Toczeń rumieniowaty

Toczeń rumieniowaty mimo, że znany od wielu lat to nadal pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych chorób. Mimo wielu badań nadal nie udało się ustalić przyczyn jego występowania oraz opracować leku, który zwalczałby chorobę. Choroba polega na tym, że organizm z nieznanych przyczyn zaczyna atakować własne komórki i tkanki. Za sprawą tego pojawia się przewlekły stan zapalny.

Organizm niszczący sam siebie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą zaliczaną do grupy autoimmunologicznych. Za sprawą tego organizm z nieznanych przyczyn atakuje swoje zdrowe komórki. Do dnia dzisiejszego nie są znane przyczyny pojawiania się choroby. Osoby próbujące zdobyć informacje na temat choroby podejrzewają, że za jej powstawanie odpowiada zapis genetyczny. Ten jednak nie daje o sobie znać dopóki nie zostanie aktywowany. Przyczyny aktywacji nie są natomiast znane. Istnieją jednak podejrzenia o to, że pobudzają ten infekcje wirusowe, długie przebywanie na silnym słońcu bądź niektóre środki farmakologiczne.

Lekarze rozpoznają dwa rodzaje choroby. Toczeń zewnętrzny tzw. skórny oraz toczeń układowy. W drugim przypadku choroba wyniszcza po kolei narządy wewnętrzne. Choroba zazwyczaj zaczyna atakować od nerek, ale w rezultacie przemieszcza się również na serce, mózg i płuca.

Toczeń to choroba, na którą zapaść mogą osoby w bardzo różnym wieku. W grupie szczególnego zagrożenia są jednak młode kobiety w wieku rozrodczym. Pierwsze objawy to dość charakterystyczny rumień, który pojawia się na policzkach. Bardzo charakterystyczny w jego przypadku jest kształt motyla. Nie jest to jednak jedyny objaw. Osoby chorobę bardzo często narzekają również na dolegliwości, które pojawiają się głównie w okresie zaostrzenia się przebiegu choroby. Do tych objawów należą między innymi bóle reumatyczne. Badania natomiast bardzo często wykazują przewlekłe zapalenie nerek oraz obecność przeciwciał przeciwjądrowych w nieprawidłowych ilościach. Dlatego też lekarze bardzo często zalecają wykonanie USG, a czasem nawet badania tomografem czy biopsję nerek. Lekarze, którzy u pacjenta podejrzewają toczeń rumieniowaty kierują ich również na dokładne analizy krwi, skóry i błon śluzowych. Niekiedy konieczne okazuje się również wykonane EKG serca, badania oczu oraz prześwietlenie klatki piersiowej.

Toczeń rumieniowaty Bardzo groźne objawy choroby

Toczeń rumieniowaty to choroba, która daje bardzo groźne objawy w dość szybkim czasie. Zarumienienie na twarzy to nie jedyna dolegliwość. Bardzo szybko pojawiają się również poważniejsze dolegliwości. W przypadku jej wystąpienia mogą pojawić się również zapalenia stawów oraz bardzo silny ból, który może w znacznym stopniu utrudniać poruszanie się. Mogą występować również owrzodzenia w jamie ustnej. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na to czy nie doskwiera nadwrażliwość na światło bądź dolegliwości ze strony nerek. Jeżeli którakolwiek z powyższych dolegliwości występuje to należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Niektóre chore osoby skarżą się również na zaburzenia hematologiczne lub napady drgawkowe. Przy tym za sprawą stale walczącego układy immunologicznego pojawia się permanentne osłabienie organizmu. W sytuacji, gdy przebieg choroby jest naprawdę ostry bądź, gdy jest ona już w fazie zaawansowanej lekarze często decydują się na podawanie leków immunosupresyjnych i sterydów. Te drugie jednak posiadają wiele skutków ubocznych. Sterydy przyczyniają się do rozwoju cukrzycy, miażdżycy czy osteoporozy. Dla spowolnienia rozwoju choroby często podaje się leki antymalaryczne. Leki biologiczne wykazują się największą skutecznością w walce z chorobą, są one jednak bardzo kosztowne, a przy tym wiele z nich jest w fazie bada.

Bardzo groźna choroba

Toczeń rumieniowaty to zatem bardzo poważna choroba, która może siać prawdziwe spustoszenie w organizmie. Odpowiednie reagowanie w przypadku pojawienia się objawów jest zatem kluczowe. Wczesne rozpoznanie choroby daje doskonałe rezultaty i jest bardzo korzystne dla wszystkich osób. Dzięki temu szanse na wyleczenie są znacznie wyższe i można dzięki temu bardzo wiele zyskać na takim podejściu do sprawy. Zwiększenie szans na wyleczenie i spowolnienie choroby jest kluczowe do tego, aby móc z niej wyjść.

Rozwój medycyny nadzieją dla chorych

Dla wszystkich chorych osób prawdziwą nadzieją jest rozwój medycyny. Dzięki temu możliwe, że pojawiają się skuteczne leki, które pozwolą na zwalczenie choroby. Naukowcy ciągle badają chorobę i próbują jak najbardziej ją poznać, aby zastosować odpowiednie leczenie.

Podsumowanie

Toczeń rumieniowaty jest naprawdę niebezpieczną chorobą. Największym problemem jest nadal brak skutecznego leczenia dla osób chorych. Przez to szanse na przeżycie w ich przypadku znacznie spadają. Istnieją już jedna skuteczne metody na spowolnienie rozwoju choroby. Przez to długość życia chorych ulega znacznemu wydłużeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here