Zapalenie zatok szczękowych

Zapalenie zatok dotyka miliony Polaków. Czym jest zapalenie zatok szczękowych? To nic innego jak stan zapalny części zatok. Na przykład mogą być przyczyną choroby zębów. Nieleczone zapalenie zatok może doprowadzić do poważnych powikłań. Zapalenie zatok szczękowych to stan zapalny danego obszaru. Ten stan zapalny rozciąga się po obu stronach twarzy. Budowa zatok szczękowych utrudnia usuwanie zalegającej w nich wydzieliny. Stąd pojawia się stan zapalny.

 

Przyczyny zapalenia zatok szczękowych

 

Zapalenie zatok szczękowychStan zapalny zatok szczękowych łączy się z układem zębów. Może być przyczyną niewyleczonych zębów, bądź leczenie kanałowym. Niekiedy w przypadku wyrwania zębów. Przyczyną zapalenia zatok szczękowych są również infekcje układu oddechowego. Na przykład katar, infekcje wirusowe czy grzybice. Taki stan zapalny może się rozwijać w przypadku osób, które mają problem z alergią. Zatoki szczękowe są podatne na pływanie czy też palenie papierosów. Najczęstszym objawem jest silny ból w okolicy policzka oraz czoła. W znacznej mierze nasila się przy pochylaniu głowy. W tym przypadku przyczyną jest obrzęk błony śluzowej nosa. Dolegliwości bólowe mogą mieć wiele wspólnego z nadciśnienia. Może tutaj występować temperatura, osłabienie, czy brak apetytu. W kwestii przewlekłego zapalenia zatok szczękowych jest ból głowy oraz wyciek wydzieliny z nosa.

 

Powikłania zapalenia zatok szczękowych

 

Zapalenie zatok szczękowych może mieć groźne powikłania. Nieleczenie zapalenia zatok szczękowych może mieć groźne dla zdrowia oraz życia powikłania. Mowa o zapaleniu kości czy też szpiku kostnego. Niekiedy może to być zapalenie opon mózgowych. Zapalenie tkanek oczodołu. Zapalenie zatok szczękowych należy prawidłowo zdiagnozować. Niezbędna tutaj będzie tomografia komputerowa. Wszystko zależy od przyczyny stan zapalnego. Jeśli przyczyną są bakterie, w celu leczenia będą potrzebne antybiotyki. W innych przypadkach stosuje się leczenie objawowe.

 

 

Jak leczyć zapalenie zatok szczękowych?

 

Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną zapalenia zatok. Jeśli przyczyną są bakterie, niezbędne będzie tutaj podanie antybiotyków. Jeśli infekcja ta powstała na tle wirusowym, podaje się leczenie objawowe. Można podawać pacjentowi krople do nosa. Sprawdzą się tutaj także leki przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Lekarz bardzo często zaleca płukanie jamy nosowej solą fizjologiczną. Chore zatoki to poważny problem. Dlatego w żadnym przypadku nie należy bagatelizować żadnych objawów. Ból, wydzielina z nosa, to tylko niektóre z czynników, przez które powinniśmy się zgłosić do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here