Jakie kosmetyki na lato?

0
kosmetyki na lato

Latem, mimo przyjemnego słońca również powinniśmy chronić naszą skórę. Przyczyną są przede wszystkim promienie UV. Są one szczególnie szkodliwe biorąc pod uwagę, że z ich przyczyny skóra szybciej się starzeje, jest mniej elastyczna i odporna na upływ czasu. Dodatkowo należy pamiętać, że to właśnie przez promienie UV, możemy mieć problem z  nowotworem skóry. Podkategorii promieni UV jest bardzo wiele, jednak należy wiedzieć, że tymi najgroźniejszymi dla nas są dwa jego podstawowe szczepy, są to UVA i UVB. Jeśli mamy z tymi promieniami do czynienia w małych ilościach to nie jest to dla naszej skóry niebezpieczne. Jeśli natomiast do skóry promieniowanie ma większy dostęp to na pewno nie jest to dla nas korzystne. Dodaje nam to również optycznie dużo więcej lat niż naprawdę mamy. Dzieje się tak dlatego, że skóra traci elastyczność i następuje duże jej odwodnienie. To ma bardzo duży wpływ również na powstawanie zmarszczek.  Oba te promieniowania UV mogą do tego doprowadzić do nowotworów skóry, jednak to gorsze i silniejsze działanie ma UVB. Uważa się, że pod wpływem tego promieniowania wytwarza się zjawisko zwane stresem oksydacyjnym. Ten rodzaj  promieniowania spłyca naskórek, więc uszkadza głębsze warstwy. Warto więc zainwestować w odpowiednie kosmetyki na lato.

odpowiednie kosmetyki na lato - czyli jakie

Ochrona naszej skóry …

Najskuteczniejszą metodą chronienia naszej skóry przed takimi działaniami, jest korzystanie z kosmetyków zawierających tak zwane filtry słoneczne. Kosmetyki te zawierają tlenek cynku, dwutlenek tytanu i inne związki chemiczne. To właśnie one w sposób mechaniczny odbijają promieniowanie.  Obecnie do produkcji kosmetyków wykorzystuje się bardzo organiczne środki takie jak avobenzon i oksybenzon. Wybierając odpowiednie kosmetyki na lato powinniśmy przede wszystkim  zwrócić uwagę na odpowiedni filtr, ponieważ jego skład takiego jest to sprawa najważniejsza. Najlepsze są te, które w swoim składzie mają udowodnione, że wskaźnik SPF znajduje się pomiędzy 15 a 50. Dowodzą tego badania wykonywane przez fundacje związane z rakiem skóry, które wyjaśniają iż krem o wartości SPF15 chroni przed około 93% promieni UVB, a SPF30 przed 97%.  wskaźnik ten pokazuje w ile razy dłużej twoja skóra może zostać na słońcu i się nie zaczerwieni (SPF15= 15 razy dłużej; SPF30= 30 razy dłużej). Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę to żadne filtry nie zapewniają nam 100% pewności. Powinniśmy smarować się kremami z filtrem co dwie godziny.

Konsultacje ze specjalistą

Wybierając krem ochronny najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą. Na przykład dla osób z wrażliwą i alergiczną cerą, odpowiedni jest kosmetyk na lato, którego mechanizm opiera się na fizycznym odbijaniu światła. Natomiast dla tłustej cery lepszym kremem będzie ten z niższym poziomem SPF. Najlepsze są kremy do opalania z antyoksydantami, których działanie zapewni zwolnienie procesu starzenia się skóry.

Walcz z alergią we własnym domu

0

Walka z alergią to trudna przeprawa – musimy bowiem walczyć z czymś, czego nie możemy zobaczyć. Ten mikroskopijny przeciwnik jest niesamowicie trudny w kontrolowaniu, dlatego warto byłoby móc rozprawić się z nim chociażby we własnym domu. Na szczęście jest wiele przedmiotów dedykowanych alergikom, jak chociażby oczyszczanie powietrza dla alergika, które pozwalają osobom chorym poczuć się komfortowo we własnych czterech ścianach. Oczyszczacze powietrza filtrują je, usuwając nie tylko alergeny, ale także inne szkodliwe substancje, jak pleśń, grzyby, wirusy czy dym papierosowy. Dlatego tego typu urządzenie fantastycznie sprawdzi się w każdym mieszkaniu i podniesie komfort życia każdej osoby, nie tylko alergika. Na rynku dostępne są różne modele. Każdy z nich ma swoje mocne strony i sprawdzi się w trochę innych warunkach.

Jak działa oczyszczacz?

Oczyszczacz powietrza dla alergika to nie pierwszy lepszy gadżet, który niweluje nieprzyjemne zapachy, jak myślą niektórzy. To zaawansowane urządzenie, które za pomocą różnych filtrów i system jonizujących wyłapują z zasysanego do wnętrza urządzenia powietrza niebezpieczne elementy i usuwają je z niego. W ten sposób z powietrza znikają alergeny, a w mieszkaniu zachowujemy zdecydowanie lepszą higienę. Co więcej, oczyszczacz powietrza wprawia powietrze w pomieszczeniu w nieustanny ruch, dzięki czemu szkodliwe dla alergików cząsteczki nie zdążą osadzić się na elementach wyposażenia, wniknąć w obicia mebli, zasłony czy dywany. Oczyszczacze powietrza dla alergików wykorzystują różnego rodzaju filtry. Do najpopularniejszych należą: filtr HEPA,  wodny i węglowy. Do tego wiele urządzeń wyposażonych jest w jonizatory.

Rodzaje filtrów i inne udogodnienia

Filtry HEPA stosuje się w maszynach wysokiej jakości. Wykonane ze szkła spiekanego posiadają potrójną budowę, z czego jedna warstwa odpowiada zazwyczaj za usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Alergików interesować powinny przede wszystkim filtry H13 i lepsze, które rozprawiają się z ponad 90% wszystkich szkodliwych elementów. Oczyszczacze często wyposażone są także w filtry węglowe wykorzystujące węgiel aktywny. Ten rodzaj filtra rozbija przede wszystkim niezwykle malutkie cząsteczki, z którymi nie radzą sobie inne filtry. To najlepsza broń na walkę ze smogiem i dymem papierosowym. Jednakże zarówno filtry HEPA, jak i węglowe trzeba co jakiś czas wymieniać. Tego problemu nie mają oczyszczacze powietrza dla alergików z filtrem wodnym, które wykorzystują do oczyszczania powietrza kurtynę wodną. Tutaj koszt utrzymania urządzenia  zatrzymuje się na prądzie i niewielkiej ilości wody. Ten typ filtra radzi sobie z pyłkami i kurzem, ale nie będzie tak skuteczny w walce z roztoczami i grzybami, jak dwa poprzednie.

Dodatkowo wiele oczyszczaczy jest wyposażonych w jonizatory. Emitują one tak zwane jony ujemne, które rozbijają zarodniki grzybów i wirusów, zanim te zdążą się rozwinąć. Co ważne, jonizator nie działa jedynie wewnątrz urządzenia, ale wypuszcza jony do pomieszczenia, dzięki czemu działają one nawet wtedy, gdy oczyszczacz jest wyłączony.

Dermatoskopy – precyzja diagnostyki chorób skóry

0

Badania dermatologiczne skóry przeprowadza się głównie w celu skontrolowania zmian na skórze (np. pieprzyków), które mogłyby zamienić się w nowotwór złośliwy, czyli czerniaka. Z takiego badania powinien korzystać każdy przynajmniej raz w roku, ale szczególnie wrażliwi na wszelkie zmiany na skórze powinni być ci, którzy mają bardzo dużo pieprzyków. Przy sporej ilości łatwo przegapić jakąś niepokojącą zmianą. I dlatego właśnie do badania wykorzystuje się wyjątkowo zaawansowany sprzęt, jakim są dermatoskopy.

Czym jest dermatoskop?

To urządzenie, które służy do wykrywania zmian pigmentowych skóry. Starsze dermatoskopy działały w ten sposób, że trzeba było je przyłożyć bezpośrednio do skóry i wówczas można było obejrzeć obraz w powiększeniu. Obecna technologia umożliwia korzystanie z dermatoskopów bez dodatkowego kontaktu ze skórą pacjenta. Jest to znacznie bardziej higieniczna opcja, ponieważ nie trzeba dezynfekować sprzętu po każdym użyciu. Warto podpytywać lekarza o sprzęt – w wielu ośrodkach Narodowego Funduszu Zdrowia wciąż używa się starszych dermatoskopów, a szkoda. Te nowsze, na przykład takie jak dermatoskop delta 20 Plus, umożliwiają aż szesnastokrotne powiększenie danego fragmentu ciała, dzięki czemu badanie jest wyjątkowo precyzyjne. Co więcej, dermatoskop delta 20 Plus umożliwia oglądanie ewentualnej zmiany skórnej na dwa sposoby: jako obrazu immersyjnego (który generalnie jest rekomendowany dermatologom diagnostycznie) oraz w formie obrazu uzyskanego dzięki zastosowaniu filtru polaryzującego. Tego typu urządzenia cechuje przede wszystkim doskonała jakość obrazu i głębia ostrości, dzięki czemu lekarz może wykryć nawet najmniejsze niepokojące zmiany.

Dlaczego badanie znamion jest takie ważne?

Czerniak, czyli nowotwór złośliwy skóry stanowi około 7% wszystkich zachorowań na nowotwory i jednocześnie jest przyczyną aż 75% zgonów spowodowanych złośliwymi nowotworami skóry. Warto o tym pamiętać i nie lekceważyć badania znamion. Lekarzowi, dzięki użyciu najlepszych dermatoskopów zajmie to maksymalnie kilkanaście minut, a ty będziesz spokojny, wiedząc, że z twoją skórą jest wszystko w porządku. Nie lekceważ też zmian – nawet drobne powiększenie się pieprzyka czy zmiana jego kształtu powinna zostać zgłoszona lekarzowi. Profilaktyka jest bardzo ważna. Dermatoskopy gwarantują bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które można zrobić praktycznie każdemu, niezależnie od jego wieku i stanu zdrowia, a jednak wiele osób wciąż ignoruje tę możliwość i do dermatologa wybiera się dopiero wtedy, gdy zmiana naprawdę zaczyna wyglądać poważnie. Nie lekceważ tego – choć nie wszystkie zmiany na skórze muszą mieć złe rokowania, to jednak jeśli będzie tam coś niepokojącego i zmiana obejmie również węzły chłonne, to rokowania staną się wyjątkowo niekorzystne. Warto o tym pamiętać i regularnie odwiedzać dermatologa. Wskazane jest również dokładne oglądanie ciała w warunkach domowych, dzięki temu zauważysz, gdy na twojej skórze pojawi się jakieś niepokojące znamię.

Działania profilaktyczne

Badania to pierwszy i bardzo ważny sposób na profilaktykę. Drugim, nie mniej istotnym jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, dzięki którym zapobiegasz wystawianiu pieprzyków na nadmierną ekspozycję słoneczną. To ważne zwłaszcza u osób z wyjątkowo jasną skórą i niebieskimi oczami oraz u takich, u których występuje tendencja do tworzenia się piegów. Badani pokazują, że takie osoby są znacznie bardziej narażone na występowanie nowotworów złośliwych skóry niż inni. Należy koniecznie unikać poparzeń słonecznych oraz korzystania z solarium, ponieważ promieniowanie UVA również może niekorzystnie wpływać na tworzenie się zmian skórnych. Ponadto warto też zadbać o swój układ immunologiczny – im słabsza odporność, tym większa szansa na rozwój zmian nowotworowych. To ważne zwłaszcza u tych osób, które często przechodzą kuracje antybiotykiem – ich odporność jest wówczas poważnie zagrożona.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

Jak wzmocnić odporność na jesień?

0
dieta na jesień

Wzmocnienie organizmu?

Zobaczyć można, iż podczas jesieni, nasza wytrzymałość znacząco się obniża, czujemy się niezwykle zmęczeni oraz senni, a w takiej sytuacji, warto zastanowić się, co możemy stworzyć dla naszego organizmu, aby zdecydowanie wzmocnić naszą wytrzymałość, aby nie musieli zmagać się z rożnego typu kłopotliwymi chorobami, lub i innymi dolegliwościami.

Co na wzmocnienie organizmu?

• Warto wykorzystywać przeróżnego typu suplementy, jakie liczą na celu wzmocnienie odporności na jesień. Należy zdecydowanie systematycznie przyjmować rozmaite środki witaminowe, szczególnie jeśli się odchudzamy, czy mamy to zrobić. Warto wiedzieć, iż jesień nie sprzyja temu, aby wykorzystywać rozmaite rygorystyczne kuracji, jeśli podczas tej chwili roku, nie dostarczamy naszemu organizmowi innych witamin, to to łatwo może spotkać nas niezwykle dokuczliwa choroba. Istotne jest to, aby przyjmować środki zwierające echinaceę. Tajemnicą nie jest fakt, iż podczas jesieni niezwykle trudno jest odnaleźć świeże warzywa i owoce, często mimo tego, iż zdrowo się odżywiamy, to naszemu organizmowi brakuje witamin. W takim przypadku ważne jest to, aby od środka wzmocnić nasz organizm na jesień, a pomóc nam w tym potrafią, właśnie specjalistyczne suplementy kuracji. Ważne jest to, aby naszemu organizmowi dostarczać witaminę C, która odpowiada za uszczelnienie naczyń krwionośnych. W czasie jesieni, możemy zmagać się z innego typu chorobami mięśni i stawów. Jeśli dni zaczynają być krótsze, to po prostu nie chce nam się opuszczać naszych czterech kątów, co może mieć fatalny skutek dla naszych nóg. Suplementy kuracji zawierające kwas hialuronowy oraz kolagen usprawniają kondycję stawów. Zdecydowanie musimy zaopatrzyć się także w spirulinę i chloorellę. Suplementy kuracji z tymi algami morskimi mają mocne funkcjonowanie wzmacniające. Dzięki nim, pozbędziemy się uczucia osłabienia, które powoduje jesienne przesilenie. Także sprawiają one, iż nasz organizm oczyszcza się z toksyn.

jesienna dieta - co jeść by wzmocnić organizm na jesień
• Istotne jest toż, aby nasze posiłki były okraszone czosnkiem i cebulą. Chociażby, jeśli zostaną one ugotowane, to zostaną one swoje wartości antybakteryjne, dzięki czemu będą chroniły nasz organizm. Zdecydowanie należy pamiętać, również o kwasie tłuszczowym Omega-3, który odnajdziesz w morskich rybach, np. w tuńczyku. Kwas wzmaga produkcję białych krwinek oraz likwiduje szkodliwe bakterie.
• Która jest dieta, która wzmocni naszą wytrzymałość? Przede wszystkim, warto zrezygnować z jedzenia artykułów, które są wysoko przetworzone. Należy ograniczyć ilość spożywania chleba białego, białego ryżu, cukru, tłustych artykułów mlecznych, rafinowanych olejów, słonych przekąsek, alkoholu oraz kofeiny i wielkiej liczby słodyczy. Warto zastosować dietę, która nie ma za wielu kalorii, w jakiej wybierają się artykuły, takie jak kefiry oraz maślanki, morskie ryby, owoce morza, imbir, świeże czy gotowane warzywa, świeże owoce, artykuły pełnoziarniste. Niezwykle powszechnie jest tak, iż zmagamy się z nowymi chorobami, a to więc, iż nasza dieta jest nieodpowiednia. Podczas jesieni, zdecydowanie musimy zaopatrzyć nasz organizm w potrzebne witaminy i minerały, dzięki jakim nasz organizm walczy z nowymi chorobami.

Stewia – czym jest?

0
stewia

Stewia – naturalna substancja znacznie słodsza od cukru. Sprawdź, jakie są jej zalety i dlaczego robi taka karierę! Na świecie jest znana i stosowana od stuleci. W Polsce dopiero zaczyna robić karierę. Nic dziwnego! Stewia do niedawna nie była bowiem dopuszczona do stosowania w krajach Unii Europejskiej. Dopiero w 2011 roku została oficjalnie zarejestrowana jako dodatek do żywności. Od tego momentu cieszy się coraz większą popularnością. Reklamuje się ją jako idealny słodzik nawet kilkaset razy słodszy od cukru, który pomaga w walce z nadwagą.

Stewia – czym jest?

Stewia to słodzik ok. 300 razy słodszy od cukru, który dodatkowo nie ma kalorii. W związku z tym cieszy się ogromną popularnością, tym bardziej, że zapotrzebowanie na niskokaloryczne produkty wciąż wzrasta. Stewia (Stevia rebaudiana), określana też mianem zioła słodowego lub miodowego, w Ameryce Środkowej i Południowej jest znana od wieków jako środek słodzący. Za jej słodki smak odpowiedzialne są glikozydy stewiolowe – związki, które występują w liściach i łodygach stewii. Jedna łyżeczka sproszkowanych liści stewii odpowiada szklance cukru. Jednak mimo to nie jest kaloryczna i nie powoduje próchnicy.

Słodzik stewia właściwości dobrych ma wiele

Dlaczego stewia jest tak słodka?

Swoje właściwości stewia zawdzięcza glikozydom stewiozowym. Najwięcej tych substancji zawierają liście – są znacznie słodsze niż kwiaty. Stewiozydy w bardzo wysokich stężeniach są nawet kilkaset razy słodsze od cukru, mają intensywny, długo utrzymujący się w ustach smak, który nie wszystkim odpowiada. Ekstrakty stewii (szczególnie te spożywane w nadmiarze) mogą dlatego pozostawiać gorzki, lukrecjowy posmak.

Czy liście stewii są bezpieczne dla zdrowia?

W przeciwieństwie do sztucznych słodzików stewia jest w 100% naturalna i rozkłada się w organizmie. Zawarte w niej glikozydy są przekształcane w przewodzie pokarmowym do stewiolu, ten zaś nie gromadzi się w ciele tylko jest wydalany wraz z moczem. Dotychczasowe badania nie wykazały toksycznego wpływu na zdrowie ani liści, ani otrzymanych z nich wyciągów. Mimo to, dla glikozydów stewiozowych ustalono dzienną bezpieczną dawkę spożycia, która wynosi 4 mg na kilogram masy ciała na dobę.

Kto może stosować stewię, a kto nie powinien?

To idealny produkt dla osób „uzależnionych” od słodkiego smaku, szczególnie tych dbających o linię i cierpiących na cukrzycę. Słodzik nie ma kalorii, więc nie tuczy. Zmniejsza natomiast apetyt na potrawy tłuste i słodycze. Ponieważ nie zawiera cukru i ma niski indeks glikemiczny, nie podnosi poziomu glukozy i insuliny we krwi. Przeciwnie, zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę i może stymulować jej wytwarzanie. Niektóre badania dowodzą, że stewia może także regulować ciśnienie tętnicze krwi.

Gdzie kupić stewię i ile kosztuje?

W sklepach ze zdrową żywnością oraz w takich stoiskach w supermarketach można kupić stewię, jako słodzik (w tabletkach, płynie oraz proszku). Ceny zaczynają się od kilku złotych, także jak widać cena nie jest wysoka, a naprawdę stewia jest warta zakupu.

Jak pielęgnować problematyczną cerę?

0

Problemy z cerą dotyczą większości społeczeństwa. Z suchymi skórkami bądź nadmiernie przetłuszczającą się strefą T borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdarza się, że pielęgnacja nie daje żadnych efektów. Warto wtedy wypróbować sprawdzonych na rynku i polecanych przez wiele osób preparatów na przykład kosmetyków marki Vichy. Na jakie problemy mogą pomóc? Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja problematycznej cery?

Czym jest leukopenia?

0

Leukopenia to zazwyczaj bezobjawowe schorzenie układu krwionośnego, o którego obecności większość pacjentów dowiaduje się dopiero przy okazji wykonywania rutynowych badań krwi. Bardzo wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie, czym jest leukopenia? Jakie mogą być jej ewentualne symptomy? Co jest jej powodem? Na czym polega leczenie leukopenii?

5 posiłków dziennie – co jeść i czym się kierować?

0
5 posiłków dziennie

Dietetycy zwracają uwagę, że odpowiednia dieta jest niezbędnym elementem naszego codziennego życia. Nie tylko z uwagi na utrzymywanie prawidłowej wagi, ale także ze względu na dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Najczęściej mówi się o tym, aby zjadać 5 posiłków dziennie.

Jednak nie każdy ma na to czas, więc jak się za to zabrać?

Śniadanie

Bardzo często rano brakuje czasu na spokojne zjedzenie śniadania. Zwłaszcza, jeżeli mamy na głowie odprowadzenie dzieci do przedszkola, załatwienie ważnej sprawy po drodze do pracy lub gdy po prostu przestawimy budzik na parę minut później, niż powinniśmy. W efekcie albo całkowicie pomijamy pierwszy posiłek albo jemy coś na szybko, tylko po to, żeby zagłuszyć głód. Jednak śniadanie jest kluczowe. Z bardzo prostej przyczyny: dostarcza nam energii na cały dzień i pobudza organizm do pracy. Nie musi to być wcale coś wyszukanego i czasochłonnego. Unikaj słodkich śniadań i ciężkostrawnych. Powinno być pożywne, ale także i lekkie, ponieważ z pewnością nie chcesz odczuwać ciężkości przez kolejne godziny. Doskonale sprawdzi się musli z dodatkiem ulubionego owocu: lekko i zdrowo! Pamiętaj także o napoju – najlepiej o wodzie z cytryną.

Drugie śniadanie

Regularne odstępy między posiłkami pozwolą na ustabilizowanie się pracy twojego organizmu. Najcięższe wydaje się wyrobienie w sobie nawyku przestrzegania odpowiednich pór dnia, zwłaszcza, kiedy nie pozwala nam na to np. praca ze względu na jej charakter. Dlatego dobrze to zaplanuj, ponieważ później będzie tylko łatwiej.

pięć posiłków dziennie - jak skomponować

I tak, drugie śniadanie powinno być raczej lekkie, ale zaspokajające głód. Jak najbardziej może to być po prostu jabłko, banan i do tego np. jogurt naturalny. Bardzo dobrym wyjściem jest też sałatka z warzyw, którą możesz przygotować poprzedniego dnia i zabrać ze sobą.

Obiad

Zaleca się, aby obiad spożyć nie później, niż koło godziny 16. Doskonale jednak wiemy, że nie każdy wraca o tej godzinie z pracy, a obowiązki, które na nas czekają w domu także są czasochłonne. Dlatego równie dobrze możemy go potraktować jako pewnego rodzaju „lunch”. Ten, jeden z 5 posiłków dziennie powinien pokryć około 35% dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na energię, więc niech będzie raczej sycący i pożywny. Doskonałym wyjściem jest zupa, ale także dania z ryżu czy pełnoziarnistego makaronu. Po prostu przygotuj mniejszą porcję, niż zazwyczaj.

Podwieczorek

Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się wyciskany sok z owoców lub warzyw, a także lekkie sałatki z dodatkiem pieczywa. Unikaj jednak roślin strączkowych, ponieważ mogą wywołać wzdęcia, a podwieczorek powinien jednak być bardzo lekki.

Kolacja

Ostatni, z 5 posiłków dziennie powinniśmy zjeść na ok. 2-3 godziny przed snem. Kolacja raczej powinna być lekkim daniem, dlatego z powodzeniem możesz przygotować rybę, chude mięso i dodatki warzywne. To także pora, kiedy możesz usiąść do stołu razem z rodziną. Jeśli przekonasz bliskich do przestrzegania takich zasad, wzajemne wsparcie z pewnością wyjdzie wam na plus.

Regularność bywa jednak problematyczna; zwłaszcza, jeśli nasz tryb życia bywa różny. Dodatkowo zdarzają się nagłe sytuacje, których nie możemy zlekceważyć dla posiłku. Więc nie bądźmy dla siebie tacy surowi! Jeśli opuścisz drugie śniadanie, a na kolację zjecie zupę robioną na szybko – nic się nie stanie. Małymi kroczkami staraj się wprowadzać nawyk regularnych posiłków i pamiętaj o odstępach czasowych.

Batony proteinowe – czy warto kupować?

0
batony proteinowe

Batony proteinowe pełnią funkcję szybkiej przekąski o wysokiej wartości energetycznej oraz dużej zawartości białka i węglowodanów. Są stosowane przez sportowców i osoby na diecie redukującej masę ciała. Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zjeść coś szybko, a jednocześnie dostarczyć dużej ilości energii i składników odżywczych. Niestety, w składy batonów proteinowych wchodzą też substancje zwiększające ryzyko chorób oraz nadwagi i otyłości.

Co wchodzi w skład batonów?

W skład batonów proteinowych przeważnie wchodzi białko, które w zależności od rodzaju batona stanowi od 26 do 47% wartości energetycznej batona. Białko występuje w formie hydrolizatów białek serwatkowych, izolatów białek serwatkowych, białka sojowego, kazeiny, białka jaj czy L- glutaminy. Oprócz tego w batonach znajdują się cukry proste, tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, sztuczne barwniki, sztuczne substancje słodzące, konserwanty i środki wypełniające. Batony proteinowe są produktami bardzo modnymi w dzisiejszych czasach, a zarazem są reklamowane jako pożywne, spalające tkankę tłuszczową i zwiększają również masę mięśniową. Są określane jako bardzo pożywne, ponieważ dostarczają do organizmu wysokiej jakości białko i zaspokajają nasz głód. Składnikami batonów proteinowych są oczywiście tłuszcze nasycone i nienasycone. Batony te są doskonałą „przekąską” ponieważ dostarczają dużej ilości energii i składników odżywczych. Jest też niestety druga strona medalu, najczęstszym składnikiem batonów proteinowych jest białko, które przeważnie zajmuje od 26 do 47% wartości energetycznej batona. Białko to przeważnie jest złożone z hydrolizatów białek serwatkowych, izolatów białek serwatkowych, białka sojowego, kazeiny, białka jaj czy L- glutaminy. W skład batonów proteinowych wchodzą również cukry proste, tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, sztuczne barwniki, sztuczne substancje słodzące, konserwanty i środki wypełniające.

baton proteinowy czy warto kupić

Kto stosuje batony proteinowe?

Szczególna moda na batony proteinowe występuje wśród sportowców oraz osób odchudzających się. Zawartość białka, która jest w batonie powoduje utrzymanie masy mięśniowej w żądanej proporcji,a osoby uprawiające siłownię jedzą je ze względu na przyrost masy mięśniowej. Batony bardzo popularne są wśród ludzi uprawiających fitness oraz dbających o sylwetkę. Zawarte białko w batonach przyspiesza przemianę materii co w efekcie powoduje spadek masy ciała. Oczywiście spożywanie zbyt dużej ilości białka wpływa na organizm szkodliwie, powoduje zakwaszanie organizmu i może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek. Batony proteinowe nie są powszechnie uznawane za zdrową przekąskę,ponieważ występujące w nich składniki jak cukry i tłuszcze oczywiście mogą przyczynić się do powstania nadwagi,otyłości oraz chorób układu krążenia czy też nawet nowotworów. Na rynku występuje wiele rodzaj batonów proteinowych i często nie wiemy, jakie wybrać. Przy wyborze batonów należy zwracać uwagę na skład podany na opakowaniu produktu oraz zalecane jest wybieranie batonów o jak najmniejszej liczbie składników. Dobrze jest wybierać te batony, w których składnikiem jest wysokiej jakości białko (izolaty białek serwatkowych). Im mniej baton „naładowany „ tłuszczami, cukrami i białkiem niskiej jakości tym lepiej i zdrowiej dla nas!

Naturalne sposoby zwalczania zaparć

0

Coraz więcej osób prowadzi zdrowy tryb życia i świadomość dobrego traktowania swojego organizmu od środka stale zwiększa się. Jednak często zdarza się, że borykamy się z problemami zdrowotnymi ze strony układu pokarmowego. Jedną z nich są zaparcia. Kiedy towarzyszą nam zbyt często stają się bardzo męczące. Nie są zaliczane do chorób, jednak są oznaką, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak. Pojawiają się one gdy dostarczamy do naszego organizmu zbyt mało błonnika z pokarmem, gdy zbyt szybko spożywamy jedzenie, zbyt mało wody dostarczamy do organizmu, prowadzimy siedzący tryb życia i niekiedy przy spożywaniu niektórych leków.

Dobrym sposobem na uporanie się z tym problemem jest korzystanie z naturalnych surowców roślinnych. Najlepiej zacząć od tych łagodniejszych. Nie należy spożywać ich zbyt często, gdyż nasze jelita mogą się do nich przyzwyczaić i spowoduje do rozregulowanie pracy naszych jelit. Do łagodniejszych ziół o właściwościach przeczyszczających zaliczamy: babkę jajowatą, babkę płesznika, babkę piaskową i len.

Babka jajowata jest rośliną jednoroczną, która naturalnie występuje w południowej Azji. Badania potwierdziły skuteczność działania babki jajowatej w leczeniu zaparć i syndromie jelita wrażliwego, dzięki występowaniu polisacharydów. W efekcie czego osoby przyjmujące preparaty nasion babki jajowatej zwiększyły oddawanie stolców z dwu do ośmiu tygodniowo. Przy czym nie wystąpiły żadne skutki niepożądane.

Babka płesznik naturalnie występuje na terenach Morza Śródziemnego. Jej drogocenne liście zawierają śluz roślinny, która posiada mnóstwo polisacharydów. Dzięki czemu dają one dobre rezultaty w leczeniu zaparć.

Teraz czas na polską roślinę, która naturalnie występuje w naszym kraju. Mowa o babce piaskowej. Jej żółte nasiona wykorzystywane są do leczenia zaparć, ponieważ zawierają cenny ślub roślinny.
Dobrym sposobem są również nasiona lnu, których zastosowanie potwierdza nawet farmakologia oraz tradycja wywodząca się nawet z czasów starożytnych. Już wtedy znane było działanie nasion lnu.
Surowce roślinne o działaniu mocniejszym niż wyżej wymienione rośliny to: liście i owoce senesu, kora kruszyny, korzeń rzewienia. O ile wcześniejsze surowce były proste i bezpieczne w zażywaniu, o tyle z tymi trzeba bardzo uważać, ponieważ po ich zażyciu mogą wystąpić niepożądane efekty, takie jak skurcze żołądka, utrata elektrolitów. Osoby, które borykają się z niedrożnością jelit, stanami zapalnymi jelit, zapaleniem wyrostka robaczkowego, ciążą, karmieniem, hemoroidami nie powinny stosować kuracji z tych ziół.

Kruszyna pospolita zawiera glikozydy antranoidowe. Te substancje czynne działają przeczyszczająco na nasz organizm. Senes występuje naturalnie w Afryce, Chinach i Indiach. Owoce i liście senesu zawierają również glikozydy antranoidowe o działaniu przeczyszczającym. Taki sam skład substancji czynnych przeczyszczających zawiera rzewień lekarski i dłoniasty. Z tymi surowcami trzeba bardzo uważać i stosować precyzyjnie zgodnie ze wskazaniami.

Wiele chorób w naszym organizmie możemy wyleczyć naturalnymi sposobami. Jednak trzeba posiadać dużą wiedzę na ten temat, ponieważ niektóre zioła zażyte w niewłaściwy sposób mogą nam zaszkodzić.

uroda.info.pl

Zobacz też