Jak przebiega zakładanie implantów stomatologicznych?

Implanty stomatologiczne to nowoczesne rozwiązanie, które stosuje się w celu uzupełnienia ubytków w uzębieniu pacjenta. Dobre implanty zębowe są wytrzymałe, funkcjonalne i nie odróżniają się kolorem od naturalnych zębów. Zakładane powinny być tylko przez wykwalifikowanego stomatologa z doświadczeniem.

Implant zębowy i korona, czyli sztuczny ząb

Implant zębowy to sztuczny korzeń, który wykonany jest z tytanu lub cyrkonu. Wszczep ten ma wielkość naturalnego korzenia, na którym umieszczony zostaje sztuczny ząb, czyli korona. W gabinetach stomatologicznych oferowane są różne rodzaje koron:

– korona metalowa – wykonana z różnych stopów metali, niestety jest nieestetyczna, bo nie ma naturalnego koloru zęba,
– korona akrylowa – wykonana jest z akrylu i ma kolor naturalnych zębów, ale jest nietrwała, dlatego stosuje się ją raczej jako rozwiązanie tymczasowe,
– korona metalowa licowana akrylem – z przodu pokryta jest akrylem, ponieważ jest jednak nieestetyczna i nietrwała to raczej sięga się po nią rzadko,
– korona ceramiczna – wykonana jest z porcelany, ma naturalny kolor zębów, więc wygląda estetycznie, ale jest niestety droga,
– korona metalowa licowana porcelana – korona metalowa pokryta jest porcelaną, dzięki czemu dobrze imituje naturalne zęby, to rozwiązanie jest najczęściej stosowane,
– korona cyrkonowa – charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością oraz wysoką przenikalnością świetlną.

Korona to rodzaj uzupełnienia stałego, którego nie wolno samemu usuwać, może to zrobić jedynie stomatolog.

Jak są zakładane implanty stomatologiczne?

Na początek warto zaznaczyć, że implanty stomatologiczne zakłada się w trzech etapach:

– wszczepienie implantu,
– umieszczenie śruby gojącej,
– założenie sztucznego zęba.

Etap pierwszy – wszczepienie implantu

Etap ten ma charakter zabiegu chirurgicznego i polega na wywierceniu w wyrostku zębodołowym otworu, do którego wkręcony zostanie implant. Zabieg ten poprzedzony jest wykonanie zdjęcia panoramicznego, by lekarz mógł ocenić czy jest wystarczająca ilość tkanki kostnej w dziąśle, by móc wprowadzić implant.

Wszczepienie implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym bądź w pełnej narkozie. Zabieg trwa od 30 minut do 2 godzin. Po jego zakończeniu, nie jest widoczny w jamie ustnej.

W czasie gojenia się rany następuje bezpośrednie zrośnięcie się implantu z kością (osteointegracja), a trwa to około 3 miesięcy w przypadku implantów w żuchwie i około 6 miesięcy w przypadku implantów w szczęce.

Etap drugi – umieszczenie śruby gojącej

Po ustabilizowaniu się implantu z kością następuje jego odsłonięcie, celem wkręcenia w implant tzw. śruby gojącej, która przyspiesza proces gojenia się błon śluzowych, znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu ze sztucznym korzeniem oraz by wymodelować kształt dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Ten okres regeneracji trwa około 14 dni, po czym można wykonać uzupełnienie protetyczne.

Etap trzeci – założenie sztucznego zęba

Ostatni etap polega na pobraniu wycisków i zamocowaniu korony. Na podstawie pobranego wycisku wykonuje się w laboratorium dwa elementy, kończące etap zakładania implantów zębowych:

– łącznika, czyli filara protetycznego, na którym zostanie zamocowana korona,
– korony protetycznej, czyli sztucznego zęba.

Podczas ostatniej wizyty lekarz przykręca łącznik do implantu. Jeśli wszystko jest stabilne, mocuje koronę protetyczną.

Implanty stomatologiczne nie obciążają sąsiednich zębów, jak to jest w przypadku chociażby mostów protetycznych, dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób z problemami w uzębieniu. Do tego implant jest tak samo silnym i pełnowartościowym zębem jak ten naturalny. Dzięki implantom zębowym pacjent odzyskuje zdrowy i naturalny uśmiech.

Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem wszczepienia implantów odwiedź stronę nowoczesnego centrum stomatologii: https://stomatologia-impla.pl/implanty/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here