Zapewne nie ma kobiety, która nie chciałaby zawsze wyglądać młodo, pięknie. Dużą rolę odgrywa zatem wygląd i stan skóry. Choć procesy starzenia zachodzą w każdym organizmie, to jednak styl życia, środowisko oraz czynniki genetyczne mają znaczny wpływ na tempo tego procesu. Pomimo, iż przebywanie na słońcu każdemu dodaje energii, to jednak należy liczyć się z konsekwencjami, jakie niesie za sobą promieniowanie słoneczne. Przebywanie na słońcu pozwala dostarczyć organizmowi jakże cenną witaminę D, dlatego nie trzeba całkowicie rezygnować z tego. Wystarczy przestrzeganie pewnych zasad i stosowanie się do zaleceń, aby przebywanie na słońcu było bezpieczne i nie niszczyło skóry.

Za destrukcyjne procesy odpowiada promieniowanie słoneczne, które określa się mianem UV. Samo promieniowanie UV ma kilka odmian, które różnią się między sobą. Promieniowanie UVA bez problemu przenika przez ubrania, chmury, a także przez skórę, gdzie dociera nawet do jej głębokich warstw. Przyczynia się ono do powstawania w skórze wolnych rodników, co ma bardzo negatywne działanie na włókna kolagenowe. Zatem to ono powoduje powstawanie zmarszczek i bruzd. Warto podkreślić, iż na ten rodzaj promieniowania jesteśmy narażeni przez cały rok, nie tylko latem podczas największego nasłonecznienia. Dlatego też warto pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem przez cały rok.

Jeszcze silniejszym działaniem wykazuje się promieniowanie UVB, które powoduje, że powstaje rumień, poparzenie po słoneczne.

Pomimo, iż opalenizna nadaje atrakcyjny wygląd, a przebywanie na słońcu dodaje energii oraz poprawia nastrój, to jednak opalanie w znacznym stopniu przyspiesza starzenie się skóry. Należy zatem stosować odpowiednie kremy z filtrem. Na rynku jest dostępnych mnóstwo preparatów, które posiadają zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne. Warto zwrócić też uwagę na to, aby był to filtr o wysokim współczynniku ochrony.

MED-ONLINE

Dobra wiadomość dla tych, którzy lubią słońce jest taka, iż wcale nie trzeba całkowicie z tego rezygnować. Konieczne jest jednak zachowanie rozsądku oraz oczywiście stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here