Róża, nie kwiat, tylko choroba skóry, która jest zaraźliwa. Nieleczona, lub za późno rozpoznana, może doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Jakie są jej objawy? Jaki jest przebieg? A w końcu jakie są metody leczenia? Różna jest chorobą skóry, to stan zapalany skóry oraz jej tkanek. Róża jest chorobą zakaźną. W jej wyniku dochodzi do zakażenia warstw skóry, ale tych głębszych. Przyczyną róży jest zakażenie bakteriami. Najczęściej do takiej grupy bakterii są paciorkowce. Każdy stan zapalny objawia się bólem, obrzękiem. Takim charakterystycznym objawem jest ciemnoczerwony, a nawet purpurowy odczyn skóry. Potrafi się on pojawić w ciągu kilku minut. Może również występować podwyższona temperatura ciała, dreszcze.

 

Jakie jeszcze wyróżniamy objawy róży?

 

różyczkaDo innych objawów zalicza się róża pęcherzowa, czyli pęcherze nagromadzone w warstwie brodawkowej. Róża krwotoczna, czyli podskórne, pojedyncze czerwone plamy. Róża zgorzelinowa, inaczej gangrena, która jest rozkładem tkanek. Róża wędrująca, która rozprzestrzenia się za pomocą nauczyć limfatycznych. Odmiana róży nowotworowej, czyli rumień zapalny, który pojawia się na ciele. To odczyn zapalny, który może doprowadzić do rozwoju obecnych już objawów.

Powikłania róży

 

W przypadku powikłań róży, wyróżniamy obrzęki naczyniowe, zakrzepowe zapalenie żył głębokich, sepsa, zapalenie zatoki jamistej, zlepy rogówkowe. Jeśli róża, już raz występowała, nie daje nam stuprocentowej odporności. Istnieje ryzyko ponownych zakażeń. Z racji tego, że to choroba skóry, powinniśmy wybrać się do dermatologa. To właśnie on zleci przeprowadzenie badań fizykalnych. Mowa tutaj  o testach skórnych. Dermatolog jest również odpowiedzialny na przeprowadzenie USG. Leczenie róży trwa nawet do trzech miesięcy. Polega ono na podawaniu choremu antybiotyków. Dodatkowo zalecane jest miejscowe stosowanie maści. Mogą się tutaj rodzić różne pytania. Co zrobić, aby nie zapaść na tą chorobę? Czasami sama profilaktyka może nie wystarczyć. Powinniśmy być szczególnie ostrożni. Każda choroba jest wyczulona na pewne czynniki. W każdym przypadku zalecana jest szczególna ostrożność. Róża, pomimo, że piękna nazwa, potrafi być bardzo zdradliwa. To nie tylko nieprzyjemna, ale bardzo wstydliwa choroba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here