Nietrzymanie moczu – wstydliwy problemu wielu pacjentów. Jak go rozpoznać?

0
Nietrzymanie moczu

Problem nietrzymania moczu występuje u wielu pacjentów bez względu na wiek- zauważyć jednak można, że mimo wszystko osoby starsze są bardziej narażone na tą przypadłość. Większość osób ukrywa ten problem i nie sięga po pomoc specjalisty. Fakt ten wynika przede wszystkim z dyskomfortu i wstydu. Pamiętać jednak należy, że wcześnie rozpoznane nietrzymanie moczu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia może poprawić komfort naszego życia. Jak więc rozpoznać problem nietrzymania moczu? Do jakiego specjalisty się udać? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Jak objawia się problem nietrzymania moczu?

Jak rozpoznać problem ? Najprościej rzecz ujmując podczas codziennego życia zauważyć można mimowolne oddawanie moczu, które w żaden sposób nie jest poparte naszą kontrolą. Istnieją różnorodne sytuacje, w których może do tego dochodzić: podczas kichania, kaszlu czy śmiechu, gdy ciśnienie w jamie brzusznej jest zwiększone, a powłoki brzuszne napięte. Do wypływu moczu może dochodzić również podczas wykonywania różnorodnych czynności fizycznych np. podczas biegania czy wykonywania pracy fizycznej. Najbardziej uciążliwy i wstydliwy problem jest wówczas, gdy do nietrzymania moczu dochodzi w czasie spoczynku, gdy nasze ciało i mięśnie nie są obciążone fizycznymi ćwiczeniami. Ten rodzaj jest najbardziej problematyczny. Często prowadzi do tak dużego poczucia dyskomfortu, że ludzie popadają w depresję, a nawet przestają wychodzić z domu. W tak zaawansowanym stadium świetnie sprawdzą się pieluchomajtki do nietrzymania moczu – zapewniają wysoki poziom dyskrecji. Są bardzo chłonne, dlatego sprawdzą się najlepiej w przypadku ciężkiego nietrzymania moczu.

Właściwa diagnostyka kluczem do sukcesu

W przypadku występowania problemu z trzymaniem moczu należy bezwzględnie i jak najszybciej udać się do lekarza- urologa lub ginekologa w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i postawienia diagnozy. Pierwszym podstawowym badaniem wykonywanym w celu diagnostyki jest ogólne badanie moczu- czasem nietrzymanie moczu spowodowane jest zakażeniem układu moczowego, dlatego od tego właśnie trzeba zacząć. Jeśli wyniki okażą się prawidłowe należy poszerzyć badania. Na kolejnym etapie wykonuje się zazwyczaj badanie USG jamy brzusznej, specjalistyczne badania ginekologiczne lub urologiczne, a także posiew moczu, by sprawdzić czy nie ma żadnej bakterii.

Mężczyźni czy kobiety? Kto jest najbardziej narażony?

Jak już wcześniej wspomniano problem ten może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Niemniej jednak statystyki pokazują, że znacznie częściej z problemem nietrzymania moczu borykają się kobiety. Szczególnie są one narażone na to po przebytych porodach, które dodatkowo osłabiają mięśnie dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie moczu. Dodatkowo nasilony problem pojawia się po menopauzie. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mają z tym problemu. Nic bardziej mylnego! Mężczyźni również tak jak kobiety cierpią przez nietrzymanie moczu. Objawy są praktycznie takie same, jednak panowie bardzo często borykają się również z problemem przerostu prostaty, który z kolei powoduje przerost mięśni pęcherza. Idealnym rozwiązaniem jest wkładka urologiczna dla mężczyzn, która poprawia komfort życia. Jej zadaniem jest przede wszystkim odpowiednia ochrona i zabezpieczenie przed uwolnieniem przykrego zapachu moczu. Działanie jest bardzo podobne jak w przypadku wkładek higienicznych.

Proktolog – czym konkretnie się zajmuje?

0
Proktolog

Proktolog to lekarz specjalista zajmujący się chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Sama proktologia to dziedzina medycyny skupiająca się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób tego odcinka, na który składają się jelito grube, odbytnica, kanał odbytu i odbyt. W tej końcówce układu trawiennego wchłaniają się woda, elektrolity, sole mineralne, alkohol, niektóre leki (np. paracetamol, nie bez powodu podawany w czopkach) oraz witaminy K, H oraz witaminy z grupy B. Prawidłowe funkcjonowanie tych narządów jest więc bardzo ważne dla ogólnego zdrowia organizmu.

Jakie choroby najczęściej dotykają końcowy odcinek przewodu pokarmowego? Proktolog zajmuje się schorzeniami takimi jak hemoroidy, nietrzymanie stolca, zakrzepica odbytu, ropień okołoodbytniczy, nowotwór jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wypadanie błony śluzowej kanału odbytu, szczelina odbytu, kłykciny kończyste, uchyłki jelita grubego, zajmie się też oczywiście nawracającymi zaparciami oraz biegunkami.

Objawy, które mogą symbolizować niektóre z tych chorób lub inne dolegliwości w obrębie układu pokarmowego i wydalniczego to ból jamy brzusznej, gazy i uczucie wzdęcia, nieregularne wypróżnienia powodujące ból, krew w stolcu, krwawienie z odbytu, świąd odbytu oraz wrzody w jego okolicy.

Proktolog może zbadać pacjenta różnymi metodami w celu postawienia dokładnej diagnozy. Rutynową czynnością na wizycie u tego lekarza jest badanie per rectum, czyli bezpośrednie zbadanie odbytnicy palcem, pozwalające na szybkie i dokładne obejrzenie wnętrza kanału odbytu. Może on też zdecydować się na anoskopię (badanie wziernikiem kanału odbytu i odbytnicy), rektoskopię (badanie wziernikiem końcowego odcinka jelita grubego), kolonoskopię (zbadanie całego jelita grubego kamerą – kolonoskopem), USG przezodbytnicze, wlew doodbytniczy, prześwietlenie RTG lub badanie na krew utajoną.

Chirurg proktolog może się również zająć takimi zabiegami jak usunięcie przepukliny oraz laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Przepuklina: zabieg i rodzaje

Przepuklina to patologiczny stan narządów jamy brzusznej lub ich fragmentów, występujący w momencie ich uwypuklenia, w wyniku którego powstają widoczne i wyczuwalne wybrzuszenia pod skórą. W przypadku przepukliny brzusznej operacja zawsze jest wskazana, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z przepukliną odprowadzalną (taką, przy której zawartość worka przepuklinowego wraca samoistnie do środka lub da się ją wepchnąć do jamy brzusznej), przepukliną nieodprowadzalną (taką, w której odprowadzenie zawartości worka przepuklinowego jest niemożliwe przez powstałe zrosty), uwięźniętą (taką, która może zaburzyć krążenia krwi, a jej zawartość przejąć pasaż jelitowy) czy też przepukliną zadzierzgniętą (przy której dochodzi do niedokrwienia, niedrożności narządu, zatrzymania gazów i stolca, a nawet do martwicy groźnej dla życia). Zabieg na przepuklinę polega na usunięciu jej zawartości lub odprowadzeniu jej do jamy brzusznej, nie gwarantuje on jednak tego, że przepuklina nie nawróci.

Usuwanie woreczka żółciowego – wskazania

Wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową jest wskazane przy schorzeniach takich jak kamica pęcherzyka żółciowego, ropniak lub wodniak pęcherzyka żółciowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, choroby nowotworowe oraz pęcherzyk żółciowy porcelanowy. Cholecystektomia laparoskopowa polega na usunięciu całego pęcherzyka żółciowego poprzez parę otworów utworzonych w jamie brzusznej. Chirurdzy używając wprowadzonych w ten sposób kamer i narzędzi odpreparowują pęcherzyk żółciowy od wątroby i wyciągają go przez jedno poszerzone cięcie. Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego ma wiele zalet: daje lepszy efekt estetyczny i pozostawia mniej zrostów w jamie brzusznej niż klasyczna otwarta operacja, pozwala na szybszy powrót do normalnego trybu życia i aktywności fizycznej i skutkuje mniejszymi dolegliwościami bólowymi po operacji. Skontaktuj się z odpowiednim lekarzem https://medicus.com.pl/ i dobierz odpowiednie leczenie dla siebie.

Jak poradzić sobie ze złamanym obojczykiem?

0
uraz obojczyka

Żadne ze złamań nie należy do przyjemności, jednakże w kilku przypadkach może ono być wyjątkowo dotkliwe. Tak jest, gdy uszkodzeniu ulegnie obojczyk, na co jest narażona właściwie każda grupa wiekowa. Złamanie to powstaje w wyniku upadku, co jest podstawą do stwierdzenia, że jest to najczęstsze złamanie występujące u dzieci. Nie wolno bagatelizować tego rodzaju uszkodzenia, więc zgłoszenie się do CM Gamma powinno być na pierwszym miejscu. Nieleczony uraz obojczyka może spowodować nieprzyjemne konsekwencje.

Jakie objawy daje złamany obojczyk?

Pęknięta kość obojczyka daje dosyć charakterystyczne objawy, jakimi są na przykład ból, opuchlizna i przede wszystkim zniekształcenie okolic obojczyka, który uległ uszkodzeniu. Powstaje też wtedy trudność w podnoszeniu ręki oraz ogólne ograniczenie ruchomości. Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia jest zdiagnozowanie problemu. Zazwyczaj unieruchamia się obojczyk i ramię na kilka tygodni, jeśli jednak nie daje to oczekiwanych rezultatów, lekarz może zadecydować o zoperowaniu obojczyka. Na ciężko złamany obojczyk operacja może się okazać jedyny rozsądnym i skutecznym wyjściem. Wykorzystuje się do tego często metodę artroskopową, która pozwala na mniejszą ingerencję w ciało i sprawne operowanie konkretnych miejsc w ciele pacjenta.

Czy warto decydować się na rehabilitację?

Po zgłoszeniu się do CM Gamma następuje szereg działań potrzebnych do zdiagnozowania problemu pacjenta. Po otrzymaniu konkretnych danych i po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem następuje eta leczenia i później, ewentualnie już, operacji. Jeśli nie zostanie podjęta również rehabilitacja, pacjent może nie odzyskać sprawności ruchowej sprzed urazu. Dlatego tak ważne są ćwiczenia z fizjoterapeutą bądź też zabiegi zalecone przez lekarza.

W CM Gamma zostali zatrudnieni specjaliści, którzy doskonale zdają sobie sprawę z ryzyka niepodjęcia działań rehabilitacyjnych, dlatego też każdy pacjent, który tego potrzebuje, otrzyma po leczeniu stosowne skierowania na określone czynności rehabilitacyjne. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ każde ćwiczenia lub zabiegi usprawniające ciało po leczeniu są dziś na wagę złota.

Dlaczego CM Gamma?

W Centrum Medycznym Gamma liczy się przede wszystkim dobro pacjenta, o które dba się od momentu, w którym przekroczy on próg szpitala. Priorytet ludzki sprawia, że cały personel jest skupiony na bezpieczeństwie i wsparciu pacjenta na każdy etapie diagnostyki, leczenia oraz podjęcia niezbędnej do pełnego wyzdrowienia rehabilitacji. Warto dziś stawiać na jakość, szczególnie w kwestii zdrowia.

Jak poradzić sobie ze wszami?

0
Jak poradzić sobie ze wszami

Szukasz wartościowych informacji dotyczących tego właśnie zagadnienia? Może zatem dobrym wyborem będzie przeczytanie naszego poradnika? Poniżej doradzamy, jak wyeliminować problemy ze wszami krok po kroku. Dzięki temu szybko i skutecznie poradzisz sobie z takim kłopotem.

Jaki krok powinien być podjęty tak naprawdę zasadniczo już na samym początku? Warto zauważyć, że dużo osób decyduje się na wybór odpowiedniego preparatu. Jest to zaś niezbędne, by można było raz na zawsze wyeliminować problemy ze wszami… Chyba nikogo nie powinno to zaskakiwać, prawda? Jaki jednak środek będzie tutaj odpowiedni? Okazuje się, że ta sprawa wcale nie jest taka prosta, jak komuś może wydawać się na samym początku. Co jest szczególnie istotne w obrębie tego zagadnienia? Niektórzy decydują się na zwykłe szampony. Naszym zdaniem nie jest to jednak dobre wyjście z tej sytuacji. Dlaczego jednak panuje taka właśnie opinia na ten temat? Ogólnie z różnych względów. Ważna sprawa jest zaś taka, by zdecydować się na dobrej jakości produkty tego konkretnego typu. Takie, które będą działały nie tylko efektywnie, ale także szybko. Szampony są zaś dość wolne na tej właśnie płaszczyźnie. Chyba zatem nikogo w sumie nie powinno zaskakiwać, że coraz więcej osób decyduje się na Pipi Nitolic. To rozwiązanie gwarantujące ogólnie jakość usług tak naprawdę wyłącznie na najwyższym możliwym poziomie.

Czym jednak w praktyce cechuje się Pipi Nitolic? Dlaczego jest to polecany środek, by w końcu wyeliminować z własnego życia problemy ze wszami? Okazuje się, że możesz zasadniczo liczyć na kilka zalet. Jakich dokładnie? Chodzi między innymi o taki czynnik, że porządne rozwiązania na tej właśnie konkretnej płaszczyźnie są bardzo efektywne. Działają tak naprawdę… od razu. Poza tym w ogóle nie wymagają drugiej aplikacji. Chyba zaś nikogo nie trzeba przekonywać, że ta sprawa ma fundamentalne znaczenie w ramach tego zagadnienia. Co jeszcze jest tutaj ważne? Nie da się ukryć, że coraz więcej osób ma świadomość takiego aspektu, że Pipi Nitolic to preparat bezpieczny, prosty w użytkowaniu oraz jednocześnie wydajny. Dlaczego jeszcze warto go stosować? Chociażby biorąc pod uwagę aspekty odnoszące się do uniwersalności. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tej właśnie sprawy, że to też jest istotne. Wszak ten preparat może być z powodzeniem stosowany zarówno przez dzieci, jak i tak samo przez osoby dorosłe.

Jakie jeszcze kwestie powinny być uwzględnione w ramach tego właśnie zagadnienia? Na pewno liczy się taka sprawa, żeby zdecydować się na sprawdzenie włosów tak naprawdę u wszystkich domowników. Dlaczego? Jeśli dziecko ma takie problemy, to jest niestety duże prawdopodobieństwo, że osoby z najbliższego otoczenia pociechy także mają takie właśnie kłopoty… Wszawica lubi bowiem przechodzić od jednej osoby do drugiej. O czym dodatkowo nie powinno się zapominać w ramach tego konkretnego zagadnienia? Należy skutecznie wyeliminować wszystkie wszy i gnidy z konkretnej nieruchomości. Tutaj chodzi nie tylko o to, by stosować właściwe preparaty. Co jeszcze jest  kluczowe? Na pewno taka sprawa, żeby dokładnie posprawdzać rozmaite miejsca i rzeczy z naszych domów oraz tak samo mieszkań. O jakiej jeszcze sprawie nie powinno się zapominać? Liczy się to, żeby powiadomić przedszkola, szkoły podstawowe itp. Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze wszami, to nie powinno przez okres kuracji chodzić do tych placówek edukacyjnych. Po to, żeby inne pociechy nie miały takich kłopotów. Więcej informacji na ten temat znajduje się zaś pod tym adresem internetowym https://nitolic.pl/artykuly/jak-sie-pozbyc-wszy-gotowy-plan-dzialania-krok-po-kroku.

Nie bądź ze swoim problemem sam – o działaniu konsultacji psychiatrycznych

0
Nie bądź ze swoim problemem sam - o działaniu konsultacji psychiatrycznych

Żyjemy w coraz większym napięciu i stresie. Załatwianie wszystkiego w biegu, napięty grafik, nadmiar obowiązków – to wszystko skutkuje tym, że nie mamy czasu dla siebie, chociaż w małych ilościach, by usiąść, wziąć głęboki oddech i odpocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Takie sytuacje skutkują kumulowaniem się emocji wewnątrz naszego organizmu i ostatecznie wywoływania bardziej odczuwalnych objawów jak np. ból głowy, nudności, senność. Dlatego też warto zastanowić się nad tym czy nasze złe samopoczucie jest wyłącznie winą zmęczenia, czy jednak czegoś więcej.

Dlaczego psychiatra?

Szukając skutecznej pomocy w problemach z normalnym funkcjonowaniem, z pewnością pojawia się pytanie – do kogo się kierować? W końcu słyszymy o psychologach, psychiatrach oraz osobno o terapeutach. Pomimo dylematów najbezpieczniejszą i pewną formą pomocy będzie psychiatria. Psychiatra, to w końcu lekarz (posiada tytuł medyczny i wykształcenie), który oprócz wysłuchania naszych problemów jest w stanie dać nam porady z punktu widzenia zwykłego lekarza, kierować na różne badania oraz stosować farmakoterapię, przepisując nam odpowiednie lekarstwa w zależności od wykrytego zaburzenia.

Konsultacje psychiatry również mogą być dobrym startem przed wizytą u lekarza rodzinnego. W końcu to psychiatra po dokładnym wywiadzie jest w stanie określić, czy złe samopoczucie jest problemem samym w sobie (zaburzeniem psychicznym) czy jednak jest to skutek jakiejś innej choroby. W końcu, gdy mamy jakieś przeziębienie lub pogoda nie dopisuje, to również potrafimy czuć się gorzej. Po komplecie badań można zastanawiać się nad tym, jaki mamy dokładnie problem, który utrudnia nam funkcjonowanie. Następnym krokiem będzie dążenie do zminimalizowania, bądź nawet zlikwidowania całkowicie objawów.

Nic na siłę

Wiemy o tym, że rozmowy z obcymi ludźmi o swoich problemach nie są łatwą sprawą, mogą powodować dyskomfort i w jakiś sposób bardziej mogą krępować, niż w przypadku rozmowy z przyjaciółmi. Należy pamiętać, że nie można się do niczego zmuszać, ale zarazem wziąć pod uwagę to, że jeśli chcemy poczuć się lepiej, to kroki w kierunku konsultacji psychiatry mogą być zbawienne. Nie powinniśmy również iść za decyzjami innych osób, które wmuszają w nas to, by się zbadać. To powinna być nasza własna, nieprzymuszona decyzja, bo wtedy będzie nam łatwiej otworzyć się przed lekarzem na własne potrzeby i problemy.

Gdzie mogę się zgłosić?

Jeśli już czujesz, że możesz osiągnąć coś dzięki konsultacji psychiatry, istotne jest znalezienie do tego miejsca. Jest wiele miejsc wspierających ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi i somatycznymi. Możesz szukać poradni zdrowia psychicznego na NFZ w swoim mieście, spróbować zgłosić się do szpitala, poszukać prywatnych wizyt na stronach internetowych, na których lekarze starają się częściowo pomóc i zachęcić do swojej pomocy albo skorzystać z możliwości prywatnych przychodni, które niekiedy nawet współpracują z zakładami pracy.

Czym jest syndrom sztokholmski i jakie są jego objawy?

0
Syndrom sztokholmski występuje u ofiar porwania
fot. Pixabay.com

Czym właściwie jest syndrom sztokholmski? Dlaczego się pojawia? Jakie są jego objawy? Jak go leczyć i sobie z nim poradzić? Bierzemy pod lupę to ciekawe zagadnienie psychologiczne. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/syndrom-sztokholmski-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Syndrom sztokholmski – czym właściwie jest?

O syndromie sztokholmskim mówimy wówczas, gdy ofiara zaczyna darzyć sympatią, współczuciem, szacunkiem swojego oprawcę. Może ona się nawet w nim zakochać. Mimo iż doświadcza z jego strony przemocy i jest narażona na szczególnie silne przeżycia i traumy, potrafi rozumieć jego motywację, jest gotowa mu pomagać i współpracować z nim.

Według psychologów syndrom sztokholmski jest silną reakcją psychiczną na stres, który wiąże się z byciem ofiarą porwania, prześladowania lub też innego rodzaju przemocy. Traumatyczne przeżycia uruchamiają u osoby będącej ofiarą mechanizmy, które mają pomóc jej poradzić sobie z dramatem, który jej dotkną i tym samym przetrwać te wydarzenia.

Jak objawia się syndrom sztokholmski?

Przede wszystkim ofiara opowiada się po stronie oprawcy. Robi to do tego stopnia, że może nawet utrudniać własne odnalezienie. Rezygnuje z pomocy, która miałaby ją uwolnić od traumatycznych przeżyć. Zaczyna podzielać poglądy porywacza, nie widzi nic zdrożnego czy niebezpiecznego w jego działaniach. Do tego wszystkie dochodzą również próby utożsamiania się z oprawcą oraz staje się od niego emocjonalnie uzależniona.

Najsłynniejszym w ostatnich latach przypadkiem związanym z powstaniem u ofiary syndromu sztokholmskiego była sprawa Nataschy Kampusch. Austriaczka została uprowadzona 2 marca 1998 przez swojego sąsiada Wolfganga Přiklopila. Oprawca przetrzymywał ją i gwałcił w swoim domu na przedmieściach Wiednia do 2006 roku. Wówczas Nataschy udało się zbiec, a porywacz popełnił samobójstwo. Według lekarzy Kampusch przejawiała zachowania, które miały świadczyć o rozwinięciu u niej syndromu sztokholmskiego. Sama Kampusch jednak temu zaprzecza. Faktem jest jednak, że rozpaczała po śmierci porywacza.

Syndrom sztokholmski leczy się psychoterapią oraz środkami farmakologicznymi.

Zobacz też: http://prowital.pl/glinka-idealna-do-pielegnacji-cery/

Leczenie kanałowe – jak wygląda i czy możliwe jest wystąpienie powikłań? 

0
leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej inwazyjnych i długotrwałych procedur leczenia stomatologicznego. Pacjentom zabieg ten kojarzy się głównie z bolesnością. Prawdą jest jednak, że współczesna technologia umożliwiła całkowicie bezbolesny zabieg leczenia kanałowego. Jak wygląda teraz i czy możliwe jest wystąpienie powikłań? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/leczenie-kanalowe-wskazania-do-zabiegu-przebieg-leczenia/ 

Leczenie kanałowe – czy możliwe jest wykonanie go podczas jednej wizyty? 

Leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej żmudnych procedur stomatologii. Wymaga bowiem kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. W pierwszej części zazwyczaj przeprowadzona jest tak zwana dewitalizacja zęba, czyli jego zatrucie. Proces ten polega na aplikacji substancji powodującej obumarcie miazgi. Zazwyczaj w tym celu stosuje się preparat o nazwie paraformaldehyd. Po usunięciu uszkodzonej, chorej czy martwej miazgi dentysta oczyszcza, kształtuje i wypełnia pozostałą przestrzeń. W trakcie zabiegu uszczelniony jest kanał korzenia.

Wady tradycyjnego leczenia endodontycznego 

Z pewnością do wad takiego zabiegu należy zaliczyć długotrwały czas procedury oraz konieczność ponowienia wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czas pomiędzy zatruciem zęba, a oczyszczeniem kanału z obumarłej miazgi wynosi około 2 tygodnie i wymaga co najmniej dwukrotnego odwiedzenia stomatologa. Ponadto, coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie procesu zatruwania miazgi na organizm. Związki stosowane do procesu zatruwania wykazują działanie toksyczne oraz mogą doprowadzić do martwicy otaczających tkanek. 

Obecnie dochodzi do kilku etapowego leczenia kanałowego, które proponuję leczenie kanałowe realizowane podczas jednej wizyty. Takie innowacyjne leczenie kanałowe trwa około dwóch godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. 

Powikłania po leczeniu kanałowym 

Leczenie kanałowe jest procedurą, która może przyczynić się do osłabienia struktury zęba oraz jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wynika to głównie z konieczności leczenia zęba w celu precyzyjnego usunięcia zainfekowanej miazgi.

Ściany komory oraz korzenie zębowe stają się coraz cieńsze, a nierzadko bywa tak, że ząb poddawany jest leczeniu kanałowym u i był wcześniej leczone zachowawczo. Wszystko to sprzyja zwiększonej kruchości zęba oraz podatności na jego uszkodzenia. 

Co więcej, ząb pozbawiony miazgi jest zatem pozbawiony poczucia mechanizmu chroniącego przed oddziaływaniem nadmiernych sił żucia. Brak sygnalizacji ze strony receptorów powoduje zbyt duży nacisk podczas żucia i sprzyja kruszeniu się zęba. 

Zobacz też: http://prowital.pl/ekstrakcja-zeba-kiedy-zab-powinien-zostac-wyrwany/

Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

0
Odchudzanie bez efektu jo-jo jest możliwe
fot. Pixabay.com

Klucz do zdrowego i rozsądnego odchudzania jest jeden. Tylko racjonalne ograniczanie podaży kalorii oraz połączona z nim aktywność fizyczna dają nam gwarancję, że utracone kilogramy nie wrócą. Jeśli jeszcze zmiany w diecie oraz ruch zagoszczą w waszym życiu na stałe, efekty będą gwarantowane. 

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/jak-schudnac-i-nie-przytyc/

Trenowanie przy diecie redukcyjnej

Jeśli stosujcie dietę redukcyjną, czyli taką, która zmniejsza podaż kalorii, a jednocześnie trenujecie, warto pamiętać o tym, że podczas intensywnych treningów zużywamy znacznie nasze zasoby energetyczne. Przy tym, gdy spożywamy podczas posiłków mniej kalorii, naszemu organizmowi dostarczamy znacznie mniej glikogenu. Jego niedobory lub zupełny brak mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych i problemów zdrowotnych. Aby taki stan wykluczyć, należy redukować kalorie rozsądnie i z głową. Zmniejszenie ich o około 10, maksymalnie 20 procent, to gwarancja bezpiecznego odchudzania dla naszego organizmu. W ten sposób tracić będziemy około 0,5 kg tygodniowo. Jeśli trenujemy, nie chcemy dopuścić do tego, aby organizm czerpał energię z naszych mięśni. Dlatego też 60 procent wartości kalorycznej posiłków osób trenujących powinny stanowić węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.

Jak sprawić, aby białko i tłuszcze nie powodowały przybierania na wadze?

Białko jest tym składnikiem odżywczym, który bierze czynny udział w odbudowie i nadbudowie tkanki mięśniowej. Wykorzystywane jest też do produkcji energii, która zamieniana jest na ciepło w procesie termogenezy. Jeśli zaś chodzi o kwestie odchudzania i stosowania diety, białko najlepiej zaspokoi głód i powstrzyma apetyt. Dlatego też w plan dietetyczny najlepiej włączyć jak najwięcej produktów białkowych. Praktycznie nie ma takiej opcji, aby tyć od nadmiaru białka. Szybciej zostanie ono zamienione na glikogen i wydalone w procesie wydatkowania energii, niż w tkankę tłuszczową.

Niespożytkowana energia odkłada się w tkance tłuszczowej. To nią obrastamy, gdy zaczynamy przybierać na wadze. Jej też chcemy się pozbyć w procesie odchudzania. Jednak tłuszcze są nam również niezbędnie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego metabolizmu, więc nawet na diecie nie można z nich całkowicie zrezygnować. Warto natomiast sięgać po tłuszcze nienasycone, roślinne oraz te z grupy Omega 3 i Omega 6. Tłuszcze nasycone, odzwierzęce nie zaspakajają prawidłowo apetytu i nie dają uczucia nasycenia ponieważ nie powodują wyrzutu glukozy.

Zobacz też: http://prowital.pl/jakie-zagrozenia-moze-stanowic-dieta-redukcyjna/

Jak wybrać dobry kapok do pływania?

0
kapok do pływania

Świadomość o czyhających w wodzie niebezpieczeństwach wzrasta z każdym rokiem. Godnym pochwały jest fakt, że ludzie coraz częściej interesują się akcesoriami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas przebywania nad różnego rodzaju akwenami. Kapok do pływania to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, które każda osoba zażywająca kąpieli powinna mieć na sobie.

Kapok do pływania – rodzaje

Wyróżnić możemy kilka rodzajów kamizelek zaprojektowanych z myślą o różnych grupach użytkowników:

 

  • kapok do pływania dziecięcy – wyposażony w praktyczne pasy krokowe. Dzięki nim rodzic nie musi obawiać się o to, że jego pociecha wysunie się z wnętrza kamizelki bądź sama ją sobie ściągnie. Kontrastowe kolory i ciesząca oko grafika skutecznie zachęcą każdego małego amatora kąpieli do włożenia takiego kapoku.

 

  • damski kapok do pływania – dzięki specjalnemu wyprofilowaniu dostosowuje się do kształtów kobiecej sylwetki, co bezsprzecznie przekłada się na komfort płynący z noszenia takiej kamizelki.
  • kamizelka pneumatyczna (automatyczna) – stosowana zazwyczaj przez żeglarzy. W stanie spoczynku jest praktycznie niewyczuwalna. Przy pierwszym zetknięciu z wodą pompuje się automatycznie gwarantując tym samym bezpieczeństwo użytkownika. Dzieje się to za sprawą nieco skomplikowanego mechanizmu wykorzystującego specjalne naboje z dwutlenkiem węgla – należy zatem pamiętać o ich regularnej wymianie.

Marka, na której można polegać

Jednym z największych producentów kamizelek asekuracyjnych i ratunkowych jest polska marka Aquarius. Na jej wyroby można natknąć się w wielu wypożyczalniach sprzętu wodnego. Aktywnie wspiera podróżników w osiąganiu coraz to większych sukcesów. Aquarius posiada w swojej ofercie produkty adresowane do każdego potencjalnego użytkownika: zarówno tego początkującego, jak i tego zaawansowanego ze sprecyzowanymi wymaganiami. Korzysta z najtrwalszych materiałów, najnowocześniejszych technologii, wprowadza innowacyjne rozwiązania. Cieszy się dobrą sławą nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jeżeli chcesz zainwestować w dobrej jakości kapok do pływania, koniecznie zapoznaj się z szeroką gamą produktową Aquariusa.

Kapok do pływania – dobór odpowiedniego rozmiaru

Jest to niesamowicie ważny aspekt, przekłada się on bowiem na wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo. Dobrze dobrany kapok do pływania nie jest zbyt luźny ani zbyt ciasny. Nie krępuje ruchów. Na różnych stronach internetowych (np. na https://gokajak.com/, gdzie możesz znaleźć ogrom różnorakich produktów od wielu producentów) znajduje się tabela rozmiarów, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru: zmierz obwód swojej klatki piersiowej, zważ się. Sprawdź, jaką wyporność oferuje interesujący Cię model. Pamiętaj, że tylko odpowiednio dobrany kapok do pływania będzie spełniał swoją rolę.

Kamizelka asekuracyjna damska – czym różni się od standardowej?

0
Kamizelka asekuracyjna damska

Jeżeli jesteś okazjonalnym uczestnikiem spływów kajakowych to pewnie nie przyszło Ci do głowy, aby kwestionować skuteczność i użyteczność sprzętu oferowanego przez wypożyczalnię. Kajak? Każdy taki sam, nie ma znaczenia. Kapok? Przecież wszystkie wyglądają identycznie i pełnią tą samą funkcję. Czy tak rzeczywiście jest? Czy specjalna, profesjonalna kamizelka asekuracyjna damska różni się czymkolwiek od modelu standardowego, uniwersalnego?

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Pierwszym, podstawowym pytaniem na jakie należy udzielić sobie samemu odpowiedzi jest to, czy potrzebujemy kamizelki asekuracyjnej czy ratunkowej. Czy znasz różnice między nimi? Wiesz, która okaże się lepsza dla Ciebie? Jeżeli już decydujesz się na kapok asekuracyjny, upewnij się, że pochodzi on ze sprawdzonego źródła, wykonany jest z najtrwalszych materiałów i oferuje optymalną wyporność.

Po drugie – model

Mam nadzieję, że na podstawie powyższych kilku zdań udało Ci się już wywnioskować, że kapok kapokowi nierówny. Inaczej prezentuje się model dziecięcy (i nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie mniejszych gabarytów!), inaczej uniwersalny, a jeszcze inaczej kamizelka asekuracyjna damska. Czym charakteryzuje się ta ostatnia? Specjalnym wyprofilowaniem, które przekłada się bezpośrednio na nasz trzeci podpunkt.

Po trzecie – wygoda

Dobrze dopasowany kapok asekuracyjny nie powinien w żaden sposób krępować ruchów użytkownika. Jest to niesamowicie ważne podczas uprawiania sportów wodnych. Kamizelka asekuracyjna damska dzięki specjalnie wyprofilowanej piance na wysokości biustu idealnie dopasowuje się do kształtów kobiecego ciała. Praktyczne, dodatkowe kieszonki, łatwa w obsłudze regulacja oraz cieszący oko design to kolejne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, gdyż znacząco wpływają one na komfort dłuższego użytkowania. Kamizelka Aquarius MQ Pro Lady oraz Sayan od NRS to przykłady damskiego kapoku, na które warto zwrócić uwagę.

Gdzie kupić?

Popularne sklepy sieciówkowe posiadają ograniczony wybór. Jeżeli interesuje Cię kamizelka asekuracyjna damska, to szukaj jej w miejscu specjalizującym się w dystrybucji sprzętu i akcesoriów niezbędnych przy uprawianiu sportów typowo wodnych. Polecam zajrzeć na stronę www.gosup.pl, która skupia oferty produktowe marek z całego świata. Kapok dla psa? Kamizelka pneumatyczna? Odzież neoprenowa? A może torby, worki bądź plecaki wodoszczelne? Znajdziesz tam wszystko to, czego Ci trzeba w bardzo korzystnych cenach.

Zobacz też