gnidy we włosach

Znalezienie gnid we włosach może wzbudzić niepokój, ponieważ utarło się przekonanie, że wszawica atakuje tylko te osoby, które nie dbają o higienę. Nie jest to prawdą – w rzeczywistości każdy może się zarazić i stać się nosicielem. Jak się zachować, gdy pasożyty się pojawią i czy istnieje skuteczny środek na wszy i gnidy?

Jak zidentyfikować gnidy we włosach?

Wszy można wykryć, przyglądając się uważnie włosom i skórze głowy. W początkowym stadium choroby może być to trudne, ponieważ w tym okresie żyje tylko kilka pasożytów i mogą się one dość szybko przemieszczać. Jednak obecność gnid w pobliżu skóry głowy potwierdza, że dana osoba jest zarażona. Jeśli jajeczka znajdują się w odległości większej niż pół centymetra od skóry głowy, infekcja jest prawdopodobnie stara lub doszło już do wyklucia. Gnidy mogą niektórym przypominać łupież lub niewielkie zabrudzenia, więc jeśli nie ma się pewności co do ich obecności, to warto skonsultować swoje obawy z lekarzem pierwszego kontaktu.

Dopiero po postawieniu diagnozy należy sięgnąć po skuteczny środek na wszy i gnidy. Jednak nawet jeśli preparat na wszy zostanie użyty przez osobę zdrową, to nie powinno prowadzić to do żadnych negatywnych konsekwencji.

Czym leczyć wszawicę?

Aby wyeliminować wszy, zarażona osoba, a także członkowie jej rodziny i inne bliskie osoby powinny poddać się leczeniu. Skuteczny środek na wszy i gnidy to taki, który jest wolny od toksycznych chemikaliów, a jednocześnie może wybić dorosłe osobniki oraz pozbyć się gnid we włosach. Wszawicę można pokonać w domu i niewymagana jest do tego interwencja lekarska – wiele dobrych specyfików dostępnych jest bez recepty i można je nabyć przez internet, tak jak Parasidose.

Jak usunąć gnidy we włosach – poradnik krok po kroku

Po zdiagnozowaniu wszawicy należy niezwłocznie rozpocząć leczenie – im szybciej pasożyty zostaną usunięte, tym mniejsza szansa, że będą się one rozprzestrzeniać i przechodzić na inne osoby. Wybrany skuteczny środek na wszy i gnidy należy zastosować zgodnie z instrukcją na ulotce. Jeśli osoba zarażona ma długie i gęste włosy, może być konieczne użycie dwóch butelek specyfiku. Trzeba pamiętać o tym, aby przed nałożeniem płynu umyć włosy przy pomocy ciepłej wody. Należy unikać tłustych odżywek.

Po nałożeniu preparatu na skórę głowy i upłynięciu czasu podanego na etykiecie włosy powinno się rozczesać gęstym grzebieniem – to dzięki niemu możliwe będzie pozbycie się gnid, które zaczną odchodzić do włosów. Takie specjalne grzebienie często dołączone są do opakowania preparatów na wszawicę, jednak lepiej upewnić się przed zakupem.

Pamiętajmy o tym, aby po zakończonej kuracji wyprać w gorącej wodzie wszystkie ubrania, na których mogły znaleźć się wszy, a także pościel, poduszki, koce i ręczniki. Należałoby też wyrzucić grzebień, gumki i inne akcesoria do włosów, które były używane przez osobę zarażoną. Po zachowaniu tych środków ostrożności należy sprawdzać głowę zarażonej osoby przez 7 dni – jeśli po tym czasie nie pojawią się nowe gnidy, terapię można uznać za skuteczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here