Przyczyny i zapobieganie bólom brzucha

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszana przez pacjentów. Z biologicznego punktu widzenia jest to bardzo ważny objaw, który może alarmować o wielu nieprawidłowościach. Istotne jest, aby poszukiwać przyczyn wystąpienia bólu, co pozwala na uniknięcie czynników, które go wywołują bądź wdrożyć odpowiednie leczenie.

Skąd bierze się ból brzucha?

Ból brzucha powstaje w wyniku podrażnienia przez określony bodziec odpowiednich receptorów bólowych. Może być spowodowany niewłaściwą dietą, zatruciem, stresem, urazem, czy toczącym się procesem chorobowym. Ważne jest precyzyjne określenie umiejscowienia bólu, intensywności, czasu trwania oraz czynników nasilających lub łagodzących. Należy wiedzieć, że lokalizacja bólu nie zawsze świadczy o miejscu toczącego się procesu chorobowego. Niektóre dolegliwości mogą rzutować na inne części ciała jak np. kręgosłup, czy łopatkę.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha

W około 20% przypadków dolegliwości bólowe nie mają związku z chorobą ogólnoustrojową. W zdecydowanej większości związane są z nadmiernym skurczem w obrębie narządów jamy brzusznej. U kobiet ból dolnej części brzucha może zwiastować menstruację bądź pojawiać się w okresie okołoowulacyjnym. Dodatkowo silne, kolkowe bóle podbrzusza mogą być spowodowane przez nadmierną ilość gazów nagromadzonych w jelitach. Natomiast rozlany ból może zwiastować zatrucie pokarmowe i przebiegać razem z wymiotami bądź biegunką, a nawet podwyższoną temperaturą. Inną grupą są dolegliwości w obrębie górnej części brzucha, które mogą towarzyszyć chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, czy chorobie refluksowej. Bardzo powszechne są także bóle jelitowe toczące się na tle chorób zapalnych jelit, bądź wywołane przez nietolerancje lub alergie pokarmowe. Ponadto na uwagę zasługują choroby naczyń w obrębie jamy brzusznej np. tętniak aorty lub zator naczyń trzewnych. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna diagnoza, chociażby przez wykonanie badania USG, które pozwoli wykryć nieprawidłowości i odpowiednio działać.

Jak zapobiegać bólom brzucha?

Posiłek spożyty w pośpiechu, ciężkostrawny obiad, stres- to wszystko może wywołać dyskomfort w obrębie brzucha. Są to przyczyny, na które mamy bezpośredni wpływ i przez odpowiednią zmianę trybu życia jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować. Należy unikać posiłków typu fast-food, potraw smażonych na głębokim tłuszczu, kolorowych napojów. Bardzo często wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, wprowadzić do diety więcej świeżych owoców i warzyw, dostarczać błonnik i prawidłowo nawadniać organizm, aby zobaczyć pierwsze efekty. Można także sięgnąć po lek na niestrawności, gazy i wzdęcia IBEROGAST. Wspomagać się można także lekami rozkurczowymi zawierającymi drotawerynę  lub przeciwbólowymi z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Gdzie szukać pomocy?

W przypadku nawracających bądź nasilających się bólów brzucha należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub gastrologa. Dodatkowo lekarz może zlecić podstawowe badania laboratoryjne: krwi, moczu i kału, a nawet konieczne może być wykonanie badań obrazowych tj. USG, gastroskopia lub kolonoskopia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here