Udar mózgu (inaczej zawał mózgu) częściej występuje u mężczyzn po 55. roku życia. Objawia się m.in. połowicznym osłabieniem kończyn i bełkotliwą mową. Aby zapobiec wystąpieniu udaru niedokrwiennego, należy kontrolować ciśnienie i leczyć istniejące choroby serca i cukrzycę.

Udar mózgu – przyczyny

Przyczyny udaru mózgu można podzielić na niemodyfikowalne i modyfikowalne. Do pierwszej grupy należą wiek (ryzyko jest większe po 55. roku życia i rośnie dwukrotnie co 10 lat), płeć męska, występowanie udaru w rodzinie, wcześniej przebyty udar oraz rasa (czarna i żółta są bardziej narażone na pojawienie się choroby). Czynniki modyfikowalne, czyli te na które można wpłynąć to: choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia gospodarki lipidowej. Ryzyko udaru zwiększa się także o osób chorujących na dysplazję włóknisto-mięśniową, dnę moczanową, a także bezdech senny. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia jest wyższe u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia i niedoczynnością tarczycy. Przyczynami udaru mogą być też: otyłość, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów (źródło: Apteline).

Objawy udaru

Objawy udaru pojawiają się nagle, często występują po silnym stresie bądź dużym wysiłku. Są to:

  • nudności,
  • wymioty,
  • silny ból głowy,
  • zawroty głowy połączone z kłopotami z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia orientacji i świadomości,
  • opadanie kącika ust,
  • porażenie lub osłabienie kończyn po jednej stronie ciała,
  • niedowidzenie na jedno oko bądź niedostrzeganie połowy pola widzenia,
  • zaburzenia mowy: niewyraźne, bełkotliwe bądź trudne do zrozumienia mówienie, a nawet utrata zdolności mówienia,
  • niepewny chód, przypominający poruszanie się człowieka po wypiciu dużej ilości alkoholu,
  • utrata przytomności – może do niej dojść już po kilku minutach od pojawienia się pierwszych objawów udaru

Jak zapobiegać udarowi mózgu?

Znane są metody zapobiegania niedokrwiennemu udarowi mózgu (inaczej zawałowi mózgu). Wśród nich znajduje się głównie kontrola i wyrównywanie chorób będących modyfikowalnymi przyczynami wystąpienia choroby. Obejmuje to wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie cukrzycy, regulacja ciśnienia tętniczego oraz stosowanie środków przeciwzakrzepowych u osób z chorobami serca. Profilaktyka udaru to także wykrycie i terapia stanów przedcukrzycowych i wyrównanie wszelkich zaburzeń lipidowych. Ryzyko wystąpienia zawału mózgu zmniejsza ograniczenie ilości wypijanego alkoholu i rzucanie palenia. Obniżenie prawdopodobieństwa pojawienia się choroby zapewnia także regularne uprawianie aktywności fizycznej.

Zobacz także: Profilaktyka udaru mózgu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here