Rak trzustki, na początku może nie dawać żadnych objawów. Jak się okazuje jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Słabo reaguje na jakiekolwiek leczenie. Jak się okazuje, nowe techniki leczenia, przedłużają życie pacjentów, nawet o kilka miesięcy. Bardzo ważna jest profilaktyka. Jeśli zbyt późno zostanie postawiona diagnoza, nie ma szansy na wyleczenie. Jak się okazuje rak trzustki jest siódmym pod względem występowania. Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą, najczęściej mówią o objawach takich jak: nudności, bóle brzucha czy żółtaczka.
Zdiagnozowanie choroby
Bardzo ważna jest diagnostyka. Im wcześniej rozpoznamy nowotwór, tym większe szanse na wyleczenie pacjenta. Wszystko zależy od stanu zaawansowania choroby. Operacja jest możliwa pod warunkiem, że stadium choroby nie będzie aż tak zaawansowane. Istotna jest tutaj tomografia komputerowa, która pozwala określić w którym miejscu znajduje się guz. Innym, równie skutecznym rozwiązaniem jest radiologia i diagnostyka obrazowa. Raka trzustki można leczyć. Terapia jest możliwa pod warunkiem, że choroba nie robi znacznych przerzutów. Leczenie jest uzależnione od rodzaju choroby, a przede wszystkim jego zaawansowania. Terapia może trwać kilka dni, a nawet kilka lat. Na rynku pojawiły się innowacyjne, nowe leki, które mają pomóc w walce z chorobą. Niestety większość tych leków nie jest refundowanych. W związku z tym musimy przygotować się na bardzo duże kwoty.
Jaka jest profilaktyka raka trzustki?
Na początek należy ograniczyć, a najlepiej całkowicie zaprzestać, palenie tytoniu, zlikwidować otyłość. Warto wyeliminować alkohol z naszego codziennego trybu życia. Warto jeść w małych ilościach, a regularnie. Powinniśmy żyć w myśl, jestem tym, co jem. Odpowiednia dieta, unikanie produktów, które mogą drażnić nasz organizm, aż w końcu profilaktyczne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.