Rak płuca – cichy zabójca

0
2569

Rak płuca jest jednym z nowotworów zbierających największe żniwo, jeśli chodzi o pacjentów, którzy przegrywają walkę z chorobą. Dzieje się tak dlatego, że nawet osoby bardzo dbające o swoje zdrowie mogą łatwo przeoczyć jego objawy. Ponadto, diagnostyka raka płuca nie jest łatwa, co razem powoduje, że jest on wykrywany u pacjentów w późnym stadium. Jak w przypadku każdego nowotworu, rokowania są tym lepsze, im wcześniej rozpoczęte jest leczenie. Jak więc rozpoznać tego cichego zabójcę? Na co zwrócić uwagę i co powinno nas zaniepokoić?

Palacze, miejcie się na baczności!

Przede wszystkim, szczególną uwagę na własne zdrowie powinny zwracać osoby palące papierosy. Rak płuca nie tylko dotyczy palaczy, ale używanie tytoniu jest czynnikiem znacznie zwiększającym ryzyko zachorowania. Aby nie przeoczyć rozwijającej się choroby należy regularnie odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu oraz wykonywać podstawowe badania.

Najczęstsze objawy

Podobnie, jak w przypadku większości chorób, podstawowym objawem jest zmęczenie, oslabienie i spadek masy ciała. Dodatkowo, charakterystycznymi objawami raka płuca są kaszel z odksztuszaniem krwawej wydzieliny – jeśli zaobserwowałeś u siebie taki objaw, zgłoś się jak najszybciej do lekarza! Do łagodniejszych objawów mogących sugerować nowotwór płuca to świszczący oddech (występujący również w takich schorzeniach jak astma) oraz towarzyszące mu duszności. Należy pamiętać, że większość tych objawów zwiastuje także inne choroby, jak chociażby przeziębienie. Dlatego, nie należy panikować. Nie każdy kaszel to rak.

Diagnostyka raka płuca

Pierwszym krokiem do diagnozy raka płuca jest zdjęcie rentgenowskie. Palacze powinni wykonywać je raz w roku. Niestety, badanie to pozwala najczęściej wykryć tylko duże zmiany, które raczej występują u osób z zaawansowaną chorobą i przerzutami. Innym badaniem, które może pomóc w wykryciu małych zmian jest badanie plwociny, czyli odksztuszanej substancji. Zawiera ona złuszczone komórki, również te zmienione. Jeszcze innym badaniem jest biopsja, która jest badaniem inwazyjnym i polega na pobraniu wycinka tkanki z płuca.

Jeżeli z jakiegoś powodu podejrzewają u siebie nowotwór płuca, zgłoś się do lekarza. Wiele przydatnych informacji znajdziesz również na forum onkologicznym. Nie lekceważ tej choroby, bo tylko jej wczesne wykrycie jest szansą na wyleczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here