Świnka, czyli choroba dziecięca, która dotyka dzieci pomiędzy piątym a dziesiątym rokiem życia. Przeważnie pojawia się u dzieci wiosną, bądź zimą. Zwłaszcza kiedy dziecko skarży się na ból w okolicy uszu. Właśnie na szyi, bądź w okolicach uszu pojawia się obrzęk. Szczepienie może zmniejszyć ilość zachorowań, lecz nie daje stuprocentowej gwarancji. Świnka to choroba wirusowa, która przedostaje się do naszego organizmu, drogą kropelkową. Dlaczego powstaje świnka? Jej przyczyną jest oczywiście wirus. To właśnie przez wirus, śliną przedostaje się wirus do ślinianek człowieka. Świnka może objawiać się także bolesnym uczuciem nacisku.
Jakie są objawy świnki?
Uważa się, że jeśli ktoś pierwszy raz przechodził świnkę, nie będzie jej przechodzić po raz drugi. Jeśli natomiast w dzieciństwie nie chorowaliśmy na świnkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy nią zarażeni w dorosłym życiu. Bardzo często świnka jest mylona z przeziębieniem. Objawami świnki jest wysoka gorączka, bóle mięśni oraz zaczerwienione gardło. Oznacza to, że w organizmie dziecka rozwija się jakaś infekcja. Dodatkowo mogą się pojawić bóle uszu, problemy z połykaniem. Dlatego konieczna jest konsultacja z pediatrą. Dziecko może zarażać osoby w swoim otoczeniu nawet do miesiąca. Opuchlizna utrzymuje się nie dłużej nie trzy dni. Podobnie jest w przypadku bólu.
Jak leczyć świnkę?
Wszystko zależy od lekarza prowadzącego. Pediatra na pewno zaleci izolację dziecka na dwa tygodnie. Z racji tego, że świnka jest chorobą wirusową, na pewno nie przepisze antybiotyku. Zaleci podawanie dziecku leków antywirusowych.