Bolesny odcisk

Odcisk to przypadłość, która nie tylko nieładnie wygląda na naszych stopach, ale również powoduje ogromny ból. Utrudnia nam to życie codzienne.
Odcisk to mała, punktowa część zrogowaciałej skóry, która często pojawiają się na stopach w skutek nadmiernego, długotrwałego tarcia czy ucisku. Jak tworzy się nagniotek? Ucisk powoduje, że skóra obumiera i tworzy rogową warstwę nadgarstka. Ta zaś, zamiast ulec złuszczeniu, narasta i tworzy grubą warstwę ochronną. Miejsca na stopie, które są najbardziej podatne na wystąpienia odcisków, to czubki i zewnętrzne krawędzie palców, śródstopie oraz pięta. Skąd bierze się ból? Podczas chodzenia nagniotek powoduje dolegliwości bólowe, ponieważ jego korzeń uciska i wbija się w głębsze warstwy skóry.

Przyczyny powstawania odcisków

Odciski na stopach mogą być spowodowane między innymi przez:
– najczęstsza przyczyna to noszenie niewłaściwego obuwa (buty za małe, za ciasne, na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, posiadające zbyt cienką podeszwę, brak skarpetek podczas noszenia obuwia)
– deformacje kostne ( hallux valgus, palce młotkowate, palce młoteczkowate)
– reumatoidalne zapalenie stawów
– płaskostopie poprzeczne
– ostroga piętowa
– nadwaga
– wady postawy
– nieprawidłowa motoryka
– w miejscu blizny na stopie też może zacząć tworzyć się odcisk

Leczenie

Przy małych odciskach możemy próbować usuwać je domowymi sposobami. Ale trzeba robić to z głową, bo bardzo łatwo jest sobie zaszkodzić. Odcisków nie wolno ścinać żyletką, ani usuwać za pomocą nożyczek, czy cążek, ponieważ łatwo się przy tym zranić i doprowadzić do zakażenia. Najrozsądniejszą opcją jest oddanie się w ręce specjalisty podologa, on za pomocą specjalistycznych narzędzi usunie bolesny problem. Po wycięciu nagniotka na stopie pozostaje niewielka dziura, na którą zostanie naklejone odciążenie i opatrunek.
Aby nie dopuścić do powstawania odcisków na stopach, należy nosić wygodne, dobrze dopasowane obuwie. Można dodatkowo zainwestować w specjalne wkładki indywidualne wykonane u fizjoterapeuty. Istotnym elementem profilaktyki odcisków jest regularna pielęgnacja stóp, czyli regularne nawilżanie stóp oraz ścieranie zrogowaciałego naskórka tarką na sucho, nie częściej niż raz na 3-4 tygodnie.

podologwwarszawie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here