Do stomatologa w Poznaniu

0
Do stomatologa w Poznaniu

Z jednej strony wciąż pokutuje przekonanie, że Polacy boją się dentysty i nie dbają o zęby. Jednak z drugiej rośnie świadomość, jak istotną sprawą są zdrowe zęby. A jeśli dodatkowo będą one proste i ładne, odbije się to pozytywnie na wizerunku danej osoby. Dlatego coraz większa grupa ludzi szuka dzisiaj dobrych gabinetów, czy wręcz całych przychodni stomatologicznych, aby móc dbać o zęby na odpowiednim poziomie.

Jak dobrać fryzurę damską do kształtu twarzy?

0
Jak dobrać fryzurę damską do kształtu twarzy

Dobór fryzury do kształtu twarzy nie jest prostym zadaniem. Nie zawsze fryzura, która dobrze wygląda na zdjęciu, będzie pasować do Twojej urody. Jeśli masz problem z dobraniem fryzury idealnej dla Twojej twarzy, to przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik. Dowiesz się z niego jaka fryzura pasuje do twarzy owalnej, trójkątnej, kwadratowej, prostokątnej i okrągłej. Te informacje z pewnością pomogą Ci podjąć decyzję odnośnie Twojej nowej stylizacji.

Jaka fryzura pasuje do owalnej twarzy?

Owalna twarz jest uznawana za najbardziej uniwersalną. Oznacza to, że dobór fryzury jest w tym przypadku najłatwiejszy. Jeśli masz owalną twarz, to będziesz świetnie wyglądać zarówno w krótkich, jak i długich włosach. Możesz także pozwolić sobie na grzywkę. W przypadku owalnej twarzy powinnaś jedynie unikać rozproszonych włosów i przedziałka pośrodku głowy.

Jaka fryzura pasuje do trójkątnej twarzy?

Cechy charakterystyczne trójkątnej twarzy to przede wszystkim wąska broda i wysokie czoło. Przy takim zestawieniu powinnaś unikać krótkich cięć, które podkreślają szpiczastą brodę. Twoja fryzura musi nieco poszerzać dolną część twarzy. Powinnaś unikać zbyt bujnych włosów na czubku głowy. Dużo lepszym pomysłem będzie ich wycieniowanie. Kobiety o trójkątnej twarzy najlepiej wyglądają w klasycznym bobie lub z krótką grzywką. Ciekawym pomysłem mogą być także cieniowane włosy z przedziałkiem na boku lub upięcie do góry z opadającymi pasemkami.

Jaka fryzura pasuje do kwadratowej twarzy?

Kwadratowa twarz to przede wszystkim wystające kości policzkowe, szeroka szczęka, niskie czoło oraz pionowa linia skroni, podbródka i policzków. Przy tym kształcie twarzy powinnaś wybierać cięcia, które podniosą górę i przysłonią policzki. Najlepiej, jeśli minimalna długość włosów sięga linii żuchwy. Ciekawym pomysłem dla kwadratowej twarzy może być fryzura z dłuższym tyłem lub cięcia warstwowe i strzyżenia z pazurkami. Skutecznie maskują one wydatne kości policzkowe. W przypadku kwadratowej twarzy zalecane jest także cieniowanie końcówek i robienie przedziałka na boku.

Jaka fryzura pasuje do prostokątnej twarzy?

Prostokątna twarz jest zazwyczaj długa i szczupła. Kobiety o prostokątnej twarzy mają wysokie czoło, wydłużoną brodę, kanciasty podbródek oraz pionową linię skroni, policzków i podbródka. Jeśli Twoja twarz jest prostokątna, to powinnaś wybierać fryzury, które złagodzą ostre rysy. Unikaj fryzur bez grzywki, koków na czubku głowy, a także długich, prostych włosów. Postaw na fale, loki, krótkie fryzury z grzywką okalającą twarz, warstwowe cięcia oraz fryzury półdługie.

Jaka fryzura pasuje do okrągłej twarzy?

W przypadku okrągłej twarzy powinnaś wybierać fryzury, które wysmuklą jej owal. Na pewno musisz unikać krótkich cięć. Minimalna długość włosów powinna sięgać do linii żuchwy. Warto także postawić na mocne cieniowanie włosów. Efekt wyszczuplenia twarzy możesz uzyskać, zwiększając objętość na górze i puszczając pasy włosów na policzki. Kobiety o okrągłej twarzy powinny wybierać tzw. pazurki, a także delikatne fale, podwinięte końcówki oraz upięcia do góry.

Jeśli nadal nie wiesz, w jakiej fryzurze będziesz wyglądać idealnie, to powinnaś odwiedzić jeden z salonów Jean Louis David. Salony fryzjerskie JLD znajdują się w wielu miastach na terenie całego kraju. Ich listę znajdziesz na stronie https://jld.pl.

Podolog, jako specjalista od stóp

0
Podolog

Podolog jest osobą specjalizującą się w diagnozie i leczeniu zmian skórnych, jak również płytki paznokciowej na stopach (w niektórych przypadkach także na dłoniach). W Polsce profesja ta nie podlega jednak pod kategorię medyczną, a pod dział kosmetologii, jednak pomimo tego, w roku 2015 wpisany został do rejestru zawodów paramedycznych.

Podologia to nauka o kończynach dolnych

Podologia, zgodnie z definicją, jest dziedziną medycyny, obejmującą diagnozę i proces leczenia wszelkich chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Operacje wykonywane w ramach tej dziedziny mają różnoraki charakter i wymagają posiadania wiedzy z zakresu m.in. diabetologii, dermatologii, chirurgii oraz opatrywania ran. Lista wykonywanych zabiegów w ramach Dolnośląskiego Centrum Zdrowej Stopy znajduje się na stronie www.wroclaw-podolog.pl. Osoby praktykujące tę profesję, bardzo często zajmują się profilaktyką oraz leczeniem sportowców, narażonych na kontuzje dolnych kończyn.

Czym jest zabieg podologicznym?

Podolog w ramach swoich obowiązków wykonuje szereg zabiegów, mających na celu usunięcie danych schorzeń bądź profilaktyczne zabezpieczenie stóp przed przyszłymi chorobami. Usługi takie jak usuwanie odcisków i modzeli, rekonstrukcja paznokcia, usuwanie brodawek wirusowych czy plastyka opuszczka to część z zabiegów wykonywanych przez podologów we Wrocławiu. Ponad to, pacjentom proponowane są specjalistyczne wkładki ortopedyczne, jak również inne badania oferowane w ramach diagnozy stóp, m.in. badanie mykologiczne, bakteriologiczne czy histopadologiczne.

Leczone schorzenia w gabinecie podologicznym

Z usług oferowanych przez tego specjalistę, korzystają najczęściej pacjenci dotknięci chorobami układu ruchowego, skóry oraz cukrzycą. Ponad to, zajmuje się on również leczeniem osób zmagających się ze schorzeniami takimi jak:

 • wrastające paznokcie
 • odciski
 • nagniotki
 • infekcje grzybicze
 • infekcje wirusowe
 • infekcje bakteryjne
 • brodawki wirusowe
 • odklejanie się płytki paznokciowej

W przypadku zaobserwowania objawów jednej z ww. chorób, należy natychmiast udać się do odpowiedniego specjalisty, który profesjonalnym podejściem zdiagnozuje przyczynę choroby i w poprawny sposób przeprowadzi proces leczenia. Warto w takim przypadku umówić się na wizytę w serwisie wroclaw-podolog.pl.

Jak wygląda profesjonalne badanie?

Badanie podologiczne wykonywane przez specjalistę, opiera się na zebraniu możliwie największej ilości informacji o trybie życia prowadzonym przez pacjenta oraz przebytych kontuzjach. Wywiad bardzo często jest wystarczającym sposobem do postawienia diagnozy. Po wstępnej rozmowie, wykonywane jest badanie tzw. podobaroskopem, ukazujące rozmieszczenie ciężaru ciała na każdą stopę oraz ukazującą miejsce środka ciężkości. Specjalista dopasowuje przeprowadzane obserwacje pod kątem przypadłości, z którą przychodzi do niego pacjent, co pozwala na skuteczne wykrycie przyczyny danego schorzenia, w celu jej szybkiej neutralizacji. Podolog oferuje profesjonalną pomoc również w zakresie profilaktycznym, aby zapobiec powstaniu wszelakich dolegliwości.

Trycholog – kim jest?

0
Trycholog

Trychologia to dziedzina, która od niedawna budzi szerokie zainteresowanie. Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Trycholog – kim jest? Czego można się spodziewać podczas wizyty w jego gabinecie? Kiedy się udać do trychologa?

Co to jest trychologia? Kim jest trycholog?

Trychologia to dziedzina medycyny, której obszarem zainteresowania są schorzenia skóry głowy i włosy. Trycholog to specjalistą zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Podczas wizyty w gabinecie, trycholog analizuje stan skóry głowy, mieszków, cebulek oraz włosów — na tej podstawie może określić przyczyny wypadania włosów, zdiagnozować schorzenia, zalecić indywidualne sposoby pielęgnacji oraz leczenia.

Jakimi schorzeniami zajmuje się trycholog?

Choroby najczęściej rozpoznawane przez trychologów to: łysienie androgenowe, plackowate bądź bliznowaciejące, łuszczyca, grzybica, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry głowy. Trycholog może pomóc też w problemach z łupieżem.

Jakie badania przeprowadza trycholog?

Podczas pierwszej wizyty, trycholog bada skórę głowy, przeprowadza wywiad oraz jeśli jest to konieczne, zleca dalsze badania, które pomagają postawić prawidłową diagnozę. Do najczęściej wykonywanych badań należą: trichogram, czyli badanie cebulek włosów, trichoskopia, czyli cyfrowa analiza włosów, badania laboratoryjne na obecność i stężenie wybranych pierwiastków we krwi, test pociągania włosów oraz biopsja skóry głowy.

Kiedy się udać do trychologa?

Do trychologa należy się udać, gdy pojawią się zmiany w obrębie skóry głowy, takie jak uczucie ściągania i napięcia skóry, swędzenie, skupiska krostek bądź niepokojące wypryski, zaczerwienienie, suche płatki łupieżu lub oleista substancja pod paznokciami po przeczesaniu włosów.

Jedną z częstych przyczyn wizyty w gabinecie trychologa jest utrata włosów. Należy jednak pamiętać, że ich wypadanie jest naturalnym zjawiskiem. Człowiek traci dziennie około 50 – 100 włosów toteż kilka włosów na marynarce czy poduszce nie powinno budzić obaw. Niepokojącym objawem jest natężenie się ilości wypadający. Nadmierne wypadania włosów zdecydowanie należy skonsultować ze specjalistą. Przyczyn ich utraty może być wiele: od niewłaściwej diety i stresu, przez zaburzenia hormonalne po ciężkie choroby. Wypadania włosów nie należy lekceważyć, bo nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie estetyki i pięknego wyglądu. Utrata włosów może być to objaw różnych chorób. Niepokojącym symptomem jest odrastanie coraz krótszych, cieńszych i słabszych włosów – wówczas także warto odwiedzić trychologa.

Wszystko, czego potrzebujesz do sprzątania – w jednym sklepie

0
produkty do sprzątania

Dbanie o czystość i higienę we własnym domu to sprawa priorytetowa. Najmodniejszy wystrój wnętrza na nic się nie przyda, gdy nie zadbamy o jego porządek. Niestety sprzątanie należy do czynności, które trzeba powtarzać. Jednak ma podstawową zaletę: szybko widać efekty. Obecnie większość z nas coraz bardziej szanuje swój czas. Niektórzy jednak nie mają świadomości, jak duży wpływ na efektywność i długość trwania porządków mają wykorzystane do tego celu środki i sprzęt do sprzątania. Profesjonalne produkty do sprzątania potrafią zdecydowanie przyspieszyć pracę, a efekt czystości utrzymuje się dłużej.

Gdzie kupić profesjonalne artykuły do sprzątania?

Osoby, które chociaż raz skorzystały z profesjonalnych środków sprzątających, już nigdy nie wracają do środków sprzedawanych w marketach i dyskontach. Sklep Higiena.NET posiada w swoim asortymencie produkty do utrzymania higieny pochodzące od najlepszych producentów, takich jak: Tork, Ecolab, Voight, Kimberly-Clark Professional, Vileda, Clinex czy Karen.

Produkty są przeznaczone do utrzymania w czystości wszystkich możliwych powierzchni. Nadają się do użytku domowego, jak i usługowego. Istotnym walorem oferowanych środków jest ich skuteczność oraz wydajność. W związku z czym, sprząta się szybciej i starczają na dłużej.

Jakie artykuły do sprzątania znajdują się w ofercie?

Oferta sklepu jest bardzo szeroka. Można się tu zaopatrzyć we wszystkie możliwe rodzaje produktów do sprzątania takie jak:

 • środki do ręcznego i maszynowego mycia podłóg oraz powierzchni ponadpodłogowych,
 • środki do czyszczenia gruntownego,
 • środki do czyszczenia sanitariatów,
 • środki do mycia mebli,
 • środki do zabezpieczenia posadzek,
 • artykuły piorące, takie jak: wybielacze, odplamiacze, płyny do płukania, 
 • środki do prania dywanów i tapicerki,
 • produkty do mycia szyb i luster,
 • środki do mycia stali nierdzewnej,
 • neutralizatory zapachu
 • chemia dla gastronomii, w tym: środki do zmywarek i mycia ręcznego, środki do mycia kawiarek, grilli i piekarników.

W asortymencie sklepu znajdują się zatem różnego rodzaju płyny, proszki, żele, mydła, mleczka, granulki. Środki te sprzedawane są w pojemnikach o różnych pojemnościach. Każdy może wybrać produkt dostosowany do swoich potrzeb. Dużą popularnością cieszą się także czyściwa w rolkach lub odcinkach. Czyściwa mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z celulozy, makulatury, włókniny.

W ostatnim czasie podczas sprzątania zaczęliśmy również zwracać większą uwagę na dezynfekcję. W ofercie sklepu Higiena.NET znajduje się szereg specjalistycznych produktów dezynfekujących narzędzia, powierzchnie i ręce.

Czy oferta sklepu obejmuje coś jeszcze?

W sklepie Higiena.NET oprócz chemii służącej do sprzątania, w sprzedaży są także wysokiej jakości sprzęt i akcesoria sprzątające, różnego rodzaju dozowniki (do mydła, płynów), serwetki, artykuły medyczne oraz artykuły BHP.

Warto przejrzeć stronę internetową sklepu i sprawdzić nowości na rynku produktów służących do sprzątania. Na rynku pojawiają się bowiem produkty, które nie tylko są skuteczne, ale stylowo wyglądają. Ogromnym ułatwieniem w codziennym sprzątaniu są między innymi nowoczesne mopy z wiadrem, różnego typu myjki, gąbki i ściereczki.

Sklep Higiena.NET przygotował także atrakcyjną ofertę sprzętu do sprzątania, który przydaje się w restauracjach, hotelach, szpitalach, szkołach, urzędach, sklepach. Są to maszyny do sprzątania na mokro, na sucho, urządzenia piorące, szorowarki, polerki, a także wózki do sprzątania.

Prywatna opieka medyczna – czy warto ją wykupić? Jakie centrum medyczne wybrać?

0
Prywatna opieka medyczna

Polski system opieki medycznej bazuje na publicznej ochronie zdrowia. Zespól osób i instytucji ma za zadanie zapewnienie, zgodnie z artykułem 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, opieki zdrowotnej ludności Polski. System opieki zdrowotnej działa w oparciu o model ubezpieczeniowy. Obywatele mają zapewniony ustawowo, równy dostęp do świadczeń zdrowotnych niezależnie od sytuacji materialnej. System oparty o ubezpieczenia zdrowotne działa lepiej lub gorzej w prawie wszystkich państwach. W naszym kraju świadczenia zdrowotne są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia z naszych składek ubezpieczeniowych. Wydolność tego systemu jest nie najlepsza a oczekiwanie na bezpłatne świadczenie często jest zbyt długie. Wielu pacjentów szuka pomocy w Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej dysponujących wykwalifikowaną kadrą, nowoczesnym sprzętem i krótkimi terminami.

Prywatna opieka medyczna jak to działa?

Społeczeństwo nasze starzeje się, wzrasta długość życia, rośnie liczba Polaków z problemami zdrowotnymi, wzrasta też ilość chorób cywilizacyjnych związanych ze zmianą trybu życia. Państwowa służba zdrowia jest niedofinansowana i nie jest w stanie zapewnić wystarczającej liczby świadczeń medycznych. Rynek nie znosi próżni. Jak we wszystkich innych krajach, taki w Polsce powstały korzystając z tradycji prywatnych praktyk lekarskich, placówki świadczące kompleksowe usługi medyczne. Powstała nowa forma świadczenia usług medycznych oparta o prywatny kapitał. Placówki te są bardziej wydaje organizacyjnie, zatrudniają najlepszy personel medyczny, wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt i oferują różnorodność świadczonych usług zdrowotnych. Co najważniejsze terminy oczekiwania na konsultacje u specjalisty są zdecydowanie krótsze niż w placówkach NFZ.

Jakie wsparcie oferuje prywatna opieka medyczna?

Prywatny rynek ubezpieczeń zdrowotnych jest znaczącym odciążeniem dla przeciążonego systemu publicznego i przejmuje na siebie część ryzyka związanego z ubezpieczeniem. Ze względu na wygodny dostęp do usług specjalistycznych i krótkie terminy oczekiwania na wizytę korzysta z niego coraz więcej Polaków a roczne przyrosty indywidualnie ubezpieczonych są znaczące. Ceny miesięcznych pakietów usług medycznych zależą od wielu czynników i zakresu ubezpieczenia, wieku pacjenta itd. Prywatne pakiety ubezpieczeniowe zapewniają opiekę medyczna na terenie całego kraju. Renomowane centra medyczne jak na przykład Scanmed S.A. oferują pacjentom pakiety zawierające dostęp do określonej liczby wybranych konsultacji specjalistycznych w okresie 6 miesięcy lub w ciągu roku. Pakiet obowiązuje w wybranym centrum medycznym i dodatkowo powiązane z nim są rabaty na badania laboratoryjne. Oferta jest dostępna też w formie karty podarunkowej.

Jakie centrum medyczne wybrać?

W wyborze pakietu prywatnych usług medycznych należy kierować się ilością i dostępnością oferowanych świadczeń, czasem oczekiwania na konsultacje, kwalifikacjami zatrudnionego personelu medycznego, wyposażeniem placówki w nowoczesny sprzęt medyczny, rodzajem i ceną oferowanych pakietów usług. Renomowane placówki (np. z Grupy Scanmed ) w wielu miastach kraju z pewnością spełnią wszystkie wyżej wymienione wymagania i pozwolą lepiej zadbać o własne zdrowie.

Olej z wiesiołka – przyjaciel kobiet w każdym wieku

0
Olej z wiesiołka

Kobiety już od wieku dziewczęcego zmagają się z różnego rodzaju bólami. W zasadzie każdy etap rozwoju kobiecego ciała niesie za sobą ból o różnym rodzaju oraz nasileniu. Rozpoczynając od pierwszej miesiączki, poprzez urodzenie dzieci, menopauzę. Do tego dochodzą dolegliwości związane z innymi chorobami ogólnonarządowymi i dermatologicznymi. Jednak na wiele z tych problemów można zaradzić właściwym odżywianiem. Bez względu na wiek kobiety zaleca się stosowanie oleju z wiesiołka.

Olej z wiesiołka a bóle menstruacyjne

Wielu kobietom podczas comiesięcznej menstruacji towarzyszą większe lub mniejsze bóle menstruacyjne. Przyjmowanie dużej ilości środków przeciwbólowych, w danym momencie przynosi ulgę, ale w dłuższym okresie bardzo negatywnie wpływa na żołądek. Dlatego warto wprowadzić do diety olej z wiesiołka. Regularne jego przyjmowanie łagodzi ból w podbrzuszu oraz zmniejsza bolesne napięcie piersi.

Skuteczność oleju wiesiołka wynika z zawartego w nim kwasu gamma-linolenowego (GLA). Kwas ten nie powstaje samodzielnie w naszym organizmie i musi być suplementowany. Udowodniono, że bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na kobiecy układ hormonalny, ale oddziałuje również na nastrój i samopoczucie.

Menopauza a olej z wiesiołka

Dojrzałe kobiety borykają się natomiast z objawami menopauzy. Systematyczne przyjmowanie oleju z wiesiołka pozwala pozbyć się niechcianych dolegliwości. To remedium na zwiększoną potliwość oraz uderzenia gorąca.

Kwas GLA obniża także prawdopodobieństwo zachorowania na częste w tym wieku choroby układu rozrodczego oraz raka piersi. Obecność kwasu w organizmie jest szczególnie cenna w przypadku nawracających torbieli w piersiach.

Olej z wiesiołka na problemy skórne

Wszyscy wiemy, jak ważny w kobiecym życiu jest wygląd. Zadbane włosy i skóra to nasza najlepsza wizytówka. W tej kwestii olej z wiesiołka tłoczony na zimno również ma wiele do zaoferowania.

Zbawienny wpływ na skórę mają zawarte w oleju witamina A, cynk, selen, magnez i wapń. Olej działa na skórę nawilżająco (bez względu czy jest sucha, czy tłusta), zmiękczająco i odżywczo. Poza tym wspomaga pozbycie się trądziku i regeneruje uszkodzone komórki.

Olej z wiesiołka to również dobry przyjaciel włosów oraz paznokci. Może być stosowany jako odżywka do włosów oraz odżywka na skórki wokół paznokci.

Inne zastosowania oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka tłoczony na zimno posiada dużą ilość Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. W związku z tym jego spożywanie może uchronić nas przed chorobami jelitowymi, sercowo-krwionośnymi, miażdżycą, cukrzycą.

Spożywanie oleju z wiesiołka przynosi również pozytywne efekty w leczeniu stanów zapalnych. Niewiele osób ma świadomość dobroczynnego wpływu oleju wiesiołka na nasz układ nerwowy i leczenie stanów depresyjnych.

W jaki sposób przyjmować olej z wiesiołka?

Przyjmowanie oleju wiesiołka jest bardzo proste. Wystarczy 1 lub 2 łyżeczki oleju dziennie. Można go spożyć bezpośrednio z łyżeczki lub dodawać do jogurtu, owsianki, surówek lub świeżo wyciśniętych soków owocowych i warzywnych. Istotne jednak aby przyjmować go na zimno. Obróbka cieplna bardzo negatywnie wpływa na jego właściwości lecznicze.

W przypadku olejów tłoczonych na zimno bardzo istotne jest źródło ich pochodzenia. Producent powinien zagwarantować polskie pochodzenie ziarna oraz tłoczenie oleju na bieżąco. Sprawdzonym dostawcą olejów tłoczonych na zimno jest olejarnia Oleoteka. Oprócz oleju z wiesiołka na życzenie klienta przygotowuje również olej z czarnuszki, konopi, lniany i rydzowy.

Wybierasz się do Japonii? Konieczne sprawdź listę najlepszy atrakcji!

0
Japonia

Japonia słynąca z niepowtarzalnej kultury i wielowiekowej historii, imponujących rozwiązań technologicznych, fenomenalnej kuchni oraz rozmaitych i kuszących atrakcji turystycznych od wielu lat była preferowanym kierunkiem turystycznym. Ostatnie lata przyniosły jeszcze większą popularyzację kraju, kojarzonego z samurajami i kwitnącymi wiśniami, który zdobył uznanie, również wśród polskich turystów. Przed wycieczką do tego pięknego kraju, warto poświęcić chwilę, aby zapoznać się z najbardziej rekomendowanymi atrakcjami.

 

Zamek Himeji

Forteca obronna, ulokowana w centralnej części miasta Himeji, od 1993 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek wzniesiony na wzgórzach Himeyama i Sagiyama, znany jest z przemyślanych fortyfikacji, wzmocnień, pułapek i labiryntów. Twierdza liczy 21 bram i 4 wieże, na terenie kompleksu znajdują się również 3 fosy oraz 997 otworów strzelniczych, ponadto mury konstrukcji, w określonych miejscach sięgają powyżej 25 metrów. Historia zamku sięga 1333 r., początkowo został wzniesiony jako fort, za jego budowę odpowiadał Norimura Akamatsu. Twierdza została dwukrotnie przebudowana, pierw w 1581 r. z inicjatywy Hideyoshiego Toyotomi, następnej przebudowy podjął się Terumasa Ikeda. Ostateczna forma zamku pozostaje niezmienna od zakończenia drugiej przebudowy w 1618 r. Do dyspozycji zwiedzający, został oddany również ogród Koko-En, powstały z okazji setnych urodzin miasta.

 

Tokyo Skytree

Tokijska konstrukcja sięga 634 metrów, co czyni ją najwyższą wieżą na świecie oraz drugą najwyższą budowlą  na świecie. Tokyo Skytree jest częstą destynacją osób wizytujących stolicę Japonii, bowiem umożliwia turystom podziwianie panoramy Tokio oraz jest obiektem, w pełni przystosowanym turystycznie. Liczne kondygnacje budowli, zawierają rozmaite wystawy, a na jej terenie, znaleźć można Bar, restaurację oraz sklepy z pamiątkami.

Sensō-ji

Najpopularniejsza, a zarazem najstarsza buddyjska świątynia w stolicy Japonii. Według legendy jej początek miał miejsce w 628 r., natomiast zakończenie budowli pierwszej świątyni, datowane jest na 645 r. Znaczenie świątyni rosło szczególnie w okresie Kamakura. Budowla stanowi miejsce kultu bogini Kannon oraz lokalizację rozmaitych świąt, festiwali i uroczystości.

Fudżi

Czynny wulkan, najwyższy szczyt Japonii, obiekt dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz święte miejsce dla wyznawców szintoizmu. Widoczna z Tokio, góra Fudżi leży na wyspie Honsiu, na jej terenie podziwiać można m.in. Wodospad Shiraito, pięć jezior Fudżi oraz las mieszany Aokigahara. Turyści odwiedzający wulkan mają możliwość skorzystania z kilku tras turystycznych oraz licznych schronisk, ponadto na samym szczycie, znajduje się obserwatorium meteorologiczne. Fudżi jako miejsce kultu, wzbogacone zostało trzema bramami torii oraz dwoma chramami.

Zamek Inuyama

Historia zamku sięga 1440 r., lokację konstrukcji wyznaczył Nobuyasu Oda, stryj jednego z „trzech zjednoczycieli państwa”, Ody Nobunagi. Fortyfikacja początkowo była we władaniu rodziny Oda, a następnie rodziny Naruse, zamek skonfiskowano w okresie Meiji. Trzęsienie ziemi w 1891 r., zniszczyło obiekt, który już cztery lata później, został zwrócony rodowi Naruse, pod warunkiem odbudowy i zadbania o fortyfikację. Twierdza od 2004 r. pozostaje własnością miasta Inuyama i uważana jest za naczelną atrakcją regionu Chūbu.

Arashiyama

Bambusowy zagajnik, notorycznie kusi turystów majestatycznym widokiem i sposobnością do podziwiania kilkudziesięciu gatunków bambusa. Sceneria sprzyja kontemplacji, toteż stanowi częstą destynację turystów, poszukujących kontaktu z naturą i niezakłóconego relaksu. Arashiyama znajduje się w zachodnim dystrykcie Tokio, nieopodal Togetsukyō, 155-metrowego mostu nad rzeką Hozu.

Muzeum Narodowe w Tokio

Japońskie muzeum założone w 1872 r., posiada liczne dzieła sztuki i obiekty archeologiczne. Muzeum cieszy się wyjątkową popularnością, za sprawą dziesiątek tysięcy eksponatów, spośród których, liczne posiadają status skarbów narodowych oraz znaczących wartości kulturowych. Warto zaznaczyć, iż obiekty wystawowe, mimo widocznej koncentracji na kulturze Japonii, odnoszą się również do obszaru całej Azji. Kompleks najstarszego i największego japońskiego muzeum, składa się z pięciu budynków:

 • Honkan – zawiera eksponaty sztuki japońskiej
 • Tōyōkan – prezentuje dzieła sztuki i obiekty archeologiczne z terenów Azji
 • Heiseikan – ulokowano tam galerię archeologii japońskiej, natomiast budynek służy również jako miejsce wystaw specjalnych
 • Hyōkeikan – prezentuje styl zachodni w architekturze japońskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Meiji.
 • Hōryū-ji Hōmotsukan – eksponaty stanowią skarby Hōryū-ji, świątyni buddyjskiej na liście UNESCO, znajdującej się w mieście Ikaruga.

Informacje dostępne w muzeum, dostępne są w wielu językach, natomiast podobnie jak w przypadku znakomitej większości atrakcji, turyści nie uświadczą tutaj języka polskiego. Wycieczki z przewodnikiem za granice, okazują się rozsądną alternatywą, aby w pełni wykorzystać wizytę w kraju kwitnącej wiśni.

Kinkaku-ji

Złoty Pawilon w Kioto, figurujący na liście UNESCO, powstał w 1397 r., z woli Yoshimitsu Ashikagiego, ówczesnego shoguna. Początkowym przeznaczeniem budowli, było stanowienie emerytalnej willi dla władcy, natomiast po jego śmierci, konstrukcja miała zostać przekształcona w buddyjską świątynię, powiązaną z nurtem zen. Zabytek  był wielokrotnie odbudowywany, obecna konstrukcja została sfinalizowana w 1955 r. Cechą charakterystyczną świątyni jest zróżnicowany styl architektoniczny oraz ozdabiające zewnętrzne ściany, płatki złota.

Dodatkowe atrakcje

Japonia to nie tylko zabytki, parki natury czy bogate w eksponaty muzea, kraj kwitnącej wiśni oferuje swoim gościom, również mnogie, drobne atrakcje.

Podróż shinkansenem

Shinkansen, czyli japońska sieć linii kolejowych, przeznaczona dla kolei dużych prędkości. Prędkość maksymalna pociągów, wynosi 320 km/h, natomiast w przypadku pociągów, wykorzystujących zjawisko lewitacji magnetycznej, światowym rekordzistą pozostaje japoński MLX01, który osiągnął prędkość 603 km/h. Podróż shinkansenem to nie tylko niesamowita atrakcja i sposobność do podziwiania krajobrazów, ale ogromna oszczędność czasu.

Onsen

Japońskie kąpieliska, zbudowane na gorących źródłach to świetne miejsca dla wszystkich, którzy poszukują spokoju i odpoczynku. Onseny słyną przede wszystkim ze swoich właściwości relaksacyjnych, ale warto także  wspomnieć o właściwościach leczniczych, które wynikają z wykorzystania wody, bogatej w minerały. W Japonii jest prawie 30 000 gorących źródeł i niemalże 3000 kurortów, więc okazja do zakosztowania relaksu, może trafić się na każdym kroku.

Salony pachinko

Pachinko to japońska gra hazardowa, której zasady przypominają dobrze znany pinball, natomiast niemalże całkowicie pozbawiona elementu zręcznościowego. Wysoce ceniona przez Japończyków gra, stanowi dla nich formę relaksu i ucieczki od codziennych problemów. Mimo restrykcyjnego prawa dotyczącego hazardu, salony są ogólnodostępne. Wizyta w lokalu, wypełnionym światłami o różnych kolorach, dźwiękiem emitowanym przez maszyny i odgłosem metalowych kulek to ciekawe i egzotyczne doświadczenie.

Cukier w produktach spożywczych – jak jest oznaczany?

0
cukier
fot. pexels.com

Cukier jest nie tylko w ciastkach, czekoladzie i innych słodyczach. Cukier jest praktycznie w większości produktach spożywczych, jakie znajdziesz na półce sklepowej. Dowiedz się, jakimi nazwami producenci zastępują powszechnie znany cukier, aby na pierwszy rzut oka wydawał się to produkt zdrowy i wartościowy!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/sadzonka-i-inne-symbole-na-opakowaniach/ 

Cała prawda o cukrze!

Na wielu produktach rzeczywiście jest jasno napisane, że zawierają one cukier. Natomiast niestety nadal wielu producentów na artykułach spożywczych nie pisze wprost, że produkt zawiera cukier. Przykładem mogą być płatki śniadaniowe, na których opakowaniu znajdziesz etykietę, że nie zawierają one cukru. Zajrzysz do listy składników i rzeczywiście nie znajdziesz tam cukru. Niestety nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Producenci bardzo często nazywają cukier różnymi nazwami, takimi, że na pierwszy rzut oka produkt wydaje się jakby go nie zawierał, a ma go bardzo dużo – to tzw. cukier ukryty. 

Zamiana ,,cukru’’ na inne nazwy wynika też stąd, że w danym produkcie cukier może stanowić określoną ilość, jako źródło energii. A stosując różne nazwy cukru i inne odmiany można przeskoczyć to prawo i produkować produkty, które zawierają więcej tego cukru niż dopuszczona maksymalna ilość.

Inne nazwy na cukier

Odmienne określenia na tę samą substancję, czyli cukier można pogrupować w 3 kategorie. Są to kolejno:

 • glukoza, sacharoza, cukier inwertowany, syrop glukozowo-fruktozowy, fruktoza;
 • cukier trzcinowy, cukier brązowy, syrop kukurydziany, syrop ryżowy, słodzik kukurydziany, syrop z agawy, melasa;
 • dekstroza, koncentrat soków owocowych, krystaliczna fruktoza, organiczny odparowany sok z trzciny cukrowej.

Sam przyznasz, że niektóre określenia brzmią całkiem niewinnie, a nawet zdrowo. To np. organiczny odparowany sok z trzciny cukrowej, cukier brązowy czy też koncentrat soków owocowych. Niestety są to wszystko zamienniki niezdrowego cukru, słodzików.

Przeczytaj też: http://warsawovernight.pl/zwiedzamy-niemcy-sprawdz-co-zobaczyc/

Jak radzić sobie z bólem jelit

0
jelita

Ból jelit to bolesna dolegliwość, która uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Zazwyczaj ma charakter sporadyczny, zdarza się po spożyciu potraw, które nam nie służą lub w wyniku połączenia produktów, które nam nie służą. Jeśli ból jelit nęka nas często, regularnie mogą świadczyć o przewlekłej chorobie o różnym podłożu. 

Zobacz tez: https://www.zdrowie.info.pl/bol-jelit-moze-oznaczac/

Ból jelit spowodowany wzdęciami

Najczęstszą przyczyną bólu jelit jest spożycie silnie wzdymających produktów takich jak kapusta, papryka i warzywa strąkowe: bób, fasola, groch. Objawy te łagodzi nieco kminek dodany do wzdymających potraw. Można również zażyć suplementy wspierające prawidłową perystaltykę jelit. Ból jelit spowodowany produktami wzdymającymi można złagodzić domowymi sposobami. Ulgę przyniesie herbatka poprawiająca trawienie i ciepłe niesłodkie napoje. Jeśli zioła nie pomogą można sięgnąć po preparaty apteczne. Najpopularniejszym lekiem na wzdęcia jest Espumisan. Można zażyć odpowiednią dawkę przed i po takim obciążającym posiłku. Jeśli nie zadziała w naszym przypadku, a ból będzie się nasilał trzeba sięgnąć po leki rozkurczowe, przeciwbólowe. Farmaceuta z pewnością poleci nam odpowiedni środek. 

Ból jelit spowodowany innymi chorobami

Drugą częstą przyczyną bólu jelit jest grypa jelitowa. Towarzyszą jej częste biegunki i wysoka temperatura. Grypa jelitowa wywoływana jest przez wirusy, dlatego jej leczenie ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów i ich skutków. Niezwykle ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Jeśli picie wywołuje nasilenie objawów, pijmy po łyżeczce wody co kilka minut. Grypa jelitowa mija zazwyczaj w ciągu pięciu dni. Z każdym dniem objawy łagodnieją. 

Ból jelit mogą też powodować inne poważniejsze choroby takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie uchyłków jelita grubego czy drażliwość jelit. Inną częstą przyczyną dyskomfortu ze strony jelit jest nietolerancja pokarmowa, a więc alergia na pewne rodzaje produktów. Najczęstszym alergenem wywołującym takie dolegliwości  jest laktoza. 

Przeczytaj też: http://www.derm-art.pl/o-czym-moga-swiadczyc-zawroty-glowy/

Zobacz też