Jak podaje GUS, za 70 proc. wszystkich zgonów w Polsce odpowiadają zawały serca. Co powoduje zawał serca? Czy można mu zapobiec?

Kiedy mówi się o zawale serca?

O zawale serca mówi się wówczas, gdy dochodzi do zamknięcia co najmniej jeden z tętnic wieńcowych, a więc doprowadzających krew do serca. Według specjalistów najwięcej zawałów serca występuje między godziną 4 raną a południem. Ma to związek z procesami zachodzącymi wówczas w organizmie.

Niewydolności krążenia nie można lekceważyć – liczy się każda minuta. Gdy do serca nie dochodzi krew, a więc i tlen, komórki mięśnia sercowego zaczynają obumierać. Brak reakcji w postaci podania leków czy masażu serca mogą doprowadzić do zgonu.

Cholesterol, papierosy i stres, czyli przyczyny zawału serca

Jest wiele czynników podnoszących możliwość wystąpienia w przyszłości u chorego zawału serca. Bardzo ważna jest dieta. Jeżeli ta obfituje w dużą ilość tłuszczu, to w organizmie dochodzi do zaburzenia między frakcjami cholesterolu – LDL i HDL. Pierwsza frakcja nie bez przyczyny jest określana mianem „złej” – jej nadmiar odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych. Co w związku z tym?

Im więcej cholesterolu LDL odłoży się na ścianach naczyń krwionośnych, tym więcej w przyszłości powstanie blaszek miażdżycowych. Gdy blaszka pęka, w organizmie zachodzi cały szereg zmian, które w efekcie doprowadzają do zawału serca.

Nieprawidłowa dieta to nie jedyny czynnik mogący doprowadzić do zawału serca, inne to:

  • Papierosy. Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby palące papierosy są znacznie bardziej narażone na wystąpienie zawału serca niż osoby, które nie sięgają po tytoń. W dymie nikotynowym jest ponad 4 tys. substancji, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka – niektóre z nich zwiększają krzepliwość krwi, w efekcie czego również może dojść do zawału.
  • Stres. Krótkotrwały stres motywuje, ale długotrwały wyrządza w organizmie spustoszenie. U osób mających stresującą pracę może rozwinąć się jedna z wielu chorób serca. Silny stres także bywa bezpośrednią przyczyną zawału.

Przyczyny zawału serca są różne – poza wymienionymi, warto wspomnieć również o obciążeniach dziedzicznych. Pacjenci, w rodzinach których miały miejsce zgony spowodowane właśnie niewydolnościami krążenia, znajdują się w grupie ryzyka i z tego względu powinni znajdować się pod stałą opieką lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here