Trycholog

Trychologia to dziedzina, która od niedawna budzi szerokie zainteresowanie. Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Trycholog – kim jest? Czego można się spodziewać podczas wizyty w jego gabinecie? Kiedy się udać do trychologa?

Co to jest trychologia? Kim jest trycholog?

Trychologia to dziedzina medycyny, której obszarem zainteresowania są schorzenia skóry głowy i włosy. Trycholog to specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Podczas wizyty w gabinecie, trycholog analizuje stan skóry głowy, mieszków, cebulek oraz włosów — na tej podstawie może określić przyczyny wypadania włosów, zdiagnozować schorzenia, zalecić indywidualne sposoby pielęgnacji oraz leczenia.

Jakimi schorzeniami zajmuje się trycholog?

Choroby najczęściej rozpoznawane przez trychologów to: łysienie androgenowe, plackowate bądź bliznowaciejące, łuszczyca, grzybica, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry głowy. Trycholog może pomóc też w problemach z łupieżem.

Jakie badania przeprowadza trycholog?

Podczas pierwszej wizyty, trycholog bada skórę głowy, przeprowadza wywiad oraz jeśli jest to konieczne, zleca dalsze badania, które pomagają postawić prawidłową diagnozę. Do najczęściej wykonywanych badań należą: trichogram, czyli badanie cebulek włosów, trichoskopia, czyli cyfrowa analiza włosów, badania laboratoryjne na obecność i stężenie wybranych pierwiastków we krwi, test pociągania włosów oraz biopsja skóry głowy.

Kiedy się udać do trychologa?

Do trychologa należy się udać, gdy pojawią się zmiany w obrębie skóry głowy, takie jak uczucie ściągania i napięcia skóry, swędzenie, skupiska krostek bądź niepokojące wypryski, zaczerwienienie, suche płatki łupieżu lub oleista substancja pod paznokciami po przeczesaniu włosów.

Jedną z częstych przyczyn wizyty w gabinecie trychologa jest utrata włosów. Należy jednak pamiętać, że ich wypadanie jest naturalnym zjawiskiem. Człowiek traci dziennie około 50 – 100 włosów toteż kilka włosów na marynarce czy poduszce nie powinno budzić obaw. Niepokojącym objawem jest natężenie się ilości wypadający. Nadmierne wypadania włosów zdecydowanie należy skonsultować ze specjalistą. Przyczyn ich utraty może być wiele: od niewłaściwej diety i stresu, przez zaburzenia hormonalne po ciężkie choroby. Wypadania włosów nie należy lekceważyć, bo nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie estetyki i pięknego wyglądu. Utrata włosów może być to objaw różnych chorób. Niepokojącym symptomem jest odrastanie coraz krótszych, cieńszych i słabszych włosów – wówczas także warto odwiedzić trychologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here