Kiedy wybieramy się w odwiedziny do ciężarnej kobiety nigdy nie idziemy z pustymi rękami. Przyszła mama potrzebuje mnóstwo rzeczy nie tylko dla siebie, ale również dla maluszka, więc pomysłów na prezent nie ma końca. Warto jednak wcześniej upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się już w jej posiadaniu.

Bielizna do karmienia

Przez pierwsze miesiące życia dziecka mama będzie karmiła go piersią, przyda jej się w tym celu wygodna bielizna do karmienia, która znacznie ułatwi tę czynność. Tutaj należy przede wszystkim skupić się na odpowiednim biustonoszu do karmienia.

Piersi zwykle są większe podczas okresu gdy karmimy piersią, dlatego ważne jest aby był dopasowany do ich rzeczywistego rozmiaru, a nie tego, który zazwyczaj nosimy. Zwiększy to także nasz komfort podczas karmienia. Właściwie dopasowany biustonosz zapobiegnie również obwisaniu biustu, czy rozciągnięciu skóry na piersiach. Dobrej jakości biustonosz kosztuje około 100 złotych.

Zwróćmy uwagę również na to, czy biustonosz jest porządnie wykonany – dobrze, jeśli nie posiada fiszbin lub jakichkolwiek elementów, które uciskałyby nam piersi. Materiał także jest bardzo ważny, najlepiej skóra reaguje w kontakcie z bawełną lub mikrofibrą, dzięki którym może swobodnie oddychać, a sam stanik szybko wyschnie jeśli pokarm wycieknie.

Poduszka do karmienia

To świetny pomysł na prezent, który niesie za sobą wiele korzyści:

 • Dzięki niej możemy uniknąć kolek oraz licznych infekcji u dziecka, a także zapobiec bólom kręgosłupa.
 • Co więcej, poduszka umożliwia swobodne karmienie piersią w wygodnej pozycji.
 • Do wyboru mamy poduszkę klasyczną oraz niestandardową, klasyczna cieszy się większym powodzeniem. Dostępne są wersje w kształcie litery U, C lub nerki i jest charakterystycznie wygięta.
 • By ją użyć należy owinąć nią talię i umieścić na niej malucha, dzięki czemu będzie ssało mleko w wygodnej pozycji, a mama nie przeciąży ramion.
 • Poduszka ta może również służyć jako leżaczek, często dziecko bardzo przyzwyczaja się do niej i jest również sposobem na uspokojenie go.
 • Nocą natomiast możemy używać je jako poduszkę ciążową, która pozwoli wyspać się w odpowiedniej pozycji.
 • Dobrze, jeśli wykonana jest z bawełnianej tkaniny, zadbajmy także o jej wypełnienie, by była bezpieczna zarówno dla dziecka jak i dla matki.
 • Powinna być właściwie wyprofilowana i dopasowana do ciała, by całkowicie mogła pełnić swoją funkcję.

Profesjonalna poduszka dobrej jakości powinna kosztować około 100 złotych.

Dobry laktator

Jest to urządzenie, dzięki któremu z łatwością kobieta odciągnie pokarm z piersi. Szczególnie sprawdzi się u kobiet, które muszą na pewien czas rozstać się z dzieckiem lub wracają do pracy, dzięki czemu zapewniają mu odpowiednią ilość pokarmu podczas ich nieobecności. Laktator przyda się także w sytuacjach, kiedy z początku karmienie piersią jest dla kobiety trudnością, spowodowaną niedoborem pokarmu, zapaleniem piersi lub poranionymi brodawkami.

Najlepiej sprawdzają się laktatory elektryczne, które w szybki i łatwy sposób pozwolą nam odciągnąć mleko, nie wymaga od nas żadnego wysiłku, większość modeli posiada regulację ssania. Jest jednak droższą opcją – ceny laktatorów elektrycznych sięgają nawet 400 złotych.

Drugą opcją jest laktator ręczny, idealnie sprawdzi się w sytuacjach okazjonalnego odciągania pokarmu lub w sytuacji, gdy nie możemy hałasować oraz nie planujemy powrotu do pracy w najbliższym czasie.

Ten rodzaj laktatora przyda się szczególnie w początkowej fazie karmienia, kiedy występuje tak zwany nawał mleczny. Jest o wiele tańszy od laktatora elektrycznego – kosztuje około 80 złotych, cicho pracuje, a największą zaletą jest możliwość użycia go w każdym miejscu, ponieważ nie wymaga zasilania

Chusta do noszenia dziecka

Noszenie dziecka po pewnym czasie daje się we znaki każdej mamie. Dlatego warto zapoznać się z chustami i nosidłami – są to rozwiązania stosowane zamiast wózka podczas spacerów.

Ten prezent może przynieść ukojenie mamie dzięki następującym cechom:

 • Największą zaletą chust jest równomierne rozłożenie ciężaru dziecka na oba ramiona rodzica, dzięki nim matka z łatwością może nakarmić malucha piersią.
 • Na początek dobrze jest zdecydować się na chustę wiązaną, która posiada określony rozmiar, musimy go dopasować do postury osoby noszącej oraz dziecka.
 • Bardzo ważne jest, by umiejętnie zawiązać chustę – tylko w takim wypadku zapewnimy dziecku oraz sobie pełen komfort oraz bezpieczeństwo.
 • Prawidłowo zawiązana chusta podtrzyma głowę malucha i schowa jego rączki do środka

Cena takiej chusty zależna jest przede wszystkim od marki, ale również materiału, z którego jest wykonana. Możemy za nie zapłacić od około 70 do około 400 złotych.

Prezenty dla malucha

Wiele osób decyduje się również na prezent dla nienarodzonego jeszcze malucha, tutaj również warto skonsultować z przyszłą mamą czy dana rzecz nie znajduje się już w pokoju dziecięcym. Na pewno przydadzą się takie rzeczy, jak: zabawki, ubranka, pościel do łóżeczka, pieluchy, butelki, czy smoczki. Nie są to zbyt drogie prezenty, a z pewnością sprawią dużą radość przyszłej mamie i dziecku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here