Klinika chirurgii ręki poznań zajmuje się przede wszystkim leczeniem uszkodzeń całej kończyny górnej w zakresie od palców do barku. Odbywa się to zarówno w sposób operacyjny i nieoperacyjny.
Do zespołu należy ekipa doświadczonych lekarzy specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kursy i odbyli staże w renomowanych klinikach na całym świecie.
Jakie są zatem najpopularniejsze dolegliwości z obszaru chirurgii ręki? Przede wszystkim operuje się uszkodzenia nerwów i ścięgien, zespół kanału cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty i golfisty, zmiany zwyrodnieniowe, złamania. Również leczy się zespoły bólowe.
Zajmiemy się szerzej jedną z chorób, czyli zespołem cieśni nadgarstka. Charakterystyczne objawy to uczucie drętwienia i bólu palców dłoni, połączone z osłabieniem chwytu i wypadaniem przedmiotów z rąk. Dolegliwości pojawiają się zarówno w dzień, jak i w nocy. Ból obejmuje swym zasięgiem rękę, przedramię i ramię najczęściej ręki dominującej. Ustępuje po potrząśnięciu kończyną i położeniu jej na płaskim podłożu. Krótki odpoczynek i ćwiczenia są pomocne, ale problem powraca.
Przyczyną tych dolegliwości jest przewlekły ucisk na nerw pośrodkowy, który przebiega wzdłuż całej kończyny górnej do nadgarstka i palców dłoni. Najczęściej jest to spowodowane przez nacisk mięśni zginaczy będących w bliskim sąsiedztwie anatomicznym, rosnącym guzem np. ganglionem, zmianami zwyrodnieniowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą, przewlekłym paleniem papierosów, a także dolegliwości nasilają się u kobiet w ciąży.
Jeżeli dolegliwości nie ustępują i obniżają w sposób znaczny komfort życia konieczne jest przeprowadzenie operacji. Celem zabiegu zwanego dekompresją nadgarstka jest usunięcie wszystkich możliwych przyczyn ucisku na nerw pośrodkowy, a także poszerzenie światła kanału nadgarstka. W efekcie nerw będzie odbarczony i nastąpi zmniejszenie dolegliwości bólowych. Zabieg można przeprowadzić endoskopowo lub w sposób otwarty. Po zabiegu należy wprowadzić rehabilitację pod okiem doświadczonego specjalisty.