Powikłania pooperacyjne – czy lekarz może im zapobiec?

Ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych występuje nawet w przypadku prostych zabiegów. Stany zapalne czy infekcje bakteryjne znacznie opóźniają proces gojenia się rany. Powikłania wpływają jednak nie tylko na stan zdrowia pacjenta ale i estetykę. Na skutek powikłań blizny pooperacyjne nie wyglądają ładnie. To duży problem zwłaszcza w przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, otolaryngologii czy położnictwa. Całe szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają chirurgowi ograniczyć ryzyko infekcji.

Higiena przede wszystkim

Powikłania pooperacyjne zagrażają zdrowiu pacjenta. W związku z tym, chirurg w miarę możliwości musi im zapobiegać. By ograniczyć możliwość wystąpienia infekcji bakteryjnej, lekarz powinien zadbać o higienę. Podczas zabiegu chirurgicznego chirurg, a także pozostały personel bezwzględnie musi używać jałowej odzieży chirurgicznej. Jednorazowe fartuchy, a także czepki i ochraniacze na buty zmniejszają prawdopodobieństwo przenoszenia bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Jednorazowa odzież pozwala zachować sterylność.

Na sali operacyjnej higiena nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do stosowania jednorazowych produktów. Aby rana goiła się prawidłowo, przed zabiegiem chirurg musi kompleksowo ją oczyścić. Lekarz przede wszystkim powinien upewnić się, czy w jej okolicach nie znajduje się ciało obce, które w przyszłości mogłoby wywołać negatywną reakcję tkankową.

Dobór odpowiednich nici chirurgicznych

Wybór idealnej nici chirurgicznej to nie lada wyzwanie. Rozwój medycyny pozwolił opracować szwy o różnych właściwościach. Chirurg powinien dobierać materiały szewne indywidualnie do każdego pacjenta. Wtedy, szwy spełnią swoje zadanie najlepiej. U pacjentów z zanieczyszczoną raną, rekomenduje się stosowanie monofilamentów. Nici jednowłóknowe zmniejszają ryzyko osadzania się bakterii. Jeśli lekarz woli korzystać ze szwów wielowłóknowych, może zdecydować się na multifilamenty powlekane. Specjalne powleczenie pozwala ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań niemalże do zera. Powlekane nici mają jeszcze jedną zaletę – zapewniają płynny pasaż przez tkankę, przez co ta nie ulega nadmiernej traumatyzacji.

Kiedy lekarz operuje błony śluzowe jamy ustnej czy skórę, powinien używać materiałów o krótkim okresie wchłaniania. Do zamykania rozległych ran chirurg musi z kolei stosować używać nici, które odznaczają się długim okresem podtrzymywania tkankowego. Wytrzymałe materiały pozwolą uniknąć rozejścia się rany. Niepożądane reakcje tkankowe często mają związek z zastosowaniem nici kolagenowych. Materiały szewne tego typu sprzyjają pojawianiu się zrostów. Alternatywą są bioobojętne nici PGA. Innowacyjne materiały ograniczają ryzyko pojawienia się stanów zapalnych, co przekłada się na szybszy proces gojenia. Na ostateczny efekt zabiegu wpływ mają nie tylko właściwości nici ale i ich rozmiar. By rana ładnie się goiła lekarz powinien stosować szwy o jak najmniejszym rozmiarze.

Ostrożne zamykanie ran

Szycie ran wymaga od chirurga niezwykłej precyzji. Ostrożność pozwala zredukować prawdopodobieństwo powstania powikłań pooperacyjnych podczas każdej operacji. Doświadczony lekarz wie, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość. Chirurg podczas szycia pod żadnym pozorem nie może ciągnąć za nić. Zbyt gwałtowne ruchy mogłyby spowodować uszkodzenie operowanej tkanki. Nadmierna traumatyzacja to częsta przyczyna powstawania ziarniaków.

Delikatne zaopatrywanie zalecane jest podczas zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej. Szczególną uwagę chirurg musi zachować także podczas operacji układu pokarmowego. Precyzyjne szycie przełyku czy żołądka pozwala ograniczyć skażenie pola operacyjnego.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada sklep medyczny Madens – nici, siatki i fartuchy chirurgiczne.

Źródła:
1. Podstawowy kurs chirurgii skóry, wyd. II, A. Bieniek, W. Baran Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2015
2. Procedury i techniki stosowane w chirurgii, R.M. Kirk, wyd. I polskie, red. J. Kulig, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here