Japonia słynąca z niepowtarzalnej kultury i wielowiekowej historii, imponujących rozwiązań technologicznych, fenomenalnej kuchni oraz rozmaitych i kuszących atrakcji turystycznych od wielu lat była preferowanym kierunkiem turystycznym. Ostatnie lata przyniosły jeszcze większą popularyzację kraju, kojarzonego z samurajami i kwitnącymi wiśniami, który zdobył uznanie, również wśród polskich turystów. Przed wycieczką do tego pięknego kraju, warto poświęcić chwilę, aby zapoznać się z najbardziej rekomendowanymi atrakcjami.
Zamek Himeji
Forteca obronna, ulokowana w centralnej części miasta Himeji, od 1993 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek wzniesiony na wzgórzach Himeyama i Sagiyama, znany jest z przemyślanych fortyfikacji, wzmocnień, pułapek i labiryntów. Twierdza liczy 21 bram i 4 wieże, na terenie kompleksu znajdują się również 3 fosy oraz 997 otworów strzelniczych, ponadto mury konstrukcji, w określonych miejscach sięgają powyżej 25 metrów. Historia zamku sięga 1333 r., początkowo został wzniesiony jako fort, za jego budowę odpowiadał Norimura Akamatsu. Twierdza została dwukrotnie przebudowana, pierw w 1581 r. z inicjatywy Hideyoshiego Toyotomi, następnej przebudowy podjął się Terumasa Ikeda. Ostateczna forma zamku pozostaje niezmienna od zakończenia drugiej przebudowy w 1618 r. Do dyspozycji zwiedzający, został oddany również ogród Koko-En, powstały z okazji setnych urodzin miasta.
Tokyo Skytree
Tokijska konstrukcja sięga 634 metrów, co czyni ją najwyższą wieżą na świecie oraz drugą najwyższą budowlą na świecie. Tokyo Skytree jest częstą destynacją osób wizytujących stolicę Japonii, bowiem umożliwia turystom podziwianie panoramy Tokio oraz jest obiektem, w pełni przystosowanym turystycznie. Liczne kondygnacje budowli, zawierają rozmaite wystawy, a na jej terenie, znaleźć można Bar, restaurację oraz sklepy z pamiątkami.
Sensō-ji
Najpopularniejsza, a zarazem najstarsza buddyjska świątynia w stolicy Japonii. Według legendy jej początek miał miejsce w 628 r., natomiast zakończenie budowli pierwszej świątyni, datowane jest na 645 r. Znaczenie świątyni rosło szczególnie w okresie Kamakura. Budowla stanowi miejsce kultu bogini Kannon oraz lokalizację rozmaitych świąt, festiwali i uroczystości.
Fudżi
Czynny wulkan, najwyższy szczyt Japonii, obiekt dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz święte miejsce dla wyznawców szintoizmu. Widoczna z Tokio, góra Fudżi leży na wyspie Honsiu, na jej terenie podziwiać można m.in. Wodospad Shiraito, pięć jezior Fudżi oraz las mieszany Aokigahara. Turyści odwiedzający wulkan mają możliwość skorzystania z kilku tras turystycznych oraz licznych schronisk, ponadto na samym szczycie, znajduje się obserwatorium meteorologiczne. Fudżi jako miejsce kultu, wzbogacone zostało trzema bramami torii oraz dwoma chramami.
Zamek Inuyama
Historia zamku sięga 1440 r., lokację konstrukcji wyznaczył Nobuyasu Oda, stryj jednego z „trzech zjednoczycieli państwa”, Ody Nobunagi. Fortyfikacja początkowo była we władaniu rodziny Oda, a następnie rodziny Naruse, zamek skonfiskowano w okresie Meiji. Trzęsienie ziemi w 1891 r., zniszczyło obiekt, który już cztery lata później, został zwrócony rodowi Naruse, pod warunkiem odbudowy i zadbania o fortyfikację. Twierdza od 2004 r. pozostaje własnością miasta Inuyama i uważana jest za naczelną atrakcją regionu Chūbu.
Arashiyama
Bambusowy zagajnik, notorycznie kusi turystów majestatycznym widokiem i sposobnością do podziwiania kilkudziesięciu gatunków bambusa. Sceneria sprzyja kontemplacji, toteż stanowi częstą destynację turystów, poszukujących kontaktu z naturą i niezakłóconego relaksu. Arashiyama znajduje się w zachodnim dystrykcie Tokio, nieopodal Togetsukyō, 155-metrowego mostu nad rzeką Hozu.
Muzeum Narodowe w Tokio
Japońskie muzeum założone w 1872 r., posiada liczne dzieła sztuki i obiekty archeologiczne. Muzeum cieszy się wyjątkową popularnością, za sprawą dziesiątek tysięcy eksponatów, spośród których, liczne posiadają status skarbów narodowych oraz znaczących wartości kulturowych. Warto zaznaczyć, iż obiekty wystawowe, mimo widocznej koncentracji na kulturze Japonii, odnoszą się również do obszaru całej Azji. Kompleks najstarszego i największego japońskiego muzeum, składa się z pięciu budynków:
- Honkan – zawiera eksponaty sztuki japońskiej
- Tōyōkan – prezentuje dzieła sztuki i obiekty archeologiczne z terenów Azji
- Heiseikan – ulokowano tam galerię archeologii japońskiej, natomiast budynek służy również jako miejsce wystaw specjalnych
- Hyōkeikan – prezentuje styl zachodni w architekturze japońskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Meiji.
- Hōryū-ji Hōmotsukan – eksponaty stanowią skarby Hōryū-ji, świątyni buddyjskiej na liście UNESCO, znajdującej się w mieście Ikaruga.
Informacje dostępne w muzeum, dostępne są w wielu językach, natomiast podobnie jak w przypadku znakomitej większości atrakcji, turyści nie uświadczą tutaj języka polskiego. Wycieczki z przewodnikiem za granice, okazują się rozsądną alternatywą, aby w pełni wykorzystać wizytę w kraju kwitnącej wiśni.
Kinkaku-ji
Złoty Pawilon w Kioto, figurujący na liście UNESCO, powstał w 1397 r., z woli Yoshimitsu Ashikagiego, ówczesnego shoguna. Początkowym przeznaczeniem budowli, było stanowienie emerytalnej willi dla władcy, natomiast po jego śmierci, konstrukcja miała zostać przekształcona w buddyjską świątynię, powiązaną z nurtem zen. Zabytek był wielokrotnie odbudowywany, obecna konstrukcja została sfinalizowana w 1955 r. Cechą charakterystyczną świątyni jest zróżnicowany styl architektoniczny oraz ozdabiające zewnętrzne ściany, płatki złota.
Dodatkowe atrakcje
Japonia to nie tylko zabytki, parki natury czy bogate w eksponaty muzea, kraj kwitnącej wiśni oferuje swoim gościom, również mnogie, drobne atrakcje.
Podróż shinkansenem
Shinkansen, czyli japońska sieć linii kolejowych, przeznaczona dla kolei dużych prędkości. Prędkość maksymalna pociągów, wynosi 320 km/h, natomiast w przypadku pociągów, wykorzystujących zjawisko lewitacji magnetycznej, światowym rekordzistą pozostaje japoński MLX01, który osiągnął prędkość 603 km/h. Podróż shinkansenem to nie tylko niesamowita atrakcja i sposobność do podziwiania krajobrazów, ale ogromna oszczędność czasu.
Onsen
Japońskie kąpieliska, zbudowane na gorących źródłach to świetne miejsca dla wszystkich, którzy poszukują spokoju i odpoczynku. Onseny słyną przede wszystkim ze swoich właściwości relaksacyjnych, ale warto także wspomnieć o właściwościach leczniczych, które wynikają z wykorzystania wody, bogatej w minerały. W Japonii jest prawie 30 000 gorących źródeł i niemalże 3000 kurortów, więc okazja do zakosztowania relaksu, może trafić się na każdym kroku.
Salony pachinko
Pachinko to japońska gra hazardowa, której zasady przypominają dobrze znany pinball, natomiast niemalże całkowicie pozbawiona elementu zręcznościowego. Wysoce ceniona przez Japończyków gra, stanowi dla nich formę relaksu i ucieczki od codziennych problemów. Mimo restrykcyjnego prawa dotyczącego hazardu, salony są ogólnodostępne. Wizyta w lokalu, wypełnionym światłami o różnych kolorach, dźwiękiem emitowanym przez maszyny i odgłosem metalowych kulek to ciekawe i egzotyczne doświadczenie.