Zabieg artroskopii stawu barkowego

Problemy z barkami są jednymi z najczęstszych przypadłości ortopedycznych. Przy tak skomplikowanym połączeniu stawów, kości, mięśni oraz ścięgien nie trudno o dolegliwości. W razie stanów zapalnych, uszkodzeń czy zwyrodnień często konieczny jest zabieg artroskopii stawu barkowego. Wyjaśniamy na czym polega ta procedura, jak się do niej przygotować oraz jak wygląda rekonwalescencja!

Zabieg artroskopii stawu barkowego – jak przebiega?

Artroskopia stawu barkowego polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie urządzenia rejestrującego obraz. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. W ten sposób da się zbadać przyczyny dolegliwości i zaplanować dalsze leczenie. Podczas procedury lekarz może też np. ustabilizować bark, usunąć tkanki objęte stanem zapalnym czy zwolnić ucisk na strukturach nerwowych.

Po zakończeniu zabiegu nakładane są szwy i opatrunek, a ramię zostaje umieszczone w ortezie. Pacjenci zwykle mogą wrócić do domu już następnego dnia. Następnie muszą stosować się do zaleceń i rozpocząć rehabilitację. Więcej informacji o artroskopii można znaleźć pod adresem: https://www.kliniki.pl/artroskopia-diagnostyczna-stawu-barkowego/.

Jak wyglądają przygotowania do zabiegu artroskopii stawu barkowego?

Zabieg artroskopii stawu barkowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Pacjent musi odbyć szczepienie przeciw WZW typu B. Konieczne są także podstawowe badania diagnostyczne, m.in. morfologia krwi, analiza moczu, pomiar stężenia glukozy, EKG czy zdjęcie rentgenowskie. Pacjenci cierpiący na inne choroby muszą bezwzględnie poinformować o nich lekarza. Na wizytę można umówić się bez wychodzenia z domu. O rezerwowaniu terminów online można przeczytać na stronie: https://www.gorzow24.pl/news/1/z-miasta/2019-08-13/masz-dosc-stania-w-kolejkach-sprawdz-jak-umowic-sie-na-wizyte-przez-internet-6583.html.

Zalecenia po zabiegu artroskopii stawu barkowego

Zabieg artroskopii stawu barkowego nie jest zbyt inwazyjny, ale należy po nim stosować się do określonych zaleceń. Pacjent musi przyjmować przepisane leki oraz regularnie zmieniać opatrunki. Powinien też stawiać się na wizytach kontrolnych. Jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy (np. gorączka, silny ból, wysięk), konieczna jest interwencja lekarza.

Po artroskopii barku pacjent nie może dopuścić do kontaktu rany z wodą. Jest też zobowiązany do odciążania ręki, dlatego nie powinien prowadzić samochodu, korzystać z komunikacji miejskiej czy zajmować się pracą fizyczną. Powrót do sprawności zajmuje 1-6 miesięcy. Szwy zdejmuje się po dwóch tygodniach. Następnie wymagana jest rehabilitacja.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here