Czym się kierować przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

Dotknęła Cię konieczność zakupu łóżka rehabilitacyjnego? Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Dowiedz się, czym należy się kierować, aby zapewnić pacjentowi najwyższy komfort codziennego funkcjonowania.

Wzrost pacjenta

Najbardziej istotną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę kupując łóżko rehabilitacyjne, jest wzrost pacjenta. Użytkownik łóżka powinien mieć zapewnione maksimum komfortu. Wybierając długość łóżka należy pamiętać o tym, że w przypadku podniesienia pacjenta do pozycji siedzącej, jego stopy znacznie się obniżą. Ważne jest zatem zachowanie tego zapasu. W ofercie producentów znajdują się także łóżka rehabilitacyjne, które posiadają możliwość przedłużenia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wyjątkowo wysokich osób, którym nie wystarcza standardowa długość, czyli 200 cm.

Waga pacjenta

Wagę pacjenta należy wziąć pod uwagę przy wyborze szerokości łóżka, a także jego dopuszczalnego obciążenia. Dostępne szerokości łóżka:

  • 90 cm – standardowa szerokość,
  • 100 cm,
  • 120 cm – łóżka o tej szerokości stosowane są najczęściej przy pacjentach z większą masą ciała.

Aby wybrać łóżko, które posiada odpowiednie dopuszczalne obciążenie, należy wziąć pod uwagę nie tylko wagę pacjenta, ale także ewentualne obciążenie związane z ćwiczeniami wykonywanymi przy pomocy terapeutów. Przy pacjencie często także siadają osoby z rodziny.

Najważniejsze cechy łóżka rehabilitacyjnego

Regulacja wysokości

Jedną z najważniejszych funkcji, jaką posiadają łóżka rehabilitacyjne jest regulacja ich wysokości. W większości przypadków odbywa się to za pomocą umieszczonych w szczytach konstrukcji siłowników. W tańszych modelach regulacja wysokości odbywa się manualnie. Zakres regulacji w większości przypadków to 20 cm do 80 cm.

Łatwa obsługa łóżka

Istotną kwestią jest także obsługa sprzętu rehabilitacyjnego zapewniająca bezpieczeństwo pacjentowi. W tym celu łóżko powinno być wyposażone w poręcze boczne, które w każdej chwili można obniżyć bądź usunąć. Warto zwrócić uwagę, na komfort obsługi łóżka przez osobę opiekującą się pacjentem.

Konfiguracja pozycji łóżka rehabilitacyjnego

Przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego należy zwrócić uwagę także na możliwości związane z jego konfiguracjami. Istotne jest, aby posiadało ono możliwość ustawienia istotnych pozycji, które są niezbędne w terapii, np. pozycja anty-trendelenburga. Aby było to możliwe, najlepiej jest zdecydować się na łóżko czterosegmentowe, które pozwala na zdalne sterowanie poszczególnymi jego segmentami.

Materac

Łóżko nie spełni swojego zadania, jeżeli nie dobierzemy do niego właściwego materaca. Osoby o obniżonej sprawności narażone są na powstawanie bolesnych odleżyn. Na rynku dostępne są specjalne materace przeciwodleżynowe, które posiadają specjalny system zmiennocieplny. Umożliwia on swobodny przepływ powietrza, a także dopasowuje się do ciała pacjenta.

Elementy dodatkowe

Łóżka rehabilitacyjne mogą być dodatkowo wyposażone w trójkąt umożliwiający zmianę pozycji pacjentowi, stoliki przyłóżkowy czy szafkę nocną. Są to elementy, które mogą znacznie poprawić codzienne funkcjonowanie osobie chorej.

Profesjonalna porada

Kupno łóżka rehabilitacyjnego jest niezwykle istotne. Wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta, a także jego wagi i wzrostu. Przed zakupem warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dokonać ostatecznej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here