Blizny na twarzy mogą stanowić niemiłą pamiątkę po przebytym trądziku, urazie, oparzeniu, operacji czy wypadku. W każdym z tych przypadków blizna może przybierać różne kształty, rozmiary i lokalizację, co w dużym stopniu determinuje możliwy sposób jej usunięcia. Istnieje kilka skutecznych metod pozbywania się blizn potrądzikowych, pooperacyjnych lub powypadkowych. Zobacz, która z nich może okazać się najlepsza w Twoim przypadku!

Usuwanie blizn przez złuszczanie naskórka

Pomocnym zabiegiem przy usuwaniu blizn na twarzy może okazać się złuszczanie naskórka poprzez peelingi lekarskie czy mikrodermabrazję. Zabiegi tego typu pozwolą nie tylko na ścieranie wierzchnich warstw naskórka, na których znajdują się wypukłe blizny, lecz także pobudzenie procesów regeneracyjnych w głębszych warstwach skóry, co wpływa korzystnie na leczenie wklęsłych blizn potrądzikowych. Warto zaznaczyć, że w przypadku młodych osób, które mają do czynienia z potrądzikowymi bliznami zanikowymi, bardzo dobrze sprawdzają się właśnie proste zabiegi złuszczania mechanicznego, jednak na efekty terapii trzeba czekać nawet kilka miesięcy. U osób po 30. roku życia złuszczanie może przynieść równie dobre rezultaty, ale zazwyczaj przy użyciu silniejszych środków, np. kwasu trójchlorooctowego. Nawet jeśli złuszczanie nie usunie blizn w całości, może okazać się pomocne w połączeniu z innymi metodami.

Laserowe usuwanie blizn

Lekarze medycyny estetycznej do usuwania blizn coraz częściej wykorzystują urządzenia laserowe, które stanowią doskonałą alternatywę dla mniej skutecznych zabiegów złuszczania czy bardziej inwazyjnych metod chirurgicznych. Blizny możemy usunąć, wykorzystując w tym celu lasery frakcyjne ablacyjne, które prowadzą do kontrolowanego uszkodzenia skóry i odparowania blizny w procesie ablacji, co przynosi efekt wygładzonej powierzchni skóry. Z usuwaniem blizn idealnie radzą sobie jednak także nowoczesne lasery pikosekundowe, które działają w głębokich warstwach skóry, nie naruszając zewnętrznej warstwy naskórka. W Klinice Miracki, w której znajdują się aż dwa rodzaje laserów pikosekundowych (PicoSure i Discovery Pico), wykorzystuje się je zarówno do usuwania wypukłych, jak i wklęsłych blizn – wygładzają skórę, na której znajdują się wypukłe blizny i prowadzą do nagromadzenia włókien kolagenowych, co pozwala wypełnić m.in. blizny potrądzikowe. Bardzo ważne jest to, że lasery pikosekundowe z jednej strony charakteryzują się skutecznym i szybkim działaniem, a z drugiej są delikatne dla skóry. Nie wywołują trudnego do zniesienia bólu podczas zabiegu i nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji.

Pozostałe metody usuwania blizn

Przy usuwaniu blizn pomocna może okazać się również metoda mikronakłuć, która pobudza regenerację skóry, co pozwala na mechaniczne oderwanie zwłókniałej tkanki od podłoża oraz zapoczątkowanie nowego, prawidłowego gojenia. Przy zanikowych bliznach potrądzikowych niektórzy specjaliści proponują także wypełnianie zagłębień w skórze przy pomocy kwasu hialuronowego lub innego wypełniacza. W ostateczności blizny można też usuwać metodą tradycyjną poprzez zabieg chirurgiczny. Wcześniej warto jednak wypróbować pozostałe, łagodniejsze metody. Trzeba też zaznaczyć, że w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się połączenie kilku różnych metod, aby osiągnąć widoczne rezultaty poprawy wyglądu skóry.

Więcej informacji na temat laserowego usuwania blizn i innych metod znajdą Państwo na stronie: http://klinikamiracki.pl/encyklopedia/blizny-powypadkowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here