Orzechy piorące

Orzechy piorące, czyli owoce z drzewa gatunku Sapinduss Mukorossi, od dawna są znane ze swoich cennych właściwości, przede wszystkim czyszczących. Korzystała z nich już rdzenna ludność, a dziś wiodą one prym w domach, w których stawia się na ekologię.

Jakie właściwości posiadają orzechy piorące? Dlaczego warto je wybierać zamiast tradycyjnych środków piorących?

Do prania i zmywania

Orzechy piorące należą do ekologicznych hitów, które są coraz częściej doceniane. Nie tylko ze względu na chęć wspomagania ochrony środowiska, ale i szukanie oszczędności oraz możliwości wykluczania z domu szkodliwej dla organizmu ludzkiego chemii. Okazuje się, że orzechy piorące, które można znaleźć w sklepie https://evital.pl/, to jeden z tych produktów, który jest w stanie zastąpić nie tylko środki chemiczne służące do prania odzieży, ale i nawet płyn do mycia naczyń.

Dzieje się tak za sprawą substancji zawartej w łupinie orzechów, a mianowicie saponinie. To ona jest naturalnym środkiem piorącym i w kontakcie z wodą zaczyna się pienić. Do zmywania zaś naczyń taki środek nadaje się z tego względu, że wykazuje również działanie odtłuszczające.

Najcenniejsze saponiny

Wspomniane saponiny, który znajdują się w łupinach orzechów drzewa z rodziny mydleńcowatych, obniżają napięcie powierzchniowe roztworów wodnych. To dlatego działają tak, jak tradycyjne detergenty. Pienią się, ponadto wykazują działania przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe.

Orzechy piorące działają delikatnie, są hipoalergiczne oraz można nimi prać nie tylko odzież czy pościel, ale również garderobę najmłodszych członków rodziny. Nie prowadzą do powstawania uczuleń czy alergii, a to wszystko sprawia, że poza praniem, odpowiednio przygotowany roztwór można wykorzystać zamiast płynu do mycia naczyń. Podobnie rzecz się ma ze sprzątaniem całego domu. Roztwór nadaje się do ścierania kurzu z rozmaitych powierzchni.

Jeśli chcemy być eko i zadbać o domową pielęgnację roślin bez zastosowania szkodliwych środków, możemy postawić na te same orzechy, które po ugotowaniu w dużej ilości wody, oferują wywar świetnie sprawdzający się do czyszczenia liści. Taka pielęgnacja nie szkodzi roślinom, a wręcz wspomaga ich ochronę przed infekcjami, ponieważ z liści łatwo się usuwa kurz, a wraz z nim zanieczyszczenia i bakterie.

Co z wadami?

Trzeba mieć na uwadze fakt, że orzechy piorące niekoniecznie poradzą sobie z trudnymi zabrudzeniami. Ponadto, choć mogą posłużyć do prania jasnych rzeczy, wymagają dodatku sody oczyszczonej, aby uniknąć efektu szarzenia. Osoby stawiające na ten ekologiczny sposób prania, muszą się liczyć ze specyficznym zapachem, który pozostaje na garderobie po ich zastosowaniu.

Każdy środek piorący lub czyszczący ma zalety, ale i wady. Jeśli porównujemy właściwości, możliwości zastosowania oraz plusy i minusy sklepowej chemii czyszczącej oraz orzechów piorących, te ostatnie wypadają całkiem dobrze. Są niedrogie, faktycznie ekologiczne i w wielu zastosowaniach wystarczająco skuteczne w działaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here