Jak usunąć cellulit i wymodelować sylwetkę?

0
Jak usunąć cellulit i wymodelować sylwetkę

Cellulit jest problemem wielu kobiet. Zdrowa dieta, aktywny tryb życia nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. W walce o piękną skórę warto skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny estetycznej. Czym jest endermologia i co trzeba wiedzieć o zabiegu?

Nietolerancja laktozy – przyczyny i zdrowa dieta

0
laktoza

Nietolerancja laktozy to utrata zdolności organizmu do trawienia cukru mlecznego i jedna z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych. W rzeczywistości choroba ta objawia się brakiem specjalnego enzymu – laktazy, który jest syntetyzowany w jelicie cienkim. Najbardziej zauważalnym objawem nietolerancji laktozy są problemy z układem pokarmowym – przede wszystkim wzdęcia i biegunka po zjedzeniu określonych produktów. Laktoza znajduje się w produktach mlecznych, dlatego w niektórych przypadkach należy je całkowicie wyeliminować z diety. Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy?

Czym jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to rodzaj alergii pokarmowej wywołanej spożywaniem produktów mlecznych. Nietolerancja laktozy może być również wrodzona objawia się u małych dzieci) lub nabyta w wieku dorosłym (na przykład po infekcji bakteryjnej). Objawy nietolerancji laktozy to dyskomfort w żołądku (wzdęcia, silny ból, biegunka, wymioty), trądzik i wysypka skórna, w niektórych przypadkach bóle i zawroty głowy. Aby określić obecność choroby, zaleca się wykonanie specjalnego testu w przychodni. Zazwyczaj objawy nietolerancji laktozy pojawiają się około 30-45 minut po spożyciu pokarmów zawierających tę substancję, takich jak mleko czy ser. Same objawy mogą się różnić w zależności od ilości laktozy, ruchliwości przewodu pokarmowego i tak dalej. W niektórych przypadkach alergia na laktozę rozwija się u dorosłych w wyniku choroby bakteryjnej lub wirusowej. W takim przypadku występuje całkowita lub przejściowa nietolerancja na produkty mleczne. Zwykle flora jelitowa jest odpowiedzialna za przetwarzanie laktozy, ale infekcja żołądka może zakłócić ten proces, prowadząc do nietolerancji. W takim przypadku zaleca się ograniczenie spożycia mleka i produktów mlecznych przez 3-4 tygodnie i zaczekanie na regenerację tkanek żołądka – istnieje duża szansa, że ​​enzymy ponownie zaczną syntetyzować.

Co można jeść przy nietolerancji laktozy?

Czego nie jeść w przypadku nietolerancji laktozy: mleko, sery, jogurty, twarożek i śmietana, czekolada mleczna, lody, masło, majonez. Czasem laktozę można znaleźć również w takich produktach jak: chleb, makaron, ciastka i inne wypieki, margaryna, chipsy i inne przekąski, słodycze płatki śniadaniowe oraz kiełbasy i wyroby mięsne. Musimy również wspomnieć o produktach, w których na pewno nie znajdziemy laktozy, dlatego osoby z nietolerancją mogą je spożywać: mleko sojowe i migdałowe, warzywa, owoce, płatki owsiane, suszone owoce, ryby i owoce morza, mięso, przetwory i dżemy, jajka i produkty zbożowe. Aby mieć pewność, że nasz jadłospis jest zdrowy i nie zawiera laktozy, możemy zdecydować się na catering dietetyczny Częstochowa.

Soki w diecie odchudzającej – na jakie produkty warto stawiać?

0
Soki w diecie odchudzającej

Diet odchudzających jest całe mnóstwo. To, co je łączy, to przede wszystkim konieczność trzymania się ściśle określonych zasad. Odchudzanie wymaga samozaparcia, motywacji i cierpliwości. Nie obejdzie się bez zmiany nawyków żywieniowych, ale na stałe. Przydadzą się także ćwiczenia fizyczne, aby zadbać o ciało od zewnątrz, poprawić kondycję, a ponadto szybciej dotrzeć do celu.

Diety odchudzające wyróżniają się ograniczeniem liczby kalorii spożywanych każdego dnia oraz rezygnacją z części produktów spożywczych. Jak w te zasady wpisują się soki? Czy można i czy warto je pić, a jeśli tak, to które wybierać?

Woda to podstawa

Organizm w dużej mierze składa się z wody. To właśnie ona jest niezbędna podczas odchudzania, niezależnie od wybranej diety redukcyjnej. Codziennie powinniśmy wypijać około 1,5 l wody mineralnej niegazowanej, przy czym ilość ta zwiększa się wprost proporcjonalnie do rodzaju i objętości podejmowanych treningów.

Poza wodą można stawiać na herbaty ziołowe. Należy natomiast wykluczyć słodkie i gazowane napoje. To one dostarczają mnóstwa zbędnych kalorii, za to żadnych wartościowych składników. Sporo wątpliwości pojawia się także wtedy, gdy osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami pytają o włączenie soków do diety. Jak to wygląda?

Soki owoce, warzywne i nie tylko

Na rynku znajdujemy soki, nektary i napoje. Ostatnie dwa rodzaje kuszą, bo najczęściej są to egzotyczne smaki, ciekawe połączenia, która gaszą nasze pragnienie i zaspokajają chęć napicia się czegoś innego niż woda i zioła. Niestety, zarówno nektary, jak i napoje zawierają w swoim składzie niewiele z owoców czy warzyw, za to sporo cukru bądź słodzików, dodatkowo substancje konserwujące, aromaty i barwniki. W naszych szklankach pojawia się zatem kolorowy i smaczny płyn, który z wartościami ma niewiele wspólnego, za to dostarcza zbędnych kalorii.

Co z sokami owocowymi i warzywnymi? Można na nie stawiać będąc na diecie odchudzającej, ale z rozsądkiem. Przede wszystkim wybierając tylko soki 100%, w których składzie nie ma żadnych dodatkowych substancji. Takie soki mogą czasami zastąpić którąś z porcji warzyw i owoców, zalecanych do spożywania każdego dnia.

Polecaną alternatywą albo uzupełnieniem diet redukcyjnych są soki nabywane w sklepach ze zdrową żywnością, np. sok z aloesu dostępny w NajlepszyAloes.pl. W nim bowiem znajdujemy mnóstwo witamin, minerałów, fitozwiązków czy antyoksydantów. Substancji, które są niezbędne organizmowi, a przy okazji wspomagają walkę z nadprogramowymi kilogramami.

Skład i pochodzenie

Decydując się na włączenie w swój jadłospis soków, warto zorientować się, które będą najlepsze w diecie odchudzającej. Warzywa, owoce, zioła, ekstrakty z roślin – każde z nich oferuje inne właściwości, odmienny zestaw witamin, minerałów i innych związków. Poza tym, że niektóre składniki obecne w naturalnych produktach sprzyjają walce z nadwagą i otyłością, dodatkowo mogą dostarczyć cennych substancji organizmowi.

Zwracając uwagę na skład, pochodzenie, certyfikaty i pozostałe oznaczenia na opakowaniach wybieranych soków, można być pewnym, że ich znalezienie się w menu redukcyjnym, przyniesie oczekiwane korzyści.

Uzależnienie to choroba, którą powinien zająć się profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień

0
Uzależnienie

Chociaż mogłoby się wydać, że ośrodek leczenia uzależnień i sposób jego funkcjonowania nie pozostaje aktualnie dla nikogo tajemnicą, osoby, które same mierzą się z destrukcyjnym nałogiem, wciąż często nie wiedzą, gdzie i jak mogą poszukiwać dla siebie pomocy. Niepewność budzą już same terminy takie jak przerwanie ciągu, detoks, czy całkowite porzucenie nałogu, z których każdy oznacza coś delikatnie odmiennego. Na czym polega droga, która prowadzi do wygrania z uzależnieniem i jak różni się ona zależnie od przyjmowanych substancji?

Przerwanie ciągu, detoks i wyjście z nałogu

Nie wszyscy wiedzą, że detoks, który może trwać nawet i kilka dni, nie jest jeszcze całkowitym porzuceniem uzależnienia. Taki czas z pewnością jest zbyt krótki, aby zrobić tak duży krok. Kiedy mowa o przerwaniu ciągu, nikt nie ma wątpliwości, co kryje pod sobą ten termin, jednak warto wiedzieć, że niektóre osoby uzależnione nie są w stanie samodzielnie odstawić zażywanych środków. Jeśli więc ośrodek leczenia uzależnień przyjmowałby wyłącznie osoby trzeźwe, które same rozpoczęły swoją drogę do porzucenia nałogu, wiele ludzi szczególnie potrzebujących pomocy nigdy by jej nie dostało. Ośrodek leczenie uzależnień może więc pomóc człowiekowi przerwać ciąg, przejść bezpiecznie przez detoks, czyli po prostu oczyszczanie organizmu, aż ostatecznie całkowicie porzucić destrukcyjny nałóg. Wystarczy zwykła chęć zmiany swojego życia, aby móc zgłosić się do takiego miejsca.

Pierwsze dni lub tygodnie spędzone w ośrodku leczenia uzależnień, o którym więcej przeczytać można pod adresem https://medjol.pl, spędza się zwykle na wzmożonej uwadze na fizyczny stan pacjenta. Na samym początku tej drogi ważny jest wyczerpujący wywiad medyczny i szczegółowe badania tak jak i nawodnienie organizmu i dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników czy witamin. Gdy fizycznie pacjent czuje się lepiej i jego zdrowiu już nic nie zagraża, przychodzi czas na długotrwałą terapię i wsparcie psychologiczne, które będzie w stanie zmienić utarte dotąd schematy zachowań w człowieku i jednocześnie porzucić uzależnienie.

Alkohol, narkotyki i leki – czym różni się terapia zależnie od zażywanych środków?

Na szczególną uwagę zasługuje sposób leczenia uzależnienia, które dotyczy leków. Gdy mowa o alkoholu lub narkotykach, samo oczyszczanie organizmu pacjenta nie trwa zwykle zbyt długo. Jest to najczęściej pierwsze kilka dni spędzonych w placówce, które poprzedzają znacznie dłuższą pracę nad własnym zdrowiem psychicznym. Uzależnienie od leków jest jednak delikatnie inne pod tym kątem, że przerwanie ciągu musi zostać tu zastąpione stopniowym zmniejszaniem zażywanej dawki, przez co detoks trwać może nawet kilka miesięcy.

Organizm osoby, która regularnie zażywa silnie działające środki farmaceutyczne, z czasem przyzwyczaja się do ich wpływu i uczy się, jak funkcjonować przy ich obecności. W sytuacji, w której zupełnie nagle środek taki przestał być dostarczany do organizmu, zdrowie, a nawet życie uzależnionej osoby może być poważnie zagrożone. Ponieważ w takiej sytuacji bezpieczeństwo jest zawsze bezsprzecznie najważniejsze, całą terapię prowadzi się wolniej. Osoba uzależniona od przyjmowanych leków już na początku leczenia powinna udzielić wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania lekarza po to, aby mógł on dobrze ocenić stan jej zdrowia. Zanim rozplanuje się terapię dla takiej osoby, wykonuje się także serię badań, dzięki którym można mieć pewność, że żadne podejmowane działanie nie zagraża zdrowiu pacjenta. Później przez całe tygodnie lub nawet miesiące, pacjent przyjmuje coraz to bardziej zmniejszane dawki leków, aby jego organizm mógł stopniowo odzwyczajać się od ich działania i zaczął funkcjonować prawidłowo.

Jaka twardość szczoteczki do zębów będzie najlepsza?

0
szczoteczki do zębów

Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Zdrowy i piękny uśmiech jest nie tylko wizytówką każdego człowieka, ale również wpływa na nasze samopoczucie. Powinniśmy więc każdego dnia dbać o stan naszego uzębienia poprzez jego odpowiednie szczotkowanie. Ale jak wybrać dobrą szczoteczkę wśród wielu modeli dostępnych w sklepach i aptekach? Dowiedz się, jakie modele są dostępne na rynku i jaka twardość szczoteczki do zębów będzie dla Ciebie najlepsza.

Jakie są rodzaje szczoteczek do zębów?

Zacznijmy od tego, że aktualnie w sprzedaży dostępne są różne rodzaje szczoteczek do mycia zębów. Wciąż największą popularnością cieszą się szczoteczki manualne, ponieważ są bardzo tanie i łatwo dostępne. Różnią się wielkością i kształtem główki, szyjką, a także rączką, dzięki czemu łatwo można je dostosować do swojego wieku. Kilka lat temu popularność zyskały szczoteczki elektryczne, jednak teraz wiele osób rezygnuje z ich użytkowania na rzecz bardziej nowoczesnych szczoteczek sonicznych.  Oprócz tego w sprzedaży dostępne są szczoteczki specjalistyczne, które dzielą się dodatkowo na szczoteczki międzyzębowe, jednopęczkowe, ortodontyczne, pooperacyjne, a także szczoteczki do implantów.

rodzaje szczoteczek do zębów

Wiele osób zastanawia się, z czego wytworzone jest włosie szczoteczki do zębów. Od momentu powstania szczoteczki stosowano w niej włosie naturalne, pochodzące od różnych zwierząt. Jednak z biegiem czasu stwierdzono, że nie do końca spełnia swoje zadanie. Nie dość, że bywało szorstkie i często wypadało z uchwytu, to jeszcze często stawało się siedliskiem bakterii. Z tego względu naturalne włosie zastąpiono włosiem syntetycznym, które wykorzystywane jest również we współczesnych szczoteczkach. Należy jednak pamiętać, że to właśnie od średnicy i ilości włosia będzie zależała twardość szczoteczek.

Jaka twardość szczoteczki do zębów będzie odpowiednia?

Decydując się na zakup szczoteczki manualnej, do wyboru będziemy mieć cztery stopnie twardości włosia:

 • Twarde (hard) – średnica włosia wynosi od 0,25 do 0,35 mm. Szczoteczka twarda ma ostro zakończone włosie, dzięki czemu doskonale usuwa osad i dokładnie myje zęby. Może jednak podrażniać dziąsła przy mocnym szczotkowaniu, dlatego polecana jest dla osób o zdrowych i niewrażliwych dziąsłach. Jej zakup powinni rozważyć również palacze, a także osoby, które spożywają duże ilości kawy.
 • Średnie (medium) – o średnicy włosia 0,20-0,25 mm. Szczoteczka średnia jest uniwersalna i sprawdzi się w większości przypadków.
 • Miękkie (soft) – średnica wynosi 0,18-0,20 mm. Szczoteczka miękka będzie najlepszym wyborem dla osób, które mają odsłonięte szyjki zębowe i nadwrażliwe, skłonne do krwawienia dziąsła.
 • Specjalistyczne – o średnicy poniżej 0,12 mm. Takich szczoteczek powinny używać osoby po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, ze stanami zapalnymi dziąseł, a także z implantami i protezami. Stosowanie szczoteczki specjalistycznej zaleca się również w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.

Jeśli nie wiemy, jaka twardość szczoteczki do zębów będzie dla nas najlepsza, powinniśmy poprosić o pomoc swojego stomatologa. Pamiętajmy również, że bezpieczniejszym wyborem będzie szczoteczka średnia niż twarda, ponieważ dokładnie myje zęby, a przy tym nie uszkadza dziąseł.

twardość szczoteczki

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Coraz więcej osób decyduje się zastąpić szczoteczkę manualną, modelem elektrycznym lub sonicznym. Jest to jak najbardziej uzasadniony wybór, ponieważ szczoteczki elektryczne wykonują znacznie więcej obrotów, co z kolei przekłada się większą dokładność czyszczenia zębów. Ze względu na technologię i rodzaj wykonywanych ruchów, szczoteczki elektryczne możemy podzielić na: obrotowe (rotacyjne), obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne), szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe. Niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na końcówkę szczoteczki, częstotliwość wykonywanych ruchów, a także czas pracy na baterii. Choć szczoteczki elektryczne są znacznie droższe niż manualne, będą nam służyć przez lata – wystarczy co kilka miesięcy wymieniać końcówkę szczoteczki.

Więcej informacji: maxelektro.pl

Zabieg artroskopii stawu barkowego – poradnik pacjenta

0
Zabieg artroskopii stawu barkowego

Problemy z barkami są jednymi z najczęstszych przypadłości ortopedycznych. Przy tak skomplikowanym połączeniu stawów, kości, mięśni oraz ścięgien nie trudno o dolegliwości. W razie stanów zapalnych, uszkodzeń czy zwyrodnień często konieczny jest zabieg artroskopii stawu barkowego. Wyjaśniamy na czym polega ta procedura, jak się do niej przygotować oraz jak wygląda rekonwalescencja!

Zabieg artroskopii stawu barkowego – jak przebiega?

Artroskopia stawu barkowego polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie urządzenia rejestrującego obraz. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. W ten sposób da się zbadać przyczyny dolegliwości i zaplanować dalsze leczenie. Podczas procedury lekarz może też np. ustabilizować bark, usunąć tkanki objęte stanem zapalnym czy zwolnić ucisk na strukturach nerwowych.

Po zakończeniu zabiegu nakładane są szwy i opatrunek, a ramię zostaje umieszczone w ortezie. Pacjenci zwykle mogą wrócić do domu już następnego dnia. Następnie muszą stosować się do zaleceń i rozpocząć rehabilitację. Więcej informacji o artroskopii można znaleźć pod adresem: https://www.kliniki.pl/artroskopia-diagnostyczna-stawu-barkowego/.

Jak wyglądają przygotowania do zabiegu artroskopii stawu barkowego?

Zabieg artroskopii stawu barkowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Pacjent musi odbyć szczepienie przeciw WZW typu B. Konieczne są także podstawowe badania diagnostyczne, m.in. morfologia krwi, analiza moczu, pomiar stężenia glukozy, EKG czy zdjęcie rentgenowskie. Pacjenci cierpiący na inne choroby muszą bezwzględnie poinformować o nich lekarza. Na wizytę można umówić się bez wychodzenia z domu. O rezerwowaniu terminów online można przeczytać na stronie: https://www.gorzow24.pl/news/1/z-miasta/2019-08-13/masz-dosc-stania-w-kolejkach-sprawdz-jak-umowic-sie-na-wizyte-przez-internet-6583.html.

Zalecenia po zabiegu artroskopii stawu barkowego

Zabieg artroskopii stawu barkowego nie jest zbyt inwazyjny, ale należy po nim stosować się do określonych zaleceń. Pacjent musi przyjmować przepisane leki oraz regularnie zmieniać opatrunki. Powinien też stawiać się na wizytach kontrolnych. Jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy (np. gorączka, silny ból, wysięk), konieczna jest interwencja lekarza.

Po artroskopii barku pacjent nie może dopuścić do kontaktu rany z wodą. Jest też zobowiązany do odciążania ręki, dlatego nie powinien prowadzić samochodu, korzystać z komunikacji miejskiej czy zajmować się pracą fizyczną. Powrót do sprawności zajmuje 1-6 miesięcy. Szwy zdejmuje się po dwóch tygodniach. Następnie wymagana jest rehabilitacja.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

Do stomatologa w Poznaniu

0
Do stomatologa w Poznaniu

Z jednej strony wciąż pokutuje przekonanie, że Polacy boją się dentysty i nie dbają o zęby. Jednak z drugiej rośnie świadomość, jak istotną sprawą są zdrowe zęby. A jeśli dodatkowo będą one proste i ładne, odbije się to pozytywnie na wizerunku danej osoby. Dlatego coraz większa grupa ludzi szuka dzisiaj dobrych gabinetów, czy wręcz całych przychodni stomatologicznych, aby móc dbać o zęby na odpowiednim poziomie.

Jak dobrać fryzurę damską do kształtu twarzy?

0
Jak dobrać fryzurę damską do kształtu twarzy

Dobór fryzury do kształtu twarzy nie jest prostym zadaniem. Nie zawsze fryzura, która dobrze wygląda na zdjęciu, będzie pasować do Twojej urody. Jeśli masz problem z dobraniem fryzury idealnej dla Twojej twarzy, to przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik. Dowiesz się z niego jaka fryzura pasuje do twarzy owalnej, trójkątnej, kwadratowej, prostokątnej i okrągłej. Te informacje z pewnością pomogą Ci podjąć decyzję odnośnie Twojej nowej stylizacji.

Jaka fryzura pasuje do owalnej twarzy?

Owalna twarz jest uznawana za najbardziej uniwersalną. Oznacza to, że dobór fryzury jest w tym przypadku najłatwiejszy. Jeśli masz owalną twarz, to będziesz świetnie wyglądać zarówno w krótkich, jak i długich włosach. Możesz także pozwolić sobie na grzywkę. W przypadku owalnej twarzy powinnaś jedynie unikać rozproszonych włosów i przedziałka pośrodku głowy.

Jaka fryzura pasuje do trójkątnej twarzy?

Cechy charakterystyczne trójkątnej twarzy to przede wszystkim wąska broda i wysokie czoło. Przy takim zestawieniu powinnaś unikać krótkich cięć, które podkreślają szpiczastą brodę. Twoja fryzura musi nieco poszerzać dolną część twarzy. Powinnaś unikać zbyt bujnych włosów na czubku głowy. Dużo lepszym pomysłem będzie ich wycieniowanie. Kobiety o trójkątnej twarzy najlepiej wyglądają w klasycznym bobie lub z krótką grzywką. Ciekawym pomysłem mogą być także cieniowane włosy z przedziałkiem na boku lub upięcie do góry z opadającymi pasemkami.

Jaka fryzura pasuje do kwadratowej twarzy?

Kwadratowa twarz to przede wszystkim wystające kości policzkowe, szeroka szczęka, niskie czoło oraz pionowa linia skroni, podbródka i policzków. Przy tym kształcie twarzy powinnaś wybierać cięcia, które podniosą górę i przysłonią policzki. Najlepiej, jeśli minimalna długość włosów sięga linii żuchwy. Ciekawym pomysłem dla kwadratowej twarzy może być fryzura z dłuższym tyłem lub cięcia warstwowe i strzyżenia z pazurkami. Skutecznie maskują one wydatne kości policzkowe. W przypadku kwadratowej twarzy zalecane jest także cieniowanie końcówek i robienie przedziałka na boku.

Jaka fryzura pasuje do prostokątnej twarzy?

Prostokątna twarz jest zazwyczaj długa i szczupła. Kobiety o prostokątnej twarzy mają wysokie czoło, wydłużoną brodę, kanciasty podbródek oraz pionową linię skroni, policzków i podbródka. Jeśli Twoja twarz jest prostokątna, to powinnaś wybierać fryzury, które złagodzą ostre rysy. Unikaj fryzur bez grzywki, koków na czubku głowy, a także długich, prostych włosów. Postaw na fale, loki, krótkie fryzury z grzywką okalającą twarz, warstwowe cięcia oraz fryzury półdługie.

Jaka fryzura pasuje do okrągłej twarzy?

W przypadku okrągłej twarzy powinnaś wybierać fryzury, które wysmuklą jej owal. Na pewno musisz unikać krótkich cięć. Minimalna długość włosów powinna sięgać do linii żuchwy. Warto także postawić na mocne cieniowanie włosów. Efekt wyszczuplenia twarzy możesz uzyskać, zwiększając objętość na górze i puszczając pasy włosów na policzki. Kobiety o okrągłej twarzy powinny wybierać tzw. pazurki, a także delikatne fale, podwinięte końcówki oraz upięcia do góry.

Jeśli nadal nie wiesz, w jakiej fryzurze będziesz wyglądać idealnie, to powinnaś odwiedzić jeden z salonów Jean Louis David. Salony fryzjerskie JLD znajdują się w wielu miastach na terenie całego kraju. Ich listę znajdziesz na stronie https://jld.pl.

Podolog, jako specjalista od stóp

0
Podolog

Podolog jest osobą specjalizującą się w diagnozie i leczeniu zmian skórnych, jak również płytki paznokciowej na stopach (w niektórych przypadkach także na dłoniach). W Polsce profesja ta nie podlega jednak pod kategorię medyczną, a pod dział kosmetologii, jednak pomimo tego, w roku 2015 wpisany został do rejestru zawodów paramedycznych.

Podologia to nauka o kończynach dolnych

Podologia, zgodnie z definicją, jest dziedziną medycyny, obejmującą diagnozę i proces leczenia wszelkich chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Operacje wykonywane w ramach tej dziedziny mają różnoraki charakter i wymagają posiadania wiedzy z zakresu m.in. diabetologii, dermatologii, chirurgii oraz opatrywania ran. Lista wykonywanych zabiegów w ramach Dolnośląskiego Centrum Zdrowej Stopy znajduje się na stronie www.wroclaw-podolog.pl. Osoby praktykujące tę profesję, bardzo często zajmują się profilaktyką oraz leczeniem sportowców, narażonych na kontuzje dolnych kończyn.

Czym jest zabieg podologicznym?

Podolog w ramach swoich obowiązków wykonuje szereg zabiegów, mających na celu usunięcie danych schorzeń bądź profilaktyczne zabezpieczenie stóp przed przyszłymi chorobami. Usługi takie jak usuwanie odcisków i modzeli, rekonstrukcja paznokcia, usuwanie brodawek wirusowych czy plastyka opuszczka to część z zabiegów wykonywanych przez podologów we Wrocławiu. Ponad to, pacjentom proponowane są specjalistyczne wkładki ortopedyczne, jak również inne badania oferowane w ramach diagnozy stóp, m.in. badanie mykologiczne, bakteriologiczne czy histopadologiczne.

Leczone schorzenia w gabinecie podologicznym

Z usług oferowanych przez tego specjalistę, korzystają najczęściej pacjenci dotknięci chorobami układu ruchowego, skóry oraz cukrzycą. Ponad to, zajmuje się on również leczeniem osób zmagających się ze schorzeniami takimi jak:

 • wrastające paznokcie
 • odciski
 • nagniotki
 • infekcje grzybicze
 • infekcje wirusowe
 • infekcje bakteryjne
 • brodawki wirusowe
 • odklejanie się płytki paznokciowej

W przypadku zaobserwowania objawów jednej z ww. chorób, należy natychmiast udać się do odpowiedniego specjalisty, który profesjonalnym podejściem zdiagnozuje przyczynę choroby i w poprawny sposób przeprowadzi proces leczenia. Warto w takim przypadku umówić się na wizytę w serwisie wroclaw-podolog.pl.

Jak wygląda profesjonalne badanie?

Badanie podologiczne wykonywane przez specjalistę, opiera się na zebraniu możliwie największej ilości informacji o trybie życia prowadzonym przez pacjenta oraz przebytych kontuzjach. Wywiad bardzo często jest wystarczającym sposobem do postawienia diagnozy. Po wstępnej rozmowie, wykonywane jest badanie tzw. podobaroskopem, ukazujące rozmieszczenie ciężaru ciała na każdą stopę oraz ukazującą miejsce środka ciężkości. Specjalista dopasowuje przeprowadzane obserwacje pod kątem przypadłości, z którą przychodzi do niego pacjent, co pozwala na skuteczne wykrycie przyczyny danego schorzenia, w celu jej szybkiej neutralizacji. Podolog oferuje profesjonalną pomoc również w zakresie profilaktycznym, aby zapobiec powstaniu wszelakich dolegliwości.

Trycholog – kim jest?

0
Trycholog

Trychologia to dziedzina, która od niedawna budzi szerokie zainteresowanie. Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Trycholog – kim jest? Czego można się spodziewać podczas wizyty w jego gabinecie? Kiedy się udać do trychologa?

Co to jest trychologia? Kim jest trycholog?

Trychologia to dziedzina medycyny, której obszarem zainteresowania są schorzenia skóry głowy i włosy. Trycholog to specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Podczas wizyty w gabinecie, trycholog analizuje stan skóry głowy, mieszków, cebulek oraz włosów — na tej podstawie może określić przyczyny wypadania włosów, zdiagnozować schorzenia, zalecić indywidualne sposoby pielęgnacji oraz leczenia.

Jakimi schorzeniami zajmuje się trycholog?

Choroby najczęściej rozpoznawane przez trychologów to: łysienie androgenowe, plackowate bądź bliznowaciejące, łuszczyca, grzybica, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry głowy. Trycholog może pomóc też w problemach z łupieżem.

Jakie badania przeprowadza trycholog?

Podczas pierwszej wizyty, trycholog bada skórę głowy, przeprowadza wywiad oraz jeśli jest to konieczne, zleca dalsze badania, które pomagają postawić prawidłową diagnozę. Do najczęściej wykonywanych badań należą: trichogram, czyli badanie cebulek włosów, trichoskopia, czyli cyfrowa analiza włosów, badania laboratoryjne na obecność i stężenie wybranych pierwiastków we krwi, test pociągania włosów oraz biopsja skóry głowy.

Kiedy się udać do trychologa?

Do trychologa należy się udać, gdy pojawią się zmiany w obrębie skóry głowy, takie jak uczucie ściągania i napięcia skóry, swędzenie, skupiska krostek bądź niepokojące wypryski, zaczerwienienie, suche płatki łupieżu lub oleista substancja pod paznokciami po przeczesaniu włosów.

Jedną z częstych przyczyn wizyty w gabinecie trychologa jest utrata włosów. Należy jednak pamiętać, że ich wypadanie jest naturalnym zjawiskiem. Człowiek traci dziennie około 50 – 100 włosów toteż kilka włosów na marynarce czy poduszce nie powinno budzić obaw. Niepokojącym objawem jest natężenie się ilości wypadający. Nadmierne wypadania włosów zdecydowanie należy skonsultować ze specjalistą. Przyczyn ich utraty może być wiele: od niewłaściwej diety i stresu, przez zaburzenia hormonalne po ciężkie choroby. Wypadania włosów nie należy lekceważyć, bo nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie estetyki i pięknego wyglądu. Utrata włosów może być to objaw różnych chorób. Niepokojącym symptomem jest odrastanie coraz krótszych, cieńszych i słabszych włosów – wówczas także warto odwiedzić trychologa.

Zobacz też