparatu może być odżywka z linii Magiczna moc olejków od marki L’Oréal, przeznaczona właśnie dla włosów suchych.

Delikatna struktura włosów suchych i zniszczonych może potrzebować zastosowania czegoś silniejszego, co skutecznie zajmie się ich stanem, jak Low Shampoo, kosmetyki marki L’Oréal. To linia pozbawiona siarczanów, dzięki czemu wszystkie preparaty są bardzo delikatne. To prawdziwa rewolucja w pielęgnacji włosów – tutaj składniki pieniące zmieniono w składniki oczyszczające. W ten sposób wszelkie zanieczyszczenia są od razu usuwane, ale bardzo delikatnie, bez plątania czy łamania. Dodatkowo szampon także odżywia, więc pasma są przyjemne w dotyku, gładkie i łatwiejsze do rozczesywania.

Kilka sposobów na pielęgnację suchych włosów

Aby ochronić włosy przed nadmierną utratą wody, warto zrezygnować z suszenia ich suszarką. Jeżeli jednak musimy jej użyć, zamiast gorącego powietrza należy wybrać chłodny nadmuch. Przed suszeniem włosów suszarką warto też zabezpieczyć ich końce, które są szczególnie podatne na zniszczenia, stosując specjalny preparat termoochronny – możemy wybrać produkt o działaniu regenerującym, który dodatkowo będzie pielęgnował zniszczone włosy.

Do stylizacji włosów suchych należy wybierać kosmetyki dopasowane składem do ich szczególnych potrzeb. Warto zrezygnować z preparatów o silnym działaniu, mocno obciążających, zwłaszcza jeśli zawierają alkohol, który może podrażniać skórę głowy i potęgować przesuszanie włosów.

Idealna byłaby też całkowita rezygnacja z elektrycznych urządzeń służących do modelowania włosów, takich jak prostownica oraz lokówka. Jeżeli ich używanie jest konieczne, warto – podobnie jak podczas używania suszarki – zabezpieczyć włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Nie zapominajmy też o dostosowaniu jej wysokości do delikatnej struktury włosów. Aby w jak największym stopniu ograniczyć szkodliwe działanie tego rodzaju urządzeń, należy wybierać wyłącznie te, które posiadają odpowiednią powierzchnię, zabezpieczającą włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here