Proktolog

Proktolog to lekarz specjalista zajmujący się chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Sama proktologia to dziedzina medycyny skupiająca się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób tego odcinka, na który składają się jelito grube, odbytnica, kanał odbytu i odbyt. W tej końcówce układu trawiennego wchłaniają się woda, elektrolity, sole mineralne, alkohol, niektóre leki (np. paracetamol, nie bez powodu podawany w czopkach) oraz witaminy K, H oraz witaminy z grupy B. Prawidłowe funkcjonowanie tych narządów jest więc bardzo ważne dla ogólnego zdrowia organizmu.

Jakie choroby najczęściej dotykają końcowy odcinek przewodu pokarmowego? Proktolog zajmuje się schorzeniami takimi jak hemoroidy, nietrzymanie stolca, zakrzepica odbytu, ropień okołoodbytniczy, nowotwór jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wypadanie błony śluzowej kanału odbytu, szczelina odbytu, kłykciny kończyste, uchyłki jelita grubego, zajmie się też oczywiście nawracającymi zaparciami oraz biegunkami.

Objawy, które mogą symbolizować niektóre z tych chorób lub inne dolegliwości w obrębie układu pokarmowego i wydalniczego to ból jamy brzusznej, gazy i uczucie wzdęcia, nieregularne wypróżnienia powodujące ból, krew w stolcu, krwawienie z odbytu, świąd odbytu oraz wrzody w jego okolicy.

Proktolog może zbadać pacjenta różnymi metodami w celu postawienia dokładnej diagnozy. Rutynową czynnością na wizycie u tego lekarza jest badanie per rectum, czyli bezpośrednie zbadanie odbytnicy palcem, pozwalające na szybkie i dokładne obejrzenie wnętrza kanału odbytu. Może on też zdecydować się na anoskopię (badanie wziernikiem kanału odbytu i odbytnicy), rektoskopię (badanie wziernikiem końcowego odcinka jelita grubego), kolonoskopię (zbadanie całego jelita grubego kamerą – kolonoskopem), USG przezodbytnicze, wlew doodbytniczy, prześwietlenie RTG lub badanie na krew utajoną.

Chirurg proktolog może się również zająć takimi zabiegami jak usunięcie przepukliny oraz laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Przepuklina: zabieg i rodzaje

Przepuklina to patologiczny stan narządów jamy brzusznej lub ich fragmentów, występujący w momencie ich uwypuklenia, w wyniku którego powstają widoczne i wyczuwalne wybrzuszenia pod skórą. W przypadku przepukliny brzusznej operacja zawsze jest wskazana, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z przepukliną odprowadzalną (taką, przy której zawartość worka przepuklinowego wraca samoistnie do środka lub da się ją wepchnąć do jamy brzusznej), przepukliną nieodprowadzalną (taką, w której odprowadzenie zawartości worka przepuklinowego jest niemożliwe przez powstałe zrosty), uwięźniętą (taką, która może zaburzyć krążenia krwi, a jej zawartość przejąć pasaż jelitowy) czy też przepukliną zadzierzgniętą (przy której dochodzi do niedokrwienia, niedrożności narządu, zatrzymania gazów i stolca, a nawet do martwicy groźnej dla życia). Zabieg na przepuklinę polega na usunięciu jej zawartości lub odprowadzeniu jej do jamy brzusznej, nie gwarantuje on jednak tego, że przepuklina nie nawróci.

Usuwanie woreczka żółciowego – wskazania

Wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową jest wskazane przy schorzeniach takich jak kamica pęcherzyka żółciowego, ropniak lub wodniak pęcherzyka żółciowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, choroby nowotworowe oraz pęcherzyk żółciowy porcelanowy. Cholecystektomia laparoskopowa polega na usunięciu całego pęcherzyka żółciowego poprzez parę otworów utworzonych w jamie brzusznej. Chirurdzy używając wprowadzonych w ten sposób kamer i narzędzi odpreparowują pęcherzyk żółciowy od wątroby i wyciągają go przez jedno poszerzone cięcie. Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego ma wiele zalet: daje lepszy efekt estetyczny i pozostawia mniej zrostów w jamie brzusznej niż klasyczna otwarta operacja, pozwala na szybszy powrót do normalnego trybu życia i aktywności fizycznej i skutkuje mniejszymi dolegliwościami bólowymi po operacji. Skontaktuj się z odpowiednim lekarzem https://medicus.com.pl/ i dobierz odpowiednie leczenie dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here