Co dzieje się w Twoim organizmie, gdy rzucasz palenie

0
Co dzieje się w Twoim organizmie, gdy rzucasz palenie

O tym, że warto rzucić palenie, wie każdy z palaczy. Aby jednak unaocznić sobie, jak wielkie są korzyści z rzucenia palenia, warto poznać kilka faktów o tym, jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie wraz z odstawieniem papierosów. Okazuje się, że wiele z nich przychodzi natychmiast po zaprzestaniu zaciągania się szkodliwym dymem!

Dlaczego nie warto palić papierosów?

Regularne palenie papierosów znacząco podnosi ryzyko zapadnięcia na szereg nowotworów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na liście znajduje się około 20 ich rodzajów: od nowotworów płuc i przełyku oraz krtani, po te dotykające trzustkę, czy żołądek. Jednak palenie papierosów to nie tylko większe ryzyko śmierci. Palacze gorzej śpią, mają mniejszą wydolność, gorzej radzą sobie z zadaniami wymagającymi podjęcia wysiłku intelektualnego. Dodatkowo, palenie papierosów negatywnie odbija się na naszym wyglądzie.

Co zmienia się w naszym organizmie, gdy rzucamy palenie papierosów?

Badania wykazują, że wśród najszybciej obserwowanych skutków zaprzestania palenia papierosów jest natychmiastowe obniżenie tętna (które dotychczas najprawdopodobniej było chorobliwie wysokie), powrót do normy poziom tlenku węgla we krwi oraz widocznie obniża się ryzyko zapadnięcia na zawał serca. Te zmiany zachodzą w zasadzie z dnia na dzień. Gdy nasza przerwa od papierosów trwa dłużej, np. więcej niż dwa miesiące, zdecydowanie poprawia się wydolność naszego układu krążeniowego i podnosi się czynność płuc. Przekonamy się o tym wchodząc po schodach bez dotychczasowej zadyszki. Po półrocznym okresie pozostawania bez papierosów pozbywamy się natomiast zadyszki i kaszlu palacza. Po roku od rzucenia palenia realnie obniża się ryzyko zapadnięcia na nowotwór płuc oraz na chorobę niedokrwienną serca.

Podsumowanie

Mimo że negatywne skutki palenia dotykają najmocniej osoby, które wypalają szczególnie wiele papierosów (np., jedną paczkę dziennie), to jednak również tak zwani palacze okazjonalni, u których tygodniowa ilość spalanych papierosów jest nie większa niż 20, są zdecydowanie bardziej narażeni na negatywne skutki zdrowotne niż osoby niemające żadnego kontaktu z papierosami i dymem papierosowym. Dlatego właśnie rzucanie palenia powinno być priorytetem na liście kroków podejmowanych w celu polepszenia stanu swojego zdrowia. Jeśli mamy palacza w otoczeniu, pomóżmy mu uświadomić sobie, jak pozytywne skutki przynosi rzucenie palenia. Pomóżmy mu też wyleczyć się z tego zgubnego nałogu. Poza motywacją psychologiczną, zdecydowanie pomocne będą środki, które ułatwiają uporanie się z czysto fizycznym aspektem uzależnieniem od papierosów (odsyłamy do strony Recigar.pl po więcej szczegółów).

Wcierka do włosów – przeznaczenie, zastosowanie i porady użytkowe

0
Wcierka do włosów

Wcierki do włosów to coraz chętniej wybierane i stosowane produkty, które świetnie mogą uzupełnić działanie szamponu, odżywki oraz maski do włosów. Wcierki mają najczęściej skład oparty na ekstraktach ziołowych, które wyjątkowo korzystnie oddziałują na skórę głowy. By mieć pewność, że Twoje włosy są w dobrym stanie oraz właściwie odżywione, warto stosować dedykowane do nich wcierki. Poniżej przyglądamy się bliżej tej grupie kosmetyków oraz udzielamy porad związanych z ich użytkowaniem.

Wcierki do włosów – w telegraficznym skrócie

Wcierki stosowane są przede wszystkim przez te osoby, które mają problemy z funkcjonowaniem skóry głowy lub kondycją włosów. Ponadto, wcierki mogą być stosowane w leczeniu konkretnych przypadłości – są pomocne w walce z nadmiernym wypadaniem czy nadmiernej produkcji łoju skórnego. 

Wcierki mają formę płynną, która ułatwia ich aplikowanie oraz rozprowadzenie po całej powierzchni skóry głowy i na całej długości włosów. Są to preparaty wysoce bezpieczne, których nie sposób przedawkować, a które mogą stać się istotnym elementem Twojej regularnej pielęgnacji. Warto podkreślić, że wcierki nie należą do wynalazków zupełnie nowych – nasi przodkowie wykorzystywali napary ziołowe w formie naturalnych wcierek, przy użyciu których zmagali się z rozmaitymi problemami. 

Produkowane obecnie wcierki zawierają ekstrakty ziołowe, a często także dodatkowe składniki odżywcze – witaminy, mikroelementy i substancje czynne. Po kontakcie ze skórą przedostają się do jej tkanek, odżywiając i normalizując pracę komórek. Szeroką ofertę wcierek ziołowych znajdziesz pod linkiem: https://www.ekobieca.pl/pol_m_WLOSY_Wcierki-do-wlosow-2396.html.

Zastosowanie wcierek do włosów 

Jak sama nazwa wskazuje, wcierki są preparatami dedykowanymi do wcierania w skórę głowy. Należy postępować z nimi w dość podobny sposób, jak w przypadku masek lub odżywek. Po zaaplikowaniu należy wykonać delikatny masaż skóry głowy, szczególnie w miejscach o „specjalnych potrzebach”. Są to przede wszystkim zakola, czubek głowy, miejsca przerzedzone. W trakcie masażu warto uciskać delikatnie skórę, co pobudzi krążenie, otworzy pory oraz poprawi wchłanianie kosmetyku.

Wcierki należy używać po dokładnym umyciu skóry głowy oraz włosów. Jeśli korzystasz także z odżywek lub masek, wówczas wcierka powinna być ostatnim kosmetykiem, z którym skóra głowy będzie mieć kontakt. Warto nakładać ją na wilgotne, jedynie lekko osuszone włosy. Przed nałożeniem preparatu możesz je rozczesać, co ułatwi rozprowadzenie płynu. Wcierki nie należy spłukiwać, lecz pozostawić na głowie do momentu całkowitego wchłonięcia. 

W aplikowaniu wcierki pomocna może być pipeta, strzykawka o dużej objętości lub mechanizm spustowy w formie sprayu. Najczęściej, kosmetyki te sprzedawane są w opakowaniach ułatwiających ich aplikowanie oraz rozprowadzania na całej powierzchni głowy. Po zaaplikowaniu wcierki możesz delikatnie rozczesać włosy, używając w tym celu szczotki. Wspomaga to proces wchłaniania oraz gwarantuje, że kosmetyk zostanie rozprowadzony także w tych miejscach, które zazwyczaj nieświadomie omijasz.

Różnica między podpaskami a wkładkami urologicznymi

0
Różnica między podpaskami a wkładkami urologicznymi

Inkontynencja, czyli inaczej nietrzymanie moczu, jest jednym z częstszych problemów, z którym borykają się kobiety w różnym okresie swojego życia. Jest to skutek osłabienia mięśni dna miednicy, na który wpływ mają najróżniejsze procesy zachodzące w kobiecym organizmie. Chociaż przypadłość ta kojarzy się powszechnie z podeszłym wiekiem, w rzeczywistości jednak występuje również u tych młodszych pań. Czynnikami wpływającymi na rozwój inkontynencji jest nie tylko menopauza, ale i poród, zmiany hormonalne, nadmierna aktywność fizyczna oraz ogólna budowa anatomiczna. Na tę wstydliwą przypadłość znacząco obniżającą komfort psychiczny i fizyczny, istnieje wiele sposobów poprawiających codzienne funkcjonowanie – jednym z nich jest szybka i nieinwazyjna pomoc przy użyciu wkładek urologicznych, często mylonych z tradycyjnymi podpaskami. Czym dokładnie różnią się wkładki urologiczne a podpaski? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Różnica między podpaskami a wkładkami urologicznymi

Wkładki urologiczne na pierwszy rzut oka mogą przypominać te tradycyjne podpaski, przeznaczone do comiesięcznej kobiecej przypadłości. Różnica między jednymi a drugimi jest jednak znacząca. W przypadku używania podpasek higienicznych, głównym celem jest ochrona bielizny i odzienia przez ewentualnym zabrudzeniem krwią. Inaczej jest z wkładkami urologicznymi, przeznaczonymi dla kobiet zmagającymi się z nietrzymaniem moczu. Zadaniem owych wkładów jest wchłanianie moczu i zapobieganie przedostawaniu się nieprzyjemnego zapachu amoniaku. Podpaski higieniczne mimo posiadanych właściwości chłonnych, nie są dostosowane do zatrzymywania w materiale moczu, który niewątpliwie ma zupełnie inną gęstość niż krew menstruacyjna. Wobec tego w przypadku zmagania się z przypadłością inkontynencji, warto zainwestować w porządne, super chłonne wkładki urologiczne zapewniające bezpieczeństwo i ochronę przed niechcianym dyskomfortem.

Jak właściwie wyglądają wkładki urologiczne? Tak naprawdę, wizualnie również przypominają one tradycyjne, znane powszechnie podpaski higieniczne – mają niewielką, podłużną budowę, którą przykleja się wewnątrz bielizny. Te akcesoria pomocne w zapobieganiu przedostawaniu się moczu, przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – mają jednak inny kształt. Kobiece wkładki urologiczne skonstruowane są w oparciu o różne stopnie nietrzymania moczu – od małego i średniego natężenia – oraz przy pomocy delikatnych, niepodrażniających skórę materiałów. To dzięki dopasowanemu kształtowi oraz konstrukcji, do której wykorzystano nieuczulające i naturalne surowce, chłonne wkładki urologiczne dla kobiet szczelnie dopasowują się do bielizny i zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi i przeciekaniu przez długi czas.

Wkładki urologiczne – gdzie dostać?

Podstawowa wiedza pozwalająca odróżnić właściwości podpasek higienicznych od wkładek urologicznych, jest niezbędna we właściwym zapobieganiu przykrych dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Odpowiednie podpaski przeznaczone do problemów urologicznych, można dostać w sklepie specjalizującym się w dystrybucji akcesoriów higienicznych dla kobiet i mężczyzn zmagających się z owymi problemami. Na chlonne24.pl widnieje szeroki wybór profesjonalnych i bardzo chłonnych wkładek urologicznych, pieluchomajtek, podkładów i innych produktów niezbędnych w codziennej pielęgnacji i higienie osób borykających się z inkontynencją.

Co daje medycyna estetyczna?

0
Co daje medycyna estetyczna

O medycynie estetycznej, w chwili obecnej, można by mówić dużo, ale temat nigdy nie pozostanie wyczerpany. Dlaczego? Ponieważ jest to branża wciąż prężnie rozwijająca się. Widać to chociażby po kolejno pokazujących się nowinkach technologicznych, które wykorzystywane są do kolejnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Antyalergiczne, ortopedyczne poduszki dla każdego

0
Antyalergiczne, ortopedyczne poduszki dla każdego

Sen jest niezbędnym i bardzo potrzebnym elementem życia każdego człowieka. Wygodny materac w przytulnej sypialni, piękna pościel oraz dopasowana poduszka to najważniejsze elementu komfortowego i wydajnego snu. Aby sen był spokojny, warto zadbać o specjalną poduszkę, która dopasowuje się do kształtu ciała. Dzięki temu organizm będzie wypoczęty i nie dojdzie do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych po przebudzeniu. Korzystając z poduszki Perdormire, otrzymuje się optymalne podparcie głowy oraz karku podczas snu.

Jak zbudowana jest poduszka Perdormire?

Poduszka z miękkiej pianki doskonale dopasowuje się do kształtu ciała. To rozwiązanie pozwala odciążyć kark oraz głowę podczas snu. Dzięki temu nocny odpoczynek jest niezakłócony, a rano nie pojawiają się dolegliwości bólowe. Perdormire poduszka wykonana jest z pianki z pamięcią, oznacza to, że produkt doskonale współgra z kształtem ciała, reaguje na jego nacisk, po czym wraca do swojego naturalnego kształtu. Poduszka jest bardzo miękka oraz wygodna, posiada atest medyczny. Podczas snu nie ogranicza przepływu krwi, dlatego zalecana jest osobom w każdym wieku. Poduszki Perdormire wykonane zostały z antyalergicznego materiału — z pianki wiskoelastycznej lub z ekologicznych materiałów, które powstają przy użyciu soi. Każdy produkt posiada dedykowany pokrowiec, który pozwala utrzymywać poduszkę w czystości. Pokrowiec można szybko zdjąć i wyprać w pralce.

Dla kogo sprawdzi się Perdormire poduszka?

Poduszki wykonane z lekkiej pianki są dedykowane wszystkim osobom, które pragną się wysypiać. Leniwa pianka, z której wykonana została Perdormire poduszka, gwarantuje spokojny sen bez bólu. Ciało podczas nocnego wypoczynku ułożone jest w sposób naturalny, kark nie jest spięty, a głowa leży swobodnie na miękkiej poduszce. Produkty zostały specjalnie wyprofilowane, dlatego są to produkty ortopedyczne z odpowiednimi atestami. Perdormire poduszka to też sprawdzony produkt dla młodszych i starszych alergików. Ekologiczne materiały, z których wykonane są poduszki, są antyalergiczne, pokrowiec pozwala w łatwy sposób utrzymywać czystość poduszki. Produkty występują w różnych rozmiarach, mają też odmienną grubość, dlatego mogą być z powodzeniem przeznaczone dla małych dzieci. Korzystanie z poduszki Perdormire zapobiega sztywności karku, niweluje ból i stan napięcia, który można pojawiać się w okolicach szyi. Poduszki otrzymały gwarancję producenta, będą służyć przez wiele lat i nie ulegną odkształceniom. To doskonały prezent dla osób, które cenią sobie wygodę oraz troskę o środowisko.

Gdy zamierzamy znaleźć dla siebie pracę?

0
praca

Zdajemy sobie sprawę, że na rynku pracy istnieje dosyć przerażający paradoks. Szukamy pracy, dzięki której moglibyśmy zdobyć doświadczenie, a jednocześnie nie możemy zostać zatrudnionym, gdy nie posiadamy doświadczenia w danej branży. Najlepiej wieloletniego. Przez to człowiek łatwo się zniechęca i pragnie porzucić myślenie o szukaniu dla siebie odpowiedniego stanowiska. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba jedynie wiedzieć, jak się do takiej pracy zabrać, a na pewno znajdziemy dla siebie odpowiednie stanowisko.

Oryginalna marynarka damska — jak osiągnąć niebanalny efekt?

0
Oryginalna marynarka damska

W szafie eleganckiej kobiety zdecydowanie nie może zabraknąć marynarki. Wbrew pozorom żakiet nie musi jednak być wierny modowej klasyce, choć i takie modele są oczywiście warte uwagi. Ubrania z nutą oryginalności są bardzo mile widziane, a niebanalna marynarka może wprowadzić do zwykłej stylizacji powiew świeżości. Dowiedz się, jak znaleźć efektowny żakiet, dzięki któremu wyróżnisz się w tłumie.

Postaw na nietuzinkowy fason

Podczas poszukiwań można skupić się na nietypowym kroju, który będzie przyciągać uwagę. Sporą popularnością cieszą się np. modele oversize, które są nieco na przekór z klasyczną elegancją. Włoskie marynarki o ciekawych fasonach mogą oznaczać też niestandardową długość np. do wcięcia w talii bądź do połowy uda. Niebanalny efekt mogą zapewnić ponadto żakiety o męskim kroju. Wzrok na pewno trudno oderwać również od marynarek bez klap, z dodatkowymi kieszeniami czy też w wersji z bufkami.

Zwróć uwagę na ozdoby

Klasyczne marynarki mają przeważnie dość surowy i minimalistyczny design. Modową nudę mogą przełamać oryginalne elementy ozdobne. Można przykładowo wybrać model z efektownymi guzikami czy też nawet podjąć się próby samodzielnych przeróbek w tej kwestii. Ponadto bardzo prostym sposobem na dodanie marynarce oryginalności jest wpięcie w klapy nietuzinkowej broszki. Ponadto zdobienia mogą pojawić się na mankietach rękawów i obszyciach kieszeni. Niekiedy na tkaninie można spotkać też cekiny, ćwieki, łańcuszki czy też kokardki. Jako ozdobę można potraktować nawet pasek z niebanalną klamrą.

Wybierz oryginalny kolor

Dość prostym sposobem na połączenie oryginalności z elegancją jest postawienie na klasyczny krój i niebanalny kolor. W internetowym butiku So Italian czekają marynarki w pastelowych i neonowych odcieniach, które z pewnością będą wyróżniać się na tle standardowych barw, czyli np. czerni, szarości, granatu i czerwieni. Ciekawy efekt mogą zapewnić również żakiety, w których połączono ze sobą dwa kontrastowe kolory bądź ciemny i jasny odcień tej samej barwy. Można też postawić na rzadziej spotykane kolory marynarek np. złoto, srebro czy też butelkową zieleń.

Sięgnij po ciekawe wzory

Jeszcze odważniejszą propozycją od niebanalnych kolorów mogą być wzory. Marynarka z ciekawym motywem to niemal gwarancja oryginalnego wyglądu. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na popularne kwiaty, które mogą być inspirowane światem egzotyki bądź sztuką ludową. Z kolei nowoczesny i dość ekstrawagancki charakter stylizacji zapewnią marynarki z nadrukami przypominającymi wycinki z gazet bądź komiksów. Z mody nie wychodzą też krata, pepitka, paski i kropki.

Pomyśl o nietypowej tkaninie

Fanki oryginalności powinny zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny. Raczej trudno będzie przejść obojętnie obok marynarki z błyszczącej satyny bądź ekskluzywnego weluru. Sporym zaskoczeniem może być też żakiet o klasycznym kroju wykonany z jeansu. Nietuzinkowości nie można ponadto odmówić modelom z delikatnej koronki, kultowego sztruksu czy też sztucznego futerka.

Witrektomia, operacja, która nie musi być “operacją ostatniej szansy”

0
Odklejenie siatkówki operacja cena

Witrektomia, czyli operacja przebiegająca na siatkówce po usunięciu ciała szklistego z oka, jeszcze do niedawna uważana była za ostateczność i wykonywana wyjątkowo rzadko. Dziś pacjenci kierowani są na nią coraz częściej ze względu na ogromne szanse jej powodzenia i poprawy widzenia. Poznaj ją bliżej i dowiedz się, dzięki czemu tak mocno zmieniło się do niej podejście.

Operacje oka a obawy

Operacje okulistyczne zawsze należą do najbardziej wymagających i często najbardziej stresujących dla pacjenta. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wzrok jest szczególnie ważnym narządem w naszym życiu. Jakiekolwiek uszkodzenie oka może spowodować jego utratę, co dla niejednej osoby jest poważną traumą. Operacje oczu kojarzą się z kolei z zabiegami niebezpiecznymi, obarczonymi sporą ilością powikłań.

Takie obawy wynikają często z przestarzałej wiedzy pacjentów. Utrwaliło się w nas przekonanie, że oko to mała, trudna struktura, o której wiedza jest niewielka, a narzędzia stosowane w zabiegach oraz sama wiedza nie są jeszcze na zbyt wysokim poziomie. Takie przekonania to często wynik utrwalających się opinii, pochodzących sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.

Obecnie jednak operacje oczu wykonywane przez doświadczonych chirurgów odznaczają się wysokim stopniem powodzenia i minimalnymi komplikacjami. Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił szybki rozwój technologii, narzędzi i wiedzy, co przekłada się na znacznie większe bezpieczeństwo pacjentów.

Na czym dokładnie polega witrektomia?

Witrektomia to zabieg przebiegający w tylnej części oka, który polega na wycięciu ciała szklistego. W ten sposób odsłaniana jest siatkówka, a także znajdująca się na niej plamka żółta, czyli struktury bezpośrednio odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie oka. Następnie możliwe jest przeprowadzenie na nich konkretnych czynności, takich jak usunięcie błony nasiatkówkowej, rozprostowanie siatkówki czy leczenie obrzęku plamki żółtej.

Podczas witrektomii pacjentom podaje się często do oka gaz lub olej silikonowy, które mają za zadanie utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Ze względu na to, że każda operacja jest odrobinę inna, wymaga także zastosowania nieznacznie różniących się od siebie procedur, dlatego też każda z nich jest dokładnie przedstawiona pacjentowi przez lekarza.

Odklejenie siatkówki operacja cena

Jedną z chorób najczęściej leczonych przez zabieg witrektomii jest odklejanie siatkówki oka. Choroba ta może w pierwszej fazie przebiegać bezobjawowo. Następnie pojawiają się mroczki i “paprochy” przed oczami, błyski oraz zaburzenia pola widzenia.

Witrektomia jest bardzo skuteczną (i jedyną) metodą leczenia tej choroby, która powinna zostać wykonana jak najszybciej po jej zdiagnozowaniu. Jeśli poszukujesz informacji na temat odklejenia siatkówki, najpewniej doświadczasz tego problemu samodzielnie lub spotkał on kogoś z twoich bliskich. Obawiasz się przy tym ceny zabiegu? Na szczęście obecnie możesz skorzystać także z atrakcyjnych rat, które pozwolą tobie lub twoim bliskim odzyskać normalne widzenie bez nadmiernego obciążania budżetu domowego. Przekonaj się o tym, jak działają, odwiedzając Warszawski Szpital Okulistyczny.

Poznaj trzy zasady, które mogą uchronić Cię przed ubytkami słuchu!

0
słuch

Jeżeli miałbyś wyobrazić sobie swoje życie bez słuchu, to jakby ono wyglądało? Wielu z nas na pewno hipotetycznie odpowiedziałoby na to pytanie, jednak co w sytuacji, jakby rzeczywiście możliwość odbierania dźwięków nagle znikła? Duża część z nas w tym przypadku nawet nie dopuszcza do siebie myśli, że kiedykolwiek mogłoby się tak stać. Nikt z nas nie ma jakichkolwiek wątpliwości, że jest to jeden z najważniejszych zmysłów jakie posiadamy. Wykorzystujemy go w praktycznie każdej sytuacji, która nas spotyka. Rozmowa ze znajomymi, komunikowanie się w miejscu pracy czy słuchanie muzyki to tylko ułamek okoliczności, w których nasz aparat słuchu okazuje się nieoceniony. Bez dwóch zdań wpływa na nasze relacje międzyludzkie, spędzanie czasu wolnego, ale również na nasze bezpieczeństwo. To dzięki niemu możemy usłyszeć zbliżający się samochód, tramwaj czy karetkę. Niemożliwym jest oszacowanie ile „na oko” dźwięków dociera do nas każdego dnia. Natomiast, badania pokazują, że coraz więcej osób boryka się z ubytkami słuchu. Nie są to jedynie osoby starsze, ale również młode osoby. Poznaj trzy, ważne zasady, które mogą uchronić Cię przed inwestycją w aparaty słuchowe.

Największy wróg

Bodźce dźwiękowe otaczają nas z każdej strony i nie jest możliwym całkowite wyeliminowanie ich z naszego życia. Wiele z nich pełni niebagatelną rolę, dzięki czemu mamy szansę normalnie funkcjonować. Natomiast są również bodźce, które nie działają na naszą korzyść. W wewnętrznej i środkowej części ucha zlokalizowane są delikatne nerwy, które z łatwością możemy uszkodzić. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy systematycznie i długo przebywamy w hałasie. To właśnie on stanowi największe zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego aparatu słuchu. Analizując przeprowadzone badania, wyniki jednoznacznie wskazują, że dźwięki powyżej 85 dB są niezwykle niebezpieczne. A jak odnieść to do rzeczywistości? Muzyka, którą puszczamy z naszego smartfonu, to mniej więcej 112 db, natomiast rockowy koncert to aż 120. Zbyt długie przebywanie w takich warunkach, skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Zastosuj regułę 60/60

Czym właściwie jest reguła 60/60? To jedna z najbardziej powszechnych, ale również najprostszych do zastosowania zasad, której celem jest ochrona słuchu. W praktyce chodzi o to, żeby, na przykład, podczas odtwarzania muzyki czy filmów, głośność nie przekroczyła 60 procent najwyższego poziomu na danym urządzeniu. Nazywana jest ona „bezpieczną intensywnością”, która nie naraża i nie nadwyręża struktur znajdujących się w uchu. Natomiast drugie „60” odnosi się do odtwarzania dźwięku na słuchawkach. Nie powinniśmy korzystać z tej formy dłużej niż 60 minut dziennie. W sytuacji, gdy jesteśmy do tego przyzwyczajeni, może być to z początku trudne, jednak bez wątpienia warto włożyć w to wysiłek i zaufać specjalistom. Pamiętajmy, że jeśli o to nie zadbamy, musimy liczyć się z tym, że aparaty słuchowe zawitają u nas szybciej niż byśmy tego chcieli.

Zadbaj o przerwy

Kolejną zasadą, która ma na celu zapobiec ubytkom słuchu, jest zadbanie o odpowiednie przerwy. Dotyczy to osób, które nie mają innego wyjścia i muszą pracować w hałasie. Niestety istnieje pewna grupa zawodów, w których DNA wpisane są zbyt wysokie dźwięki. Możemy zaliczyć do nich między innymi nauczycieli, budowlańców czy pracowników fabryk. Z drugiej strony, nie pracując w takich miejscach, a mieszkając w większych miastach również rzadko spotkamy się ze spokojem i ciszą. Mowa tu szczególnie o lokalizacji przy ruchliwych ulicach, torach kolejowych czy lotniskach. Z uwagi na to, powinniśmy szukać jak najcichszych miejsc, w których nasz słuch będzie miał szansę odpocząć.

Usługi dentystyczne

0
Usługi dentystyczne

Do dentysty należy chodzić regularnie, żeby później nie mieć większych wydatków związanych z naprawą zębów. Zdarzają się jednak czasami takie sytuacje, że nie wystarczy zwykłe plombowanie i są potrzebne protezy zębowe Łódź ceny. W takim przypadku z całą pewnością musimy dysponować większą gotówki, ponieważ ceny implantów w Łodzi często są bardzo wysokie.

Zobacz też