Okazuje się, że żylaki to jedna z poważniejszych i najczęściej występujących chorób XXI wieku. Jeżeli mówimy jedynie o Polsce to boryka się z nią ponad 10 mln osób, a więc jest to blisko 30% społeczeństwa, jak widać jest to poważny problem którego nie należy lekceważyć, nie jest to bowiem jedynie problem estetyczny, ale też zdrowotny.
Czym są żylaki?
Przede wszystkim, są to widocznie prześwitujące przez skórę żyły, które znajdują się w okolicach nóg. Bardziej encyklopedyczna definicja tego schorzenia mówi, że żylakami nazywamy trwałe ograniczone rozszerzenia żył powierzchownych, które przyjmują postać węzowatych sznurów, splotów lub kłębków, często z balonowatymi uwypukleniami.
Jak je leczyć?
W przypadku wystąpienia żylaków należy je jak najszybciej usunąć. Pomocnym w ich usunięciu może być zabieg nazywany skleroterapią oferowany, między innymi przez krakowski ośrodek medyczny osteomed.krakow.pl. Zabieg skleroterapii oferowany przez krakowską klinikę jest całkowicie bezbolesny i w pełni bezpieczny. Pozwala całkowicie pozbyć żylaków, które powszechnie nazywane są pajęczakami. Dzięki niemu pozbędziemy się również tych poważniejszych i większych żylaków. Jak już wcześniej wspomnieliśmy zabieg sklerotarapii jest w pełni bezpieczny, polega on na podaniu preparatu który powoduje zwłóknienie ścian naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do ich naturalnego zamknięcia. Efektem skleroterapii przeprowadzonej w krakowskiej klinice jest całkowity zanik żylaków.
Do czego mogą doprowadzić nieleczone żylaki?
Konsekwencje bagatelizowania powstałych żylaków mogą być bardzo poważne. Poszerzone żyły są w stanie doprowadzić do uciążliwych skurczów mięśni, stóp jak i podudzi. Mogą również doprowadzić do obrzęków i pieczenia nóg. To jednak nie koniec powikłań jakie mogą wystąpić. Żylaki mogą bowiem grozić niewydolnością żylną, zapaleniem żył głębokich co może skutkować groźnymi dla naszego życia zatorem.
Co sprzyja powstawaniu żylaków?
Wiemy już czym są żylaki i jak je leczyć, jednak jak głosi stare polskie porzekadło lepiej zapobiegać niż leczyć, tak więc zastanówmy się jakie czynniki powodują powstawanie żylaków. Na samym wstępie warto nadmienić, iż na występowanie tego schorzenia w znacznie większym stopniu są narażone kobiety niż mężczyźni. Jak pokazują statystyki na omawiane schorzenie zapadają one aż do pięciu razy częściej niż mężczyźni. Występowanie żylaków jest również determinowane stylem życia jak i nawet rasą. Co ciekawe osoby czarnoskóre nie mają problemów z żylakami, najbardziej narażoną na występowanie tego schorzenia rasą, jest rasa biała. Jak już wcześniej wspominaliśmy płeć również odgrywa ogromne znaczenie bowiem kobiety chorują nawet pięć razy częściej niż mężczyźni. Kolejnym elementem wpływającym na ryzyko występowania żylaków jest ilość przebytych ciąż, jak i wszelkiego rodzaju zaburzenia hormonalne. Jeżeli przyjrzymy się stylowi życia to również i on odgrywa pewną rolę w zapadaniu na chorobę. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak ruchu czy wielogodzinne wykonywanie pracy która wymusza pozycję stojącą również sprzyja powstawaniu żylaków.
Widzimy więc, że schorzenie na które cierpi 10 mln polaków potrafi być poważnym problemem. Wiemy już jednak w jaki sposób go unikać, i co może zwiększyć ryzyko jego wystąpienia. Tak więc jeśli borykasz się z tym problemem, nie czekaj już dłużej i podejmij działania aby je usunąć, najlepiej za pomocą skleroterapii oferowanej przez krakowski ośrodek medyczny.