Wiele osób narzeka na zbyt wysoki poziom stresu w pracy. Czasem wiąże się to z nadmiarem obowiązków, które mamy do wykonania, innym razem stres powodują nasi współpracownicy lub szef, często też okazuje się, że sami wytworzyliśmy sobie stresujące sytuacje, których można było uniknąć. Jak zatem opanować stres w miejscu pracy?

Miejmy świadomość własnej osoby

Pamiętajmy, że zawsze to my będziemy najważniejsi. Bardzo istotne jest samo nastawienie do wykonywanej przez nas pracy – jeśli z góry uznamy, że nie damy rady lub nie chce nam się nawet podjąć wyzwania, to stres będzie nam towarzyszył przez cały czas. Usiądźmy więc spokojnie i postarajmy się ukierunkować nasz cel i sposób na życie.

Musimy mieć kontrolę nad postrzeganiem przez siebie świata. W momencie, gdy uwierzymy w siebie i będziemy starać się osiągnąć nasz cel i wszystkie zadania, które wyznaczyliśmy sobie na dany dzień, z pewnością wszystko nam się uda.

Zaplanujmy każdy krok

Najwięcej stresu mamy w momencie, gdy dopada nas nadmiar zadań do wykonania, a my nie wiemy za co się zabrać i jakim cudem mamy ze wszystkim się wyrobić. Po pierwsze – usiądźmy spokojnie, zróbmy głęboki wdech i rozpiszmy sobie w punktach zadania, które mamy do wykonania w danym dniu. To zdecydowanie uporządkuje nasze myśli, doda nam pewności siebie i sprawi, że stres zniknie jak ręką odjął.

Postępujmy w następujący sposób:

  • wyznaczmy sobie w głównych punktach najważniejsze zadania, które mamy do wykonania,
  • jeśli konkretne zlecenie składa się z wielu czynników również je rozpiszmy w podpunktach,
  • wszystkie czynności ustalmy sobie w odpowiedniej kolejności, by nie wprowadzać niepotrzebnego stresu w nasze życie,
  • nie bójmy się korzystać z pomocy współpracowników, jeśli nie możemy poradzić sobie z daną czynnością,
  • wszystkie zadania rozmieśćmy w kolejności od najważniejszego do tego najmniej istotnego i w takiej kolejności je wykonujmy.

Bądźmy asertywni

Wiele osób boi się powiedzieć „nie”, czego skutkiem jest nadmiar obowiązków czy mierzenie się z zadaniami, o których nie mamy zielonego podejścia – i stres gotowy. Kluczem do sukcesu jest docenianie samego siebie i umiejętność wyrażenia własnego zdania oraz odmówienia, gdy sytuacja tego wymaga.

Jeśli więc nie damy rady wykonać więcej rzeczy, niż te, które mamy zaplanowane, nie bójmy się powiedzieć „niestety, ale nie dam rady dziś się tego podjąć”. W ten sposób zyskujemy też szacunek w oczach innych ludzi, którzy od tego momentu wiedzą, że nie damy się wykorzystywać. W momencie, gdy nie mamy odwagi nawet się odezwać wszyscy będą zajmować nas dodatkowymi rzeczami, a nasz stres urośnie kilkukrotnie.

Akceptujmy nie tylko sukcesy, ale również porażki

To normalne, że każdy w swojej pracy spotyka się z sytuacjami, w których z łatwością osiąga sukcesy, ale także tych, które doprowadziły do naszej porażki. Zdarza nam się popełniać błędy, jednak stresując się przy tym będzie nam o wiele trudniej dojść do prawidłowego myślenia i rozwiązania.

Gdy dojdzie już do sytuacji, w której ktoś wychwyci nasz błąd, postarajmy się wyciągnąć z tego pozytywne wnioski, w końcu to dla nas kolejne bogate doświadczenie, które w przyszłości pozwoli nam uniknąć podobnych spraw. Najważniejsze jest pozytywne myślenie, zostawmy za sobą to, co nieprzyjemne i dążmy do określonych przez siebie celów – to jedyna droga do życia bez stresu i osiągania licznych sukcesów.

Znajdźmy własny sposób na radzenie sobie ze stresem

Postarajmy się jak najszybciej wyjść z tej sytuacji – gdy rządzi nami stres, nie myślimy logicznie i jesteśmy narażeni na popełnianie jeszcze większej ilości błędów. Dlatego każdy z nas powinien mieć sposób, w jaki odreagowuje stres – może być do gimnastyka, słuchanie muzyki, czytanie książek, a nawet zwykła, szczera rozmowa ze współpracownikiem lub szefem. Jedno jest pewne  – ukrywając negatywne emocje i twierdząc, że poradzimy sobie z nimi sami, pogłębiamy swój negatywny stan.

Pamiętajmy, że sytuacje stresogenne mówią dużo o naszej osobie i pozwalają spojrzeć na siebie z zupełnie innej perspektywy, co często bywa niezwykle motywujące i budujące. Możemy też zwiększyć świadomość samego siebie i znaleźć nowe sposoby na radzenie sobie ze stresem.

Bądźmy otwarci na pomoc i sami pomagajmy

Jeśli borykamy się z dużym stresem i nie mamy pomysłu na to, w jaki sposób sobie z nim poradzić, nie bójmy się poprosić o pomoc naszych bliskich, współpracowników lub szefa, jeśli mamy z nim luźne i szczere relacje. Często bywa tak, że jesteśmy zbyt zagubieni by spojrzeć na daną sytuację z dystansem, a w większości przypadków okazuje się, że stres był jedynie zbędnym czynnikiem, który uwydatnił cały problem.

Zdarza się również tak, że nasi bliscy czy znajomi z pracy wyraźnie potrzebują pomocy, ponieważ nie radzą sobie ze stresem, który towarzyszy im w pracy. Jeśli jesteśmy silniejsi i widzimy, że ktoś popełnia błąd, nie bójmy się go wskazać i nakierować daną osobę na właściwy tor. Czasami bowiem okazuje się, że zwykła rozmowa może zdziałać cuda i rozwiązać wiele negatywnych sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here