Tętniak to zmiana w budowie konkretnego naczynia krwionośnego. Gdy jego ściany są cienkie oraz słabe, ulegają pęknięciom. Tętniak mózgu może nie dawać żadnych objawów w początkowym stadium. Natomiast gdy rośnie oraz pęka daje charakterystyczne objawy. Pamiętajmy, że tętnik mózgu, a właściwie jego pęknięcie jest niebezpieczne dla zdrowia oraz życia. Tak naprawdę może występować u osób z wadą wrodzoną. W takim przypadku osoba ta ma osłabioną błonę mięśniową. Do rozwoju tętnika przyczynia się także miażdżyca. Palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu może prowadzić do tego schorzenia.

 

Jakie tętniaki wyróżniamy?

 

Tętnika wrzecionowaty, taki który znajduje się na tętnicy szyjnej bądź postawnej. Jego kształt jest nieregularny. Tętniak prosowaty, znajduje się na tętnicach mózgowych.  W przypadki workowatego, jest on najpopularniejszy. Występuje w danym obszarze mózgu. Do najbardziej popularnych należy tętniak, który nie daje o sobie znać, przez długie, długie lata. W końcu nikt bez powodu nie wykonuje tomografii komputerowej. Należy pamiętać, że tętniak mózgutylko w taki sposób, możemy zadbać o właściwą diagnozę. Tomografia komputerowa daje nam stuprocentową pewność, z czym mamy do czynienia. Żadne badanie krwi jasno nie określi tej choroby. Lekarz bardzo często wydaje skierowanie na tomografię komputerową w przypadku silnych bólów głowy, które utrzymują się tygodniami, a nawet miesiącami. Bardzo dużo zależy od diagnozy naszego lekarza. Tętniak może nie wydawać się, aż tak groźny. Pomimo, że przez wiele lat występuje w postaci uśpionej, w każdej chwili może dać o sobie znać. Dlatego właśnie lepiej dbać o profilaktykę.

 

Sposoby leczenia tętniaka mózgu

 

Każdy przypadek jest inny, wszystko zależy od wyników badań pacjenta. Czasami na leczenie jest już za późno. Lecz obecnie istnieje wiele metod leczenia, które naprawdę się sprawdzają. W jednym przypadku będzie to leczenie farmakologiczne, w innym po prostu operacja. To drugie rozwiązanie pomaga choremu, dostaje on większe szanse, na usunięcie niechcianego przyjaciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here