Olej z konopi nazywany także olejem RSO jest coraz częściej wykorzystywany w celach leczniczych. Jednak wciąż budzi wiele kontrowersji, podobnie zresztą jak marihuana lecznicza. Jak zatem działa olej z konopi? Czy jego wykorzystywanie jest w Polsce legalne?
Czym jest olej z konopi?
Olej z marihuany to produkt otrzymywany z kwiatów konopi indyjskiej metodą opracowaną przez Ricka Simprsona (stąd nazwa RSO – Rick Simpson Oil). Zawiera ona silne stężenie THC (delta-9-tetrahydrocannabinol), a więc środka psychoaktywnego oraz głównej substancji czynnej marihuany. Zdaniem ekspertów olej ten zawierać może nawet 98% TSH. Dla porównania same konopie zawierają jedynie od 5 do 20% tego związku. Dlatego też olej z konopi to obecnie jeden z najsilniejszych naturalnych medykamentów.
Olej z konopi – właściwości i działanie
Już dawno naukowcy udowodnili, że marihuana wykazuje liczne właściwości lecznicze. Działa przeciwbólowo, a poza tym w przypadku chorych na raka przeciwdziała wymiotom. Podawana jest pacjentom z AIDS czy chorym na stwardnienie rozsiane, u których zmniejsza spastyczność mięśni. Również i olej RSO posiada lecznicze właściwości. Niektórzy lekarze są zdania, że powinno się go wykorzystywać podczas leczenia padaczki lekoopornej u dzieci i dorosłych.
Jednak wciąż liczba badań dotyczących oleju z konopi jest stosunkowo niewielka. Mimo to okazuje się, że posiada on właściwości lecznicze, a dodatkowo działa szybciej niż marihuana medyczna w formie kropli czy tabletek. U chorych na padaczkę lekooporną po podaniu oleju z konopi liczba napadów spada nawet o 80%. Efekty są widoczne niemal od razu. W przypadku stosowania marihuany leczniczej na efekty trzeba poczekać dłużej. W ostatnim czasie pojawiły się też doniesienia, że olej RSO leczy glejaka oraz nowotwory węzłów chłonnych.
Zastosowanie oleju RSO
Coraz więcej osób sięga po olej z konopi nie tylko w przypadku raka, ale i wielu innych dolegliwości. Kiedy nowotworu nie można już wyleczyć olej RSO może poprawić jakość życia i je wydłużyć. Zmniejsza ból, poprawia apetyt i ogólne samopoczucie. Poza tym zawarte w nim kanabinoidy regenerują istotne organy np. trzustkę. Po olej z konopi sięgają także cukrzycy.
Zwykle spożywanie oleju RSO powoduje senność i chęć odpoczynku, co również jest istotnym elementem leczenia. Chory zaczyna odczuwać relaks. Tak bywa przez kilka tygodniu od początku kuracji. W przypadku pacjentów po chemioterapii zalecana dawka wynosi około 4 krople dzienne. Niweluje ona uczucie bólu, jakie wiąże się z braniem chemioterapii oraz wspomaga organizm w regeneracji zniszczonych przez terapię farmakologiczną zdrowych komórek. Wiele osób jest zdania, że tak małe dawki nie są w stanie uzależnić chorego od spożywania oleju z konopi i nie powodują uczucia tzw. haju.
Czy olej z konopi jest legalny?
W Polsce olej RSO jak dotąd pozostaje substancją nielegalną. Obecnie zakupić można go jedynie na czarnym rynku. Nie jest to produkt tani. Cena miesięcznej kuracji olejem z marihuany to koszt około 16 tysięcy złotych. Poza tym, kupując produkt z niepewnego źródła nie wiadomo, z jakiego surowca został on wyprodukowany oraz jakie posiada stężenie substancji czynnej. Produkcja oleju RSO nie jest bowiem w żaden sposób kontrolowana, co wiąże się z pewnym ryzykiem.
Olej RSO uzależnia?
Marihuana lecznicza nie uzależnia w sensie psychicznym – nie odurza i nie wywołuje uczucia przyjemności. Wynika to z faktu, że jest w zasadzie pozbawiona THC, a więc substancji psychoaktywnej. Poza tym poddaje się ją w niewielkich dawkach (liczonych w ułamkach miligramów) i to pod ścisłą kontrolą lekarza. W przypadku oleju z konopi zawartość TSH jest znaczna. Okazuje się więc, że olej RSO może wywoływać także efekty psychotropowe.
Jednak warto pamiętać, że olej RSO to nie to samo co olej z konopi siewnej. Ten drugi można spotkać obecnie w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Stosowany jest jako dodatek do sałatek, sosów i warzyw. Olej ten nie wywiera żadnego efektu leczniczego. Mimo to wiele osób myli ze sobą te dwa produkty.