Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry, na którą najczęściej chorują mieszkańcy Północnej i Zachodniej Europy, ale również Ameryki Północnej. Choroba ta dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn będących w przedziale wiekowym 40-60 lat, ale coraz częściej można spotkać również kobiety przed trzydziestką, które mają objawy tej choroby.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skórna, która może się objawiać na kilka różnych sposobów – na twarzy zaczynają się pojawiać pajączki, zaczerwienienia oraz krostki. Przyczyny tego schorzenia nie zostały nigdy do końca określone, wiadomo jednak, że trądzik wywołują zaburzenia hormonalne i naczyniowo-ruchowe, ale nie bez winy pozostają również geny. Na problemy z trądzikiem narażone są najczęściej osoby o bardzo jasnej karnacji, ale również skórze naczynkowej.

Potencjalne przyczyny pojawienia się choroby:

– promieniowanie UV,

– nieprawidłowy skład łoju lub łojotok,

– zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania),

– zakażenie mieszków włosowych,

– zakażenia bateryjne,

– zakażenie HPV,

– choroby układu pokarmowego,

– zaburzenia trawienia, w tym wszelkie nietolerancje pokarmowe,

– zbyt długie stosowanie maści lub kremów zawierających sterydy.

Główne objawy występowania trądziku różowatego

Trądzik rozpoczyna się zazwyczaj pomiędzy 20 a 30 rokiem życia skłonnością do częstego powstawania rumienia na twarzy. Z czasem jednak rumień zaczyna się utrwalać oraz pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne czyli tzw. pajączki na środkowej części twarzy. Obok pajączków powstają również krostki, które charakteryzują się świądem, a nawet pieczeniem. W skrajnym stadium choroby może dojść nawet do rozrostu gruczołów łojowych, czego skutkiem może być nawet zmiana kształtu części twarzy, np. nosa. Pełny rozwój trądziku następuje w wieku 40-50 lat.

Leczenie profilaktyczne

Trądzik różowaty leczy się wielotorowo w zależności od tego, w którym stadium jest choroba oraz jak bardzo nasilone są jej objawy. Przy leczeniu należy pamiętać o czynnikach zaostrzających objawy, których należy unikać, aby choroba nie była zbyt dokuczliwa. Ponadto bardzo istotną rolę pełni również odpowiednia pielęgnacja twarzy – prawidłowa profilaktyka pozwoli nie tylko zmniejszyć rumień, ale ograniczy także inne, nieprzyjemne dolegliwości. Konieczny jest zakup odpowiednich kosmetyków, które w swoim składzie nie będą posiadały alkoholu. Twarz należy osuszać ręcznikiem – najlepiej papierowym, jednorazowym. Ponadto nie wolno również pocierać skóry, a jedynie delikatnie przykładać do niej ręcznik. Trzeba unikać opalania a na słońce wychodzić jedynie po użyciu kremów z filtrem SPF 50+. Dodatkowo trądzik różowaty zaostrzają również gorące kąpiele, stres i szybkie zmiany temperatury otoczenia. Objawy można wzmóc również nadmierny wysiłek fizyczny, korzystanie z sauny i basenu z chlorowaną wodą, a także ostre przyprawy i gorące potrawy.

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik leczy się różnymi sposobami w zależności od tego, w jakim stadium choroby znajduje się aktualnie pacjent. Dużo zależy również od tego, czy nie zmaga się on również z innymi chorobami oraz jak trądzik był leczony do tej pory. Można zastosować wiele zabiegów medycznych, jak np. zamykanie naczyń czy laserowe usuwanie rumienia. W niektórych przypadkach konieczne jest również leczenie chirurgiczne. Tutaj doskonałym wyjściem z sytuacji będzie skierowanie swoich pierwszych kroków do lekarza specjalisty, który rozpozna chorobę oraz podejmie właściwe leczenie. W pierwszych fazach najczęściej używa się maści z antybiotykiem i substancjami aktywnymi, które nakłada się na twarz. Można również używać aerozoli. Antybiotyki można również przyjmować doustnie – chodzi bowiem o to, aby wyeliminować przyczyny powstawania tej choroby.

Idealnym miejscem na pierwszą wizytę będzie Instytut Mikroekologii, który może pochwalić się fantastyczną, wyszkoloną i przyjaźnie nastawioną do klienta kadrą specjalistów, którzy pomogą w rozpoznaniu choroby oraz wdrożą prawidłowe leczenie. Kraków to miejsce, do którego należy się udać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here