Pieluchy

Problem nietrzymania moczu to dolegliwość, na którą cierpi wiele osób. Może ona pojawić się wraz z wiekiem lub być spowodowana chorobą lub operacją. Z pomocą pacjentom z nietrzymaniem moczu przychodzą specjalistyczne środki higieniczne, niestety ich samodzielny zakup przekracza możliwości finansowe wielu osób, szczególnie gdy pieluchy, pampersy czy inne artykuły potrzebne są w dużej ilości przez dłuższy czas. NFZ zapewnia refundację na środki pomocnicze przy nietrzymaniu moczu, co może uratować domowy budżet. Sprawdź, jakie są zasady refundacji i jak zrealizować zlecenie na refundację.

Pieluchy: refundacja – gdzie trzeba się udać i jakie dokumenty wypełnić?

Od początku bieżącego roku nie jest już konieczne osobiste stawienie się w wojewódzkim Oddziale NFZ w celu weryfikacji uprawnień do refundacji środków higienicznych potrzebnych przy nietrzymaniu moczu. Wniosek wystawia online lekarz pierwszego kontaktu i to do niego należy umówić się na wizytę. NFZ uruchomiło specjalną platformę eZWM, która pozwala na wypełnienie wniosku, szybką jego weryfikację i druk zlecenia. Lekarz potwierdza zlecenie pieczątką z nazwiskiem i to w zasadzie koniec biurokracji, przynajmniej na wizycie w gabinecie.

Do wypełnienia wniosku Pieluchy refundacja potrzebne są: eWUŚ, dokument potwierdzający tożsamość pacjenta oraz ewentualnie inne dokumenty potwierdzające uprawnienia do refundacji. System automatycznie przyznaje refundacje (lub jej odmawia), określa też limit ilości oraz ceny artykułów higienicznych.

Pieluchy: refundacja – jak zrealizować zlecenie?

W celu realizacji podpisanego przez lekarza zlecenia należy udać się do apteki lub sklepu medycznego. Może to zrobić opiekun pacjenta. Obsługa apteki wpisuje w systemie numer zlecenia oraz PESEL osoby uprawnionej do refundacji, a system generuje dokument PDF do wydruku potrzebny do realizacji zlecenia. Zostaje on wraz z podpisami osoby wydającej i odbierającej pieluchy dla dorosłych w punkcie ich wydania, razem z podpisanym przez lekarza zleceniem.

Możliwy jest zakup części artykułów pomocniczych w innym punkcie, należy jednak wtedy podać numer na oryginalnym zleceniu.

Pieluchy: refundacja – jak kontynuować zlecenie na refundację?

Zlecenie na refundację pieluch dla dorosłych jest ważne przez 30 dni lub do końca miesiąca, w którym zostało wydane. Kontynuowanie refundacji jest możliwe, jednak zlecenie zawsze wydawane jest co miesiąc. Może zrobić to lekarz, a w przypadku długotrwałej konieczności stosowania środków pomocniczych przy nietrzymaniu moczu – także pielęgniarka lub położna mająca umowę z NFZ. To znacznie ułatwia sprawę dla pacjenta. Limit comiesięcznie przyznawanej refundacji wynosi zazwyczaj 60 sztuk dla pieluch, pampersów dla dorosłych, pieluchomajtek lub wkładek TENA. Warto z niej skorzystać, ponieważ refundacja pozwala co miesiąc zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych, które można przeznaczyć na inne cele w domowym budżecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here