Chociaż mogłoby się wydać, że ośrodek leczenia uzależnień i sposób jego funkcjonowania nie pozostaje aktualnie dla nikogo tajemnicą, osoby, które same mierzą się z destrukcyjnym nałogiem, wciąż często nie wiedzą, gdzie i jak mogą poszukiwać dla siebie pomocy. Niepewność budzą już same terminy takie jak przerwanie ciągu, detoks, czy całkowite porzucenie nałogu, z których każdy oznacza coś delikatnie odmiennego. Na czym polega droga, która prowadzi do wygrania z uzależnieniem i jak różni się ona zależnie od przyjmowanych substancji?
Przerwanie ciągu, detoks i wyjście z nałogu
Nie wszyscy wiedzą, że detoks, który może trwać nawet i kilka dni, nie jest jeszcze całkowitym porzuceniem uzależnienia. Taki czas z pewnością jest zbyt krótki, aby zrobić tak duży krok. Kiedy mowa o przerwaniu ciągu, nikt nie ma wątpliwości, co kryje pod sobą ten termin, jednak warto wiedzieć, że niektóre osoby uzależnione nie są w stanie samodzielnie odstawić zażywanych środków. Jeśli więc ośrodek leczenia uzależnień przyjmowałby wyłącznie osoby trzeźwe, które same rozpoczęły swoją drogę do porzucenia nałogu, wiele ludzi szczególnie potrzebujących pomocy nigdy by jej nie dostało. Ośrodek leczenie uzależnień może więc pomóc człowiekowi przerwać ciąg, przejść bezpiecznie przez detoks, czyli po prostu oczyszczanie organizmu, aż ostatecznie całkowicie porzucić destrukcyjny nałóg. Wystarczy zwykła chęć zmiany swojego życia, aby móc zgłosić się do takiego miejsca.
Pierwsze dni lub tygodnie spędzone w ośrodku leczenia uzależnień, o którym więcej przeczytać można pod adresem https://medjol.pl, spędza się zwykle na wzmożonej uwadze na fizyczny stan pacjenta. Na samym początku tej drogi ważny jest wyczerpujący wywiad medyczny i szczegółowe badania tak jak i nawodnienie organizmu i dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników czy witamin. Gdy fizycznie pacjent czuje się lepiej i jego zdrowiu już nic nie zagraża, przychodzi czas na długotrwałą terapię i wsparcie psychologiczne, które będzie w stanie zmienić utarte dotąd schematy zachowań w człowieku i jednocześnie porzucić uzależnienie.
Alkohol, narkotyki i leki – czym różni się terapia zależnie od zażywanych środków?
Na szczególną uwagę zasługuje sposób leczenia uzależnienia, które dotyczy leków. Gdy mowa o alkoholu lub narkotykach, samo oczyszczanie organizmu pacjenta nie trwa zwykle zbyt długo. Jest to najczęściej pierwsze kilka dni spędzonych w placówce, które poprzedzają znacznie dłuższą pracę nad własnym zdrowiem psychicznym. Uzależnienie od leków jest jednak delikatnie inne pod tym kątem, że przerwanie ciągu musi zostać tu zastąpione stopniowym zmniejszaniem zażywanej dawki, przez co detoks trwać może nawet kilka miesięcy.
Organizm osoby, która regularnie zażywa silnie działające środki farmaceutyczne, z czasem przyzwyczaja się do ich wpływu i uczy się, jak funkcjonować przy ich obecności. W sytuacji, w której zupełnie nagle środek taki przestał być dostarczany do organizmu, zdrowie, a nawet życie uzależnionej osoby może być poważnie zagrożone. Ponieważ w takiej sytuacji bezpieczeństwo jest zawsze bezsprzecznie najważniejsze, całą terapię prowadzi się wolniej. Osoba uzależniona od przyjmowanych leków już na początku leczenia powinna udzielić wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania lekarza po to, aby mógł on dobrze ocenić stan jej zdrowia. Zanim rozplanuje się terapię dla takiej osoby, wykonuje się także serię badań, dzięki którym można mieć pewność, że żadne podejmowane działanie nie zagraża zdrowiu pacjenta. Później przez całe tygodnie lub nawet miesiące, pacjent przyjmuje coraz to bardziej zmniejszane dawki leków, aby jego organizm mógł stopniowo odzwyczajać się od ich działania i zaczął funkcjonować prawidłowo.