stres

Praca studia, dom, rodzina, związek, korki na drogach, zakupy, zepsuty komputer – wszystko jest źródłem lęku. Tempo życia jest coraz większe oraz tak ciągle robi Ci się, iż coś musisz, iż jeszcze masz coś do zrobienia, załatwienia, posprzątania, wyjaśnienia… oraz tak w kółko. Jak nerwowy styl życia wpływa na Twoje zdrowie a co możesz zmienić, aby wreszcie poczuć ulgę?

Efekty lęku

Stres nosi ze sobą ogromne konsekwencje. Osłabia wytrzymałość, powoduje uciski głowy oraz kręgosłupa, przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia, sprzyja cukrzycy, fatalnie odbija się na żołądku, powodując niestrawność, a w dalszej perspektywie – nieprzyjemne schorzenia, jak zespół drażliwego jelita, zapalenie żołądka lub wrzody. Pokaźna lista, a to bardzo nie wszystko. Pozostając pod wpływem przewlekłego lęku, jesteś narażona na: rozregulowanie cyklu miesięcznego oraz kłopoty z zajściem w ciążę, dolegliwości intymne, nadwagę, kłopoty z cerą oraz wypadanie włosów. Osoby wiodące nerwowy tryb życia znajdują się w błędnym kole. Sygnały lęku to większe sięganie po używki, zaniedbywanie kuracji, niedosypianie– wszystko to jeszcze niezwykle naraża na dolegliwości, a przecież kłopoty ze zdrowiem to drugi stres.

stres - dlaczego warto go unikać by być zdrowym

Stres a zdrowie

Poznałaś już nacisk ciągłego rozciągnięcia na stopień sportowy, natomiast bycie w pośpiechu oraz chaosie przede wszystkim obciąża psychikę. Tenże aspekt wiąże się z własną tragicznie wyglądającą listą: kłopoty z pamięcią oraz uwagą, schorzenia snu, wybuchy złości, poczucie zagubienia oraz osamotnienia, kłopoty z podejmowaniem decyzji, pogorszone stosunki międzyludzkie, które powszechnie wykonują się kłótniami czy rozstaniami, wreszcie nerwica oraz depresja. Ciągły stres jest pułapką, z jakiej trudno się wydostać. Zrób zatem szczery rachunek sumienia oraz zastanów się, czy nie nadszedł okres, by powiedzieć: STOP!

Jak poradzić sobie ze stresem?

Sposobów na stres jest co najmniej tyle, ile paskudnych chorób przez niego wywoływanych. Kłopot w tym, iż mało kto jest były w ich wykorzystywaniu. Co Ty na to, aby zmienić tę tendencję? Lepiej nauczyć się panować nad nerwami na co dzień, aniżeli później męczyć się z przykrymi następstwami. Oto parę efektywnych metod na konfrontację z napięciem psychicznym. Dobra informacja – są nadzwyczaj przyjemne… Zadbaj o siebie od środka. Po pierwsze sięgaj po pyszności możne w magnez, witaminę B6, kwasy omega-3, czyli: ciemną czekoladę, orzechy, tłuste ryby morskie (jak łosoś lub makrela), banany, artykuły zbożowe, warzywa strączkowe, olej lniany. Po drugie zwróć uwagę na to, jak jesz – delektuj się smakiem potraw, unikaj pośpiechu. Na popitkę idealna będzie zielona herbata czy melisa, która dobrze koi nerwy. Gdy jednak nie masz na co dzień możliwości starannego komponowania posiłków, wspomóż się dobrym suplementem. Wykorzystaj dobrze swoje… łóżko. Oraz w dwojaki sposób. Zapewnij sobie 7-8 godzin wypoczynku na dzień. Przed snem zachęć partnera do wzajemnego masażu, a dalej… już wiesz co robić, prawda? Pamiętaj, iż seks oraz stres to pojęcia, które wzajemnie się wykluczają. Ćwicz. Spacery, pływanie, jogging, pilates, siłownia – znajdź swój ulubiony typ aktywności ruchowej i powszechnie ją uprawiaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here